שאלה: שלום אבי נפטר לפני כשנתיים חשבון הבנק שלו עם אימי קיים עדיין במקום מגוריהם הקודם עקב מצבה הבריאותי של אימי היא נאלצה לעבור להתגורר עם אחי בפ"ת היא רוצה לסגור את החשבון במקום מגוריה הקודמים ולהעביר לחשבונה הנוסף במרכז. אחי גם רוצה להיות שותף בחשבונה בפ"ת עקב מגבלותיה הבריאותיים (לצערינו חולה ב als), יש ברשותנו תעודת פטירה של אבי מהרבנות במקום המגורים הקודם, הצגנו זאת בכל הבנקים אך אין הם מסכימים לשחרר את אימי מחשבון הבנק המשותף במקום הקודם ולצרף את אחי כמיופה כוח או כשותף בחשבונה בפ"ת. מה אי אפשר למות בשקט במדינה זו? אין לנו צו ירושה כלשהו מאבי ושום נכסים פרטיים ממנו בלבד הכל היה בשותפות עם אימי, מה עושים? תודה.

תשובה: ראשית יש לודא שהצוואה אמיתית. לענין המשך המגורים – יש זכות לגור אך היורשים יכולים לדרוש דמי שכירות.

שאלה: אמא שלי נפטרה לפני 10 ימים אחרי שהיתה בבית אבות סעודי במשך 15 שנה וחולה המחלת אלצהיימר. אנחנו 4 אחים ואחיות היחסים במשפחה לא טובים ואני לא בקשרים עם אבא שלי כבר 17 שנה, למשפחה יש רכוש רב דירות מגרשים וכו. בשבעה היו דיבורים שאבא שלי החתים את אמא שלי באיזה שלב על צוואה שכל הרכוש יעבור אליו. איך אני יכולה לדעת אם יש צוואה בכלל? ואם יש צוואה האם הצוואה חוקית ולא נעשתה אחרי שאימי חלתה ולא היתה במצב שיכלה באמת לעשות צוואה. ואולי בכלל אין צוואה אני ממש לא יודעת מה עלי לעשות בשלב הזה? אני צריכה לחכות? אני צריכה לפעול באיזה דרך שהיא כעת?

תשובה: הדרך הפשוטה ביותר לדעת אם קיימת צוואה היא להתייחס לעניינים מתוך הנחה שאין צוואה. המשמעות היא שאת תגישי בקשה לצו ירושה (כלומר, חלוקת נכסי האמא לפי הסדר החלוקה שקבוע בחוק). מי שירצה לטעון שיש לחלק לפי צוואה יהיה חייב להציג אותה במסגרת הגשת התנגדות לבקשה שלך. כך תוכלי, תוך זמן קצר, לדעת איפה את עומדת.

שאלה: אבי נפטר לפני 5 שנים ללא צוואה, אחי ואישתו היפנית מתגוררים אצל אמי בירושלים כבר 7 שנים ללא תמורה. יש לי עוד 3 אחים וכולנו לא בקשר בגלל אחי שגר עם אמא שלי. האם יש דרך חוקית להוציא אותו מהדירה כשהיא תלך לעולמה? כספים ותכשיטים או כל דבר יקר ערך שהם יגנבו כיצד ניתן לעצור את זה מראש? האם אני יכולה לתבוע ממנו לשלם לי שכירות על חלקי בירושת אבי- אגב לא חתמנו לאמי על ויתור. ואם כן מהו חלקי היחסי? 

תשובה: אם אכן תוצג צוואה – ניתן יהיה לראות את התאריך שלה ולראות אם האמא היתה במצב רפואי שמאפשר לחתום על צוואה.

שאלה: אמי נישאה בשנית לבן זוג שאינו אבי אין להם ילדים משותפים עד לפני ארבע עשרה שנה הם גרו בביתו לפני ארבע עשרה שנה נפטרה סבתי והורישה לאמי ולאחותה את ביתה ואת החנות שהיתה ברשותה. הנכסים נרשמו בטאבו ע"ש אימי ואחותה אמי ובן זוגה עברו לגור בבית של סבתי בהסכמת אחותה. ושתיהן במשותף ניהלו את החנות עד אשר יצאו לפנסיה ואז השכירו אותה מצבה של אמי התדרדר והיא כיום מאושפזת בבית אבות אימי לא כתבה צוואה. האם לבן זוגה יש זכות ירושה על הבית בו גרו? על החנות? במידה וכן האם לי בתור היורש של אמי יש זכות על הבית של בן זוגה בו הם גרו במשותף לפני שעברו לגור בבית של סבתי?

תשובה: אם אמך במצב שמאפשר לה לכתוב צוואה- כדאי שתעשה. אם לא- בן זוגה הוא בהחלט יורש של חלק מעזבונה לפי החלקים שקבועים בחוק.

עקרונית העובדה הזו לא מקנה לך זכויות בעזבון בן הזוג שלה אלא אם ציווה רכוש בצוואה לטובת אמך.

שאלה: לפני מספר חודשים נפטרה סבתי. היא השאירה אחריה צוואה אשר נמצאת ברשם הירושות לשם מתן צו קיום ירושה. ביתה של סבתי עומד ריק השאלה היא האם ניתן להשכיר את הבית לפני מתן צו קיום ירושה?

תשובה: ישנן 2 אפשרויות :

  1. האפשרות העדיפה – להגיש בקשה למינוי מנהל עזבון שיטפל בהשכרת הדירה.
  2. אם ידוע מי היורשים בצוואה – היורשים יחדיו ישכירו את הדירה.

שאלה: אבא שלי נפטר השבוע בגיל 85 היה לו בית מלאכה ובו הוא עבד ממש עד שחלה לפני כחודש בית המלאכה הוא בדיור מוגן גיסתי היתה כעזר כנגדו במשך החמש השנים האחרונות. עבדה איתו בכל יום. האם היא נחשבת כממשיכה בעסק?

תשובה: לענין העברת זכות הדיירות – יש לבדוק את היתרונות והחסרונות להעברת הזכות לכל אחד מבני המשפחה (כולל הגיסה כמובן). בכל מקרה אני מניח שהעברת הזכות צריכה להיות באופן שהגיסה תמשיך לעבוד במקום, אם כדיירת מוגנת ואם כשכירה של ה"דייר הממשיך" (אחד מבני המשפחה האחרים).

שאלה: יש לי מקרה ואני אשמח לקבל עבורו חוות דעת. ידידה טובה שלי,הייתה נשואה. בעלה ז"ל נהרג בתאונת דרכים (פגע וברח). הנישואים היו אזרחיים (לא יודע אם רלוונטי). אביו של הבעל חתם ויתור על כספי הפיצויים, אימו טוענת שהחלק של האב אמור לעבור אליה, כלומר שהיא תקבל מחצית הסכום. ההורים גרושים, האב אינו מתגורר בישראל, כמו כן לא היה בקשר עם הבן. בנוסף, משפחתו של הבעל לא קיבלה את האישה כאישתו. אימו של הבעל מאיימת בתביעה במידה ולא תקבל מחצית הסכום. האם זה נכון? יש לה מה שקרוי "קייס"? וכיצד אמורים להתחלק בסכום?

תשובה: עקרונית במצב של , הירושה אמורה להתחלק בין ההורים לאשה. אם אחד ההורים מוותר הוא יכול לתת את חלקו לבן-זוגו של המוריש, לילדו של המוריש או לאחיו של המוריש.

שאלה: סבא שלי נפטר לפני כעשר שנים, ולא השאיר צוואה. במשפחה 9 אחים. כאשר חולק בין שלושה אחים הירושה בהסכם כל האחים, אך ללא רישום. לפני מס" ימים האח הצעיר שהיה בין השלושה שחולק להם הירושה פנה לבית המשפט בבקשה לקבל מהאחים צו ירושה. כאשר אין צו ירושה. מה ההשלחות של המכתב הזה. מאחר ואבי קיבל את המשק. האם צואה בע"פ תופסת ז"א שסבי לפני שנפטר אמר והמשק שייך לאבי ואבי טיפל במשק עוד לפני שהסבא נפטר. או שישחזרו אחורה עשר שנים ויעשו חלוקה שווה בין האחים?

תשובה: על מנת להשיב לך דרושים לי פרטים נוספים.

שאלה: אבא שלי היה נשוי לאישתו אשר היתה עבורנו אמא חורגת.אבי ניפטר לפניה והיא לפני מס' חודשים, אנחנו כשאבי ניפטר לא דרשנו כלום ממנה אך לאחר שהיא ניפטרה אנחנו רוצים את החלק של אבא שלי אשר לה אין קרובים חוץ מאחות אחת שיש לה כשאבי היה חי היא שיפצה את הבית בלי סוף קנתה רהיטים חדשים וכשיצא לפנסיה היא קיבלה את כל הקופות והכספים שניתנו לו והמשיכה לקבל את הפנסיה שלו גם לאחר שניפטר.
אני רוצה לשאול מס' שאלות:

1.האם מגיע לנו את החלק שלה ושלו יחד?

2.האם מגיע לנו את הבית שהוא על שמה הבית היה חדר וחצי וכשאבי עבר לגור איתה הוא שיפץ את הבית והבית הורחב עם עוד חדר ומטבח וחצר?

3.הכספים שהם רשומים על שניהם ובנסוף חשבון אחר שרשום על שמה לבד?

תשובה: עקרונית האחות של האשה היא היורשת שלה (הנחה שאין בן זוג בחיים/ילדים). לכם מגיע עקרונית מחצית מהעזבון של אביך. יש לבדוק מה בדיוק כלל העזבון של אביך ביום הפטירה. לפנסיה יש בדרך כלל כללים נפרדים בהתאם לתקנון קופת הפנסיה ויש לבדוק זאת מולם.

כל האמור לעיל הוא בגדר מידע ראשוני לפי הפרטים שמסרת אך יש לבצע בדיקה מעמיקה יותר.

שאלה: במידה וזוג נשוי ויש להם 2 ילדים ולילדים יש ילדים. לזוג יש דירה הרשומה על שם שניהם. במידה והאב נפטר (בלי להשאיר צוואה) מה קורה עם החלק שלו? לא הצלחתי להבין באופן חד משמעי מהאתר. האם החלק מתחלק רק בין הילדים? עובר לאישה? מתחלק בין האשה והילדים? ואם זה עובר לאשה האם יש לך זכיות מלאות על החלק הנ"ל?

תשובה: במקרה שלנפטר יש בת זוג וילדים העזבון נחלק 50% לבת הזוג ו- 50% לילדים.

שאלה: מה אומר החוק לגבי יורשים מאמא אחרת והם רשומים בצואה על הבית? ויש להם חלק יחסי של 1/8.

תשובה: לא הצלחתי להבין את השאלה. עקרונית מי שרשום בצוואה כיורש הנו יורש.

שאלה: מה קורה במצב שלאדם מסוים מונתה אפוטרופוסית (היא אחייניתו של אותו אדם). אותו אדם נפטר. למנוח 2 אחים בלבד, אשר הנם יורשיו (אין צוואה), למנוח נכס מקרקעין אחד ללא כל נכסים נוספים. האחים מוכנים לוותר על הנכס על מנת שהאפוטרופוסית תקבלו. מה על האפוטרופוסית לעשות? ידוע לי שיש לבקש צו ירושה, כאשר יורשיו של המנוח הינם אחיו ולא האפוטרופוסית, אולם כיצד האחים יכולים לוותר על הירושה לטובת האפוטרופוסית?

תשובה: לבצע העברה לאפוטרופסית זו לא בעיה. הענין הוא לבצע את ההעברה ללא תשלום מס שבח. לכן כדאי לבצע את ההעברה בשני שלבים. הראשון – האח יעשה ויתור לטובת אביה של האפוטרופסית. השני – מתנה מהאב לבת האפוטרופסית.

שאלה: ולאחי מחצית מהדירה, בצוואה מצוין שלאחר מותה אקבל את המחצית. כיום אמי משכירה את הדירה, האם אני מגיעה לי 1/3 מהשכירות ולאחי 1/3 ולאמי 1/3 מים פטירתו של אבי ז"ל {יש לציין שהדירה מושכרת כבר כ10 שנים}? אמי שתחיה עד 120 שנה חיה ומתגוררת בווילה באיזור בגליל ומשכירה 2 יחידות צמרים בבעלותה.

תשובה: על מנת להשיב יש לבחון את הניסוח המדויק של הצוואה.

שאלה: האם ילד בן 5 שעלה לישראל נחשב ילד מאומץ לעניין חוק הירושה? אבי עלה לישראל בשנות ה-50 כשהיה בן 5 עם אביו הביולוגי ואשתו שנישאה לו בחו"ל כשהגיעו לישראל נרשמו שניהם במשרד הפנים כהוריו ואמו הלא ביולוגית רשומה בת.ז שלו כאמא. יש לציין כי אמו הלא ביולגית גידלה אותו כל השנים ודאגה למחסורו ובעיני הכל נחשבה לאמו ואף הנכדים התייחסו אליה כסבתא. ברצוני לדעת האם הוא נחשב ילד מאומץ לעניין הירושה.

תשובה: מאחר והאירוע היה לפני כניסתו לתוקף של חוק הירושה הסוגיה מצריכה בדיקה ומחוייבת בתשלום.

שאלה: אני גרה בבית של הורי שרכשו אותו לפני שנים.ונפטרו לפני כמה שנים אני גרה בבית מיום שנולדתי .הורי לא השאירו צוואה .ואחיי רוצים את חלקם .אני רווקה עם ילד בן 5 .השאלה שלי האם יש לי זכויות כל שהן יותר מאחי?

תשובה: עקרונית אין לך זכויות עודפות על אחייך.

שאלה: האם הודעה באינטרנט על ירושה מחו"ל היא חוקית ? מה הם המסמכים שאני צריכה לדרוש מאותו מקור שמודיע לי על הירושה בחו"ל? מהו התהליך בארץ לקבלת ירושה מחו"ל ?

תשובה: בכל מדינה יש חוקים קצת אחרים לענין קבלת ירושה. ראשית יש לברר האם כבר ניתן צו ירושה או האם ההודעה שקיבלת מתייחסת לתהליך שמתבצע טרם קבלת הצו. בנוסף כדאי לברר אם מונה מנהל עזבון ומי קיבל את התפקיד של חלוקת הירושה בין היורשים.

שאלה: בראשית הדברים ברצוני להודות לך מקרב לב על העזרה הנפלאה שלך לציבור יישר כוח. אני בן יחיד אימי ערכה תצהיר אצל עו"ד נוטריון על כך שאני בן יחיד שלה ושאין לה עוד ילדים ובגלל גילה גם לא יהיו לה עוד ילדים ולא יורשים מלבדי. האם תצהיר כזה שנעשה כמובן כאשר היא מבינה לחלוטין על תוכנו יכול בבוא היום לשמש כמעין צוואה או שיש צורך בכתיבת צוואה מפורשת?

תשובה: יש צורך בצוואה ממש.

שאלה: מה הדין כאשר אב מכניס את בנו לעסק. שניהם בינתים עובדים אבל מה הדין , האם הזכויות עוברות לבן בירושה? הנכס שייך לי, הוא בדמי מפתח מ 1970. קנינו את רוב הבניין כולל העסק הזה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אחי ז"ל נפטר ולא השאיר אחריו צוואה

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: במקרה בו אב נפטר ומותיר אחריו אשה וילדים, חלק בגירים וקטין אחד, הילדים רוצים להסתלק מהירושה , האב לא הותיר צוואה. השאלה היא: לגבי הקטין שלגביו יש צורך להגיש אישור לביהמ"ש – מה יש לציין בבבקשה הנ"ל, והאם ביהמ"ש מערים קשיים באישור הנ"ל.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: 1. ברצוני לשאול – לפי הבנתי,אם אין צוואה – בת נשואה שנפטרה,ללא ילדים – הוריה אמורים לקבל 50% מעזבונותיה. במידה ורק אמה בחיים – האם אז האם תקבל 25% או 50% ?

2. במצב בו,חלילה האם תלך לעולמה – האם לחתן של הבת (ז"ל) יש זכויות במידה ואין להם ילדים?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: האם -חלילה, הורים שנפטרו ולהם מס' ילדים , ולא הותירו אחריהם צוואה- האם לחתנם האלמן (הבת נפטרה,לא הביאו ילדים לעולם) מגיע עפ"י חוק – ירושת הוריה (דירה וכו")? ובמידה ולא מגיע לחתן- האם יתכן כי במידה ויוכיח כי טיפל בביתם במחלתה, האם אז יש לו זכויות בירושת חמיו וחמותו?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:שלום רציתי לדעת האם גבר שחמו נפטר וכן אשתו של הגבר נפטרה,יכול לקבל ארת חלקה של אשתו המנוחה בירושת האב(אין צוואה).לאב 3 ילדים,שניים מתוכם בגירים ואחד קטין. האם הגבר יכול לקבל את חלקם של שני הילדים הבגירים,במידה והם מסכימים על כך? בתודה.

תשובה:

1. לפי חוק הירושה בן הזוג יורש מחצית והילדים יורשים מחצית (בכפוף למספר תנאים).

 2. עקרונית לבן מותר לוותר על חלקו בירושה לטובת אביו.

שאלה: לפני כשבוע נפטר אבי מדום לב פתאומי. במשפחה שנותרה הננו אמי, בת 53, אחי, בן 31, אחותי, בת 27 ואנוכי, בן 23. ברצוננו לדעת מהן זכויותינו הקבועות בחוק מעתה ואילך, כמו לדוגמא בנושאי ביטוח לאומי, קרנות פנסיה, קרנות גמל כאלה ואחרות אשר פתח אבי במהלך חייו, וכו". בנוסף, ברצוני לשאול שאלה נוספת בנושאים פיננסיים: איזה מחובותיו של אבי במהלך חייו, זולת המשכנתא הבנקאית, עלינו להמשיך לשלם ואילו חובות "נסגרים" עקב מותו. שאלה אחרונה: לאבי ולאמי היו חשבונות בנק נפרדים. האם חלה עליה חובת המשך הטיפול הכספי בחשבון הבנק שלו, או שמא חשבון זה נסגר עקב מותו. אם ישנם נושאים נוספים אשר על סמך ידיעותיך, עלינו לטפל בהם מעתה ואילך נוכח המצב החדש, אשמח שתתן עליהם את דעתך המקצועית.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: הורי גרושים ואבי התחתן בשנית. לפני שנתיים נפטר אבי. לפני כשבוע נפטרה אשתו (במשך 30 שנה). המנוחה לא השאירה צוואה . למנוחה אין ילדים וקיימת רק אחות אחת. למנוחה דירה הרשומה על שמה שבה גרה ביחד עם אבי במשך כ- 30 שנה. למנוחה חשבונות משותפים על שמה ושם אבי. מה זכויותי בירושה? בנכס? בחשבונות המשותפים?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: לאחרונה נפטרה אשה ממחלת אלרצהיימר לאחר שהיתה חולה שנים רבות, האב מונה לאפוטרופוס שלה והיא והיתה מאושפזת כ – 7 שנים. הותירה בעל ובן. לא ידוע על צוואה. לאחר שאושפזה, היחסים בין האב לבן היו רעועים והאב פנה בפניות חוזרות שהבן הקטין יוצא מהבית. דבר זה אכן קרה והבן הועבר למשפחת אומנה. היתה פניה של האב לבית המשפט בבקשה להסיר את האפוטרופוסות שלו על הבן (שלו) כדי לשחרר אותו מהשתתפות בהוצאות, והבקשה נמחקה. כאמור האם נפטרה והאב ממשיך לגור ב דירת היוקרה המשותפת השייכת לשניהם. בשנים האחרונות האב חי עם חברתו ובתה הבגירה . שאלתי: האם גם במצב זה האב יורש מחצית מרכוש האם? האם המחוקק נתן דעתו על אפשרות כזו? האם יש בכלל סיכוי לתביעה משפטית לשלול מהאב את חלקו בירושת האם ולהכיר בבן כיורש יחיד של מחצית הדירה ששיכת לאם?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: האם מותר לאח שאצלו גרה האמא שנפטרה לעכב את מתן הירושה משום שלדעתו מגיע לו יותר (אין צוואה). ודבר נוסף – לדבריו מגיע לאשתו חלק בירושה כי דאגה לאמא. (האמא גרה אצלו – ביחידה נפרדת שקשורה לבית – וילה — הייתה עצמאית רוב השנים, משהפכה למתקשה הוצמדה לה אשה ל- 24 שעות במימון כל האחים) . לדבריו אשתו דאגה לה לעומת האחרים וכו" וכו" ולכן מגיע לה כסף עבור עבודתה עם האם. אם כך – זה הופך להיות עבודה נוספת של האשה? על כל הכרוך בכך? (עבודה נוספת, תיאום מס וכד"? נכון – יש כאן מלחמה. מדובר באדם אמיד ביותר! שהסכים לבקשת אמו שתגור אצלו, לאחר שהתאלמנה – ללא כל תמורה כספית. (ואינו מכחיש שאכן כך היה) ההוצאות שהיו לו מומנו ע"י קיצבת שארים , ביטוח לאומי ושכירת הבית של האם. משעלתה לפני כמה שנים האפשרות להעבירה לבית אבות, לא הסכים כי אמר שהיא יכולה להמשיך להיות אצלו, מבלי שהעלה בכלל שבסופו של עניין – יבקש תמורה כספית. נכון לציין כי אף אחד מהאחים לא גר בקירבת האמא (אצל האח), ביקור אצלה תמיד היה כרוך בטיסות (או מחו"ל או מהארץ). אודה לך אם תוכל לאפשר לי קצת אינפורמציה על שאלותי אלו. אם אני מכבידה – תאמר לי.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: סבתא של אישתי ניפטרה ב 01/2005 והורישה לאישתי בצוואה דירה ,לדירה נוספת שהייתה ברשותה היא לא עשתה צוואה. אישתי קיבלה צוו קיום צוואה לדירה ושלושת ילדי המנוחה קיבלו צוו ירושה על הדירה השנייה הכל בהסכמה בבית הדין הרבני. מסיבות משפחתיות שונות אישתי מעדיפה שהדירה לא תירשם על שמה בטאבו כך שהיום הדירה רשומה בטאבו על שם הסבתא המנוחה ולאישתי יש צוו קיום צוואה ביד . 1. האים יש סיכון במצב רישומי זה לאורך זמן או שחובה חובה לירשום הערת הזהרה בטאבו ,או רישום אחר. 2.אים אישתי תימכור את הדירה ומתוך הנחה שלא מכרנו דירה בארבע שנים האחרונות האים היא תקבל פטור ממס שבח ולאחר מכן ,לאחר ארבע שנים גם ילדי המנוחה יקבלו פטור על מכירת הדירה השנייה. 

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אבי נפטר לפני כחודש , לפני כשנה וחצי הוא נשא אישה שנייה {אימי נפטרה לפני 4 שנים} לאור המצב נוצרו בעיות עם האישה עקב חוסר צוואה לרכוש שהיה ברצוני לברר האם יש לה זכויות לביטוח חיים שלו שהוא דרך אירגון נכי צה"ל ולביטוח זה אין מוטבים ולרכב שעל שמו ?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אביו של בעלי נפטר ולא הותיר צוואה. הותיר רכוש: דירה,כספת,כספי פיצויים,חנות שמושכרת. אביו התחתן בשנית לאישה לה הוא נשוי רק 6 שנים. לאבא 4 ילדים. מאחר ומדובר בנישואים טריים יחסית,המשפחה לא ממש מבינה מדוע הרכוש אמור להתחלק בצורה של מחצית לאישה ומחצית לארבעתם.. יש לציין, כי נחתם הסכם ממון. שבו מצויין כי לא תהיה חזקת שיתוף לענין הרכוש וכי הבעלות על הרכוש תהיה אך ורק עפ"י הסכם הממון. בכל סעיף בהסכם נחתם כ הדירה/מטלטלין/זכויות בחנות/מכונית/קצבה ופנסיה תוותר בבעלותו היחודית של הנפטר ולאישה לא יהיו כל זכויות. אולם,מבירור קצר הוסבר למשפחה כי הסכם הממון אינו תקף כאשר צד אחד נותר בחיים – אלא במות 2 הצדדים. האם נכון הדבר כי להסכם אין תוקף כעת כאשר הוא נפטר? ולא השאיר צוואה מסודרת? האם ניתן לעשות משהו כך שהחלוקה לא תהיה כזו "יבשה" ופורמלית…בייחוד לאור העובדה שהאב תמיד דיבר על רצונו לעזור לילדים ואף לנכדים להתחיל את דרכם בחיים עם קצת עזרה ולכן עבד קשה עד יום מותו וחסך הכספים לרווחת המשפחה? ולצער כולם לא הספיק להשאיר צוואה…

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אנו עומדים בפני דילמה שנראית כלא פשוטה ונשמח ליעוץ ראשוני על מנת להמשיך הלאה. לפני כ25 שנה נפטר אבא של בעלי ולא השאיר אחריו צוואה. כיום אנו בעיצומו של תהליך הוצאת צו ירושה. לבעלי עוד 7 אחים . כולם "מסודרים" כלכלית. חמותי, רוצה להעביר על שמנו ושם אח נוסף את הבית (שבו היא עדיין חיה עם ביתה הרווקה) כל האחים חתמו על ויתור על חלקם לאמא מלבד אותה בת רוקה המתגוררת בבית שאינה מעוניינת לוותר על חלקה בירושת האב. ע"פ החישובים בבעלותה 4/64 מן הבית ו60/64 בבעלות בעלי ואחיו הקטן. אנו מעוניינים לבנות את ביתינו בשטח שמאחורי הבית (לצורך האישורים זה נחשב כ"הרחבת בניה") שאלתי היא בדבר פירוק השותפות שנוצרה בעל כורחנו. א. ביזה שלב כדאי לעשות זאת? (האם לפני שלב הבניה ואז בעצם אנו בעלים של "שטח") ב. כמה זמן לוקח הליך כזה בדרך כלל? ג. מהן העלויות הכרוכות בו? ד. במידה ובנינו במצב הנוכחי ורק לאחר הבניה נבקש פירוק שותפות, מהם הסיכויים שבית המשפט יעשה חלוקה בעין? והאם העירייה (רעננה) עשויה להתנגד? או מנהל מקרקעי ישראל?\ ( הבית עדיין לא עבר היוון) אודה מאד על תשובתכם. העניין די בהול מאחר ומכרנו כבר את דירתינו הנוכחית…

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: שלום אבי נפטר לפני כשנתיים חשבון הבנק שלו עם אימי קיים עדיין במקום מגוריהם הקודם עקב מצבה הבריאותי של אימי היא נאלצה לעבור להתגורר עם אחי במרכז, היא רוצה לסגור את החשבון במקום מגוריה הקודמים ולהעביר לחשבונה הנוסף במרכז. אחי גם רוצה להיות שותף בחשבונה עקב מגבלותיה הבריאותיים (לצערינו חולה ב als), יש ברשותינו תעודת פטירה של אבי מהרבנות במקום הקודם , הצגנו זאת בכל הבנקים אך אין הם מסכימים לשחרר את אימי מחשבון הבנק המשותף ,ולצרף את אחי כמיופה כוח או כשותף בחשבונה בפ"ת. מה אי אפשר למות בשקט במדינה זו? אין לנו צו ירושה כלשהוא מאבי ושום נכסים פרטיים ממנו בלבד הכל היה בשותפות עם אימי, מה עושים? 

שאלה: אבי נפטר לפני שבוע ואימי חייה עדין. ישנה צוואה ששניהם חתומים עליה האומרת שאם אחד מבני הזוג ילך לעולמו הרכוש יועבר לזה שנשאר בחיים. ובמידה והשני ילך לעולמו הרכוש יתחלק שווה בשווה בין האחים. שאלה האם הצוואה עשיין תקפה אחרי מות אבי ,או שיש לתקן את הצוואה .

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: שלום לך אנו חמישה יורשים של בית ברמלה.אחד היורשים מבקש לרכוש את חלקיהם של 4 היורשים האחרים. הבית נבנה ע"י הורינו לפני כ-24 שנים. הבית עלה להורינו בזמנו כ-185,000 $. היום אנו מוכנות למכור את הבית בסכום של 680,000 ש"ח. א. האם אנו חייבים במס שבח? ב.האם עלינו לשלם מס מכירה? תודה .

תשובה:

א.       קיים פטור ממס שבח במקרים של ירושה אולם הוא מותנה במספר תנאים (כמות הנכסים שהיו למוריש, האם היה המוריש זכאי לפטור ועוד) כך שיש לבדוק כל מקרה לגופו.

ב.       במרבית המקרים קיים פטור ממס מכירה אולם גם לענין זה יש לבדוק המקרה לגופו.

שאלה: אחי ואישתו מתגוררים אצל אמי  כבר 7 שנים ללא תמורה. יש לי עוד 3 אחים וכולנו לא בקשר בגלל אחי שגר עם אמא שלי. האם יש דרך חוקית להוציא אותו מהדירה כשהיא תלך לעולמה? כספים ותכשיטים או כל דבר יקר ערך שהם יגנבו כיצד ניתן לעצור את זה מראש? האם אני יכולה לתבוע ממנו לשלם לי שכירות על חלקי בירושת אבי- אגב לא חתמנו לאמי על ויתור. ואם כן מהו חלקי היחסי? 

תשובה: ראשית יש לראות על שם מי רשומה הדירה שמחזיקה האם – ייתכן שלילדים יש זכויות בדירה מכח ירושת האב. לאחר שייבדק נושא זה ניתן לתת מענה לשאר השאלות שהעלית.

שאלה: אבי נפטר לפני כמה עשורים שנה, אימי נפטרה לפני חודשיים, אנחנו חמש בנות ואימי לא השאירה צוואה, האחיות שלי גרות בארץ, ואני היחידה גרה בחו"ל, יש לי את שתי האזרחיות, האם אני יורשת ומה עלי לעשותהבנתי שאחיותי רוצות להרחיק אותי כמה שאפשר! תודה מראש על תשובתכם 

תשובה: את זכאית לירושה בדיוק כמו שאר האחיות.

שאלה: גיסתי התאלמנה לא מכבר (בעלה זכרונו לברכה נהרג לפני 3 שבועות). היא בהריון בחודש מתקדם. היא הייתה נשואה לבעלה כ-שנתיים. שאלתי היא: מיהם היורשים ע"פי חוק? האם הוריו של המנוח רשאים לרשת?האם התינוק טרם היוולדו רשאי לרשת? מהם חלקי הירושות של כל אחד במידה והוא זכאי לרשת? מה נשאר לה? נ.ב. יש להם דירה שקנו לא מכבר!

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שאלתי היא בחלוקת הירושה. אבא נפטר בשנת 1992 ללא צוואה. אמא נפטרה בשנת 2003 ובצוואתה הורישה את כל רכושה לבת. אנו 4 אחים ( 3 אחים ואחות ) האם חלוקת הרכוש היא 1/8 או 1/16 . לכל יורש . בכבוד רב ובתודה מראש.

תשובה: על פניו נראה ש- 1/16 .

שאלה: שלום רב! אבקש לדעת האם המוריש לא השאיר צוואה ואחד הילדים מחליט להתגורר בדירה מיום מות המוריש. האם זה מקנה לו זכויות על הדירה?

תשובה: עקרונית התשובה שלילית.

שאלה:אבי נפטר כאשר הייתי ילד. מגיל צעיר עזרתי לאימי ותמכתי בה כלכלית. כאשר התחתנתי היא אמרה שאני לא אקבל כלום, לא הגיע לברית של בני (יחד עם אחי ואחותי) וכל הזמן דיברה שעלי להתגרש ולחזור הביתה.. מזה כבר 12 שנה אנו בנתק. לפני זמן קצר דודים שלי התחילו לגלות לי שאבא שלי (ז"ל) הביא כסף מעירק, שם אותו בבנק בשוויץ, ולפני מותו בבית חולים ביקש מבן דודו לחלק את הכסף בין שלושת הילדיו. לאחר מותו אמא שלי גרמה לאותו אדם לרשום את הכל על שמה. לא מגלים לי יותר מידי פרטים, כי לא רוצים שום עסק עם אימי, רק אומרים לי שיש לי כסף אצלה שאבי השאיר לי. היא לא מוכנה לדבר ומסרבת להודות בכך, אחים שלי איתה. אמרו לי שכל עוד אני נשוי אני לא שייך אליהם. בדקתי ברשם הירושות-לא נרשמה ירושה ע"י אבי (ז"ל) האם אוכל להיעזר בעו"ד על מנת לבדוק לעומק את הנושא? האם יש מקום לתביעה?

תשובה:  כדי לבדוק את העניין יש צורך בקצה חוט – מסמכים, מידע אמין וכיו"ב.

שאלה:שלום אבי נפטר ולא השאיר צוואה(אימי נפטרה גם היא).אבי השאיר 3 ילדים כאשר אחת מהם נפטרה ולה 3 ילדים,אחת מהם קטינה. רציתי לדעת האם יש צורך לפנות לבית משפט לצורך הליך להוצאת צו ירושה? האם בעלה של האחות שנפטרה יכול לטפל בענינו של הבן הבגיר שחי בחו"ל.הנ"ל השאיר לו יפוי כח החתום ע"י נוטריון? האם ניתן להמשיך ולשכור את הדירה של אבי ז"ל אשר השכרתה החלה עוד שהיה בחייו.וטרם קבלת האישור על צו הירושה מרשם הירושות?.האב היה חי בבית אבות ובנותיו שמונו לו כאפוטרופוס השכירו עבורו את הדירה. בתודה מראש.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום 1. בצוואת אמי שנפטרה, שנעשתה בשנת 1990 היא מורה את כספי קופת הגמל שלה לנכדיה בחלקים שווים. באותו זמן היתה לה קופת גמל ותיקה אחת שנפתחה בשנת 75. בשנת 1998 פתחתי עבורה קופת גמל חדשה (כיון שמהקופה הותיקה כבר נמשכו כספים ואי אפשר היה לחסוך בה) בה רשמה כנהנה מהכספים אותי. האם הוראתה לחלוקה לנכדים תופסת גם לגבי הקופה שלא היתה לה בזמן מילוי הצוואה? כשיש הוראות שונות, ברישום בבנק כנהנה ובצוואה, מה קובע? מה שרשום כ"נהנה"בבנק או מה שרשום בצוואה? 2. האם יש חוק לתשלום מס עזבון? ואם כן, על מה ואיך נעשה החישוב?

תשובה: לא ניתן להשיב ללא עיון בצוואה.

שאלה: שלום רב, חבר שלי נפטר והוריו מעוניינים להוריש את כספי פוליסת ביטוח חיים שהייתה למנוח. ההנחה היא כי שני הוריו, הם היורשים היחידים. לא הייתה רשומה שום צוואה. אביו של המנוח רשום בפוליסת הביטוח כמוטב לקבלת כספי הביטוח. בחברת ביטוח דורשים צו ירושה או צו קיום צואה. האם עלינו להגיש לבית דין רבני בקשה לצו ירושה או האם להגיש בקשה ללשכת רשם לענייני ירושה? תודה

תשובה:  לא הבנתי אם ההורים בחיים?

שאלה: שלום רב , אודה לכם אם תענו לשאלה דלהלן: האח הצעיר טוען שאמנו הבטיחה לו את חלקה ברכוש . לצערי אבי נפטר ראשון והיא נפטרה אחרי שנה וחצי. לא השאירו צוואה כתובה. אחינו הצעיר טוען שההבטחה של אמנו היא צוואתה ולכן מגיע לו 75 אחוז מהדירה והכסף . יתר על כן הוא מתעקש שזה מגיע לו בדין ולא מדובר כלל בויתור מצד שאר האחים והאחיות. כדי לחזק את דבריו הוא טוען שיש לו עדי ם ששמעו את הדברים מפי אמנו. הוא אף עשה לעצמו בדיקת פוליגרף המוכיחה שדבריו אמת . שאלתי היא איך להתייחס לטענה זו . האם הבטחה בעל פה נחשבת לצוואה ? ונניח שזה נכון האם מגיע לו 75% ? מצפה לתשובה .

תשובה: לצוואה בעל פה אין תוקף (למעט מקרים נדירים ביותר) ולכן אין לקבל טענת האח הצעיר. גם טענתו ל- 75% אינה נכונה.

שאלה: שלום רב, אבי נפטר לפני חמש שנים. עם מותו קבלה אמי את כל רכושו ללא צוואה מתוך הסכמה של שתי בנותיה. לאחרונה נפטרה אמי ובצוואתה נכתב- כי אני אקבל 10% מהכסף המופקד בבנק ואחותי תקבל 90% . בנוסף הורישה דירה הרשומה על שמה לאחותי. האם יש מקום לתביעה של חלק מהרכוש בטענה כי זהו חלקי בירושת אבי? אודה לתשובתך.

תשובה: תלוי בנסיבות. בדרך כלל – לא!

שאלה: שלום לך עו"ד עקרבי ושות" אני תושב רמת הגולן. אמא שלי נפטרה לפני שבוע בבית אבות בו שהתה בשרון,היא היתה -סעודית. מכיוון שלא היה אפוטרופוס מטעמנו הילדים בשל אי הסכמה המדינה מינתה מטעמה אפוטרופוס. ולאחר שאמא הלכה לעולמה התברר לי שהאפוטרופוס מכר את הבית שהיה בראשותה של אמא לצורך מימון השהות בבית האבות. לאמא ואבא היתה פנסיה ותמלוגים מהביטוח הלאומי.אמא השאירה צוואה מסודרת וברורה. וישנם יורשים. האפוטרופוס לא דיווח עד עצם היום מאומה. אני שואל היכן הזכויות שלי בתור יורש והאם מגיעות לי זכויות בתור יורש בזכות הצוואה. ממתין לתשובה.

תשובה: במקרה של פטירה יש לבקש צו קיום צוואה. מדובר בתהליך שאורך מספר חדשים. אם עד אז רוצים לבצע פעולות בעיזבון יש למנות מנהל עזבון. מי שייקבע כיורש זכאי לקבל מידע על פעולות שביצעה המדינה בעזבון.  כעקרון אפוטרופוס אמור לסיים תפקידו עם הפטירה.

שאלה: שלום ברצוני לשאול שאלה הדוד של אישתי נפטר ולדעתנו אין צוואה בירצוני לדעת אם אישתי זכאית לחק מהירושה(מדובר בהרבה מאוד כסף) למנוח יש אישה ואין לו ילדים משלו לאישתו יש ילד אחד מנישואים קודמים ולילד יש חמישה ילדים. בנוסף למנוח 3 אחים כאשר 2 נפטרו מזמן. שאלתי א. איך אפשר לדעת אם יש צוואה? ב. מה חלקה של אישתי בירושה (אביה ז"ל אח של המנוח) ג. הנחייה כיצד לפעול בשלב זה תודה .

תשובה:

10.   יורשים על פי דין הם:

(1)  מי שהיה במות המוריש בן-זוגו;

(2)  ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי הוריו וצאצאיהם (בחוק זה — קרובי המוריש).

זכויות הירושה שלהם יהיו לפי האמור בפרק זה.

11.   (א)  בן-זוגו של המוריש נוטל את המיטלטלין כולל מכונית נוסעים השייכים, לפי המקובל ולפי הנסיבות, למשק הבית המשותף, ונוטל משאר העזבון —(1)  אם הניח המוריש ילדים או צאצאיהם או הורים — חצי;

(2)  אם הניח המוריש אחים או צאצאיהם או הורי הורים — שני שלישים, ובלבד שאם ערב מותו של המוריש היה בן הזוג נשוי לו שלוש שנים או יותר וגר עמו אותה שעה בדירה הכלולה, כולה או חלקה, בעזבון, יטול בן-הזוג את כל חלקו של המוריש בדירה האמורה, ושני שלישים מהנותר משאר העזבון;

(ב)  אם לא הניח המוריש קרוב מן המנויים בסעיף קטן (א), יורש בן הזוג את העזבון כולו.

(ג)  המגיע לבן-זוג על-פי עילה הנובעת מקשר האישות, ובכלל זה מה שאשה מקבלת על פי כתובה, ינוכה מחלקו בעזבון; הוראה זו לא תחול על מה שמגיע לבן-זוג לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973, או לפי הסכם ממון כמשמעותו באותו חוק, ואינה באה לפגוע בזכותו של בן-זוג לקבל מן העזבון מה שהמוריש קיבל לרגל הנישואין על מנת להחזיר כשיפקעו.

תיקון מס' 2

מיום 3.8.1973 עמ' 269

(ב) היו במות המוריש כל נכסי בני-הזוג, או מרביתם לפי שוויים, בבעלות משותפת של שניהם, או שהגיע במות אחר מהם לנשאר בחיים מחצית שוויים של כל נכסי שניהם או של מרביתם לפי שוויים, אם על פי דין ואם על פי הסכם ביניהם, יהיה חלקו של בן-הזוג בעזבון המוריש, בנסיבות האמורות בסעיף קטן (א) פסקה (2) – רבע.

(ג) המגיע לבן-זוג על פי עילה הנובעת מקשר האישות, ובכלל זה מה שאשה מקבלת על פי הכתובה, ינוכה מחלקו בעזבון; הוראה זו אינה באה לפגוע הוראה זו לא תחול על מה שמגיע לבן זוג לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973, או ל פי הסכם ממון כמשמעותו באותו חוק, ואינה באה לפגוע בזכותו של בן-זוג לקבל מן העזבון מה שהמוריש קיבל לרגל הנישואין על מנת ל החזירו כשיפקעו.

מיום 9.4.1976

תיקון מס' 4

מיום 9.4.1976 עמ' 155

(א) בן-זוגו של המוריש נוטל את המיטלטלין כולל מכונית נוסעים השייכים, לפי המקובל ולפי הנסיבות, למשק הבית המשותף, ונוטל משאר העזבון –

(1) כשיורשים אתו ילדי המוריש מנישואין קודמים – רבע;

(2) כשיורשים אתו ילדי המוריש שלא כאמור בפסקה (1) או צאצאיהם או הורי המוריש – חצי;

(3) כשיורשים אתו אחים או אחיות של המוריש או הורי הוריו של המוריש – שני שלישים;

(4) כשיורשים אתו יורשים על פי דין אחרים – חמש שישיות;

(5) באין יורשים אחרים – הכל.

(4) באין יורשים כאמור – הכל.

מיום 3.4.1985

תיקון מס' 7 –  מיום 3.4.1985 עמ' 80

שאלה: אישתי קבלה בירושה דירה שהתחלקה 50% בין 2 משפחות של בעלי הנכס שהלכו לעולמם.סך כל היורשים 8 הוסכם למכור את הדירה ונערך הסכם טיוטה שהוסכם על כל הצדדים בין היורשים לבין הקונה.כל היורשים חתמו למעט 3 יורשים שהם אחים כאשר יש סכסוך בין אחד היורשים לבין האחים . השאלות:האם ניתן לפרק את השותפות הכפויה מקורח הירושה.האם 3 היורשים האחרים רשאים לטרפד את העסקה ולהפוך את יתר היורשים לבני ערובה.ולסיום האם יש עילה לקונה לתבוע פיצוי כל שהוא למרות שלא נחתם הסכם אלא הועברה טיוטת הסכם בלבד והאם ניתן בעתיד לתבוע את מטרפדי העסקה על הפסדים כספיים. בכבוד רב .

תשובה: ניתן להגיש תביעה לפירוק שיתוף.

  1. לא ניתן להכריח איש לחתום על הסכם.
  2. במקרים מסויימים הקונה יכול לתבוע ומדובר בתביעה לא קלה מבחינתו. הוא גם צריך להוכיח מה הנזק שנגרם לו.

שאלה: אבי ז"ל לפני מותו אמר לי שכל ענייניו מצויים אצל עורך דין והוא מוריש לי ולאחי חצי בחצי מהירושה. אחרי מות אבי לא נמצאה כל הוכחה לכך ולא מצאנו חשבונית או טלפון של עורך דין בכל הבית. אנו לא יודעים כיצד ניתן לאתר צוואה. אודה על עזרה בנושא זה

שאלה: מבקש לבדוק התכנות ערעור על צוואה, במקרה הבא: שני הורי נפטרו. אבי נפטר לפני כ 10 שנים. אימי נפטרה לפני מספר חודשים. אנחנו 3 אחים. אחי הגדול נפטר ולו 2 ילדים בגירים. לפני פטירתו של אבי, ערכו הורי צוואה משותפת וציוו את כל הרכוש 50% לי ו 50% לאחותי, כאשר לאחי לא הורישו דבר. בחודש מאי השנה שינתה אימי את הצוואה כך שאחותי תקבל 100% מדירתה ושאר הרכוש יתחלק ל-3 חלקים: 1 שליש לאחותי, 1 שליש לילדי אחי ו 1 שליש לי, כך שמחלקי נגרעו כ-60% עד 70% מתוך הצוואה המקורית. האם יש דרך סבירה לערער על הצוואה החדשה ?

תשובה: אין דבר כזה ערעור על צוואה. כל אדם יכול להוריש למי שהוא רוצה.

ניתן לפסול צווא במקרים כמו שהמצווה אינו צלול בדעתו או במקרה של השפעה בלתי הוגנת.

תשובה: אין דבר כזה ערעור על צוואה. כל אדם יכול להוריש למי שהוא רוצה.

ניתן לפסול צווא במקרים כמו שהמצווה אינו צלול בדעתו או במקרה של השפעה בלתי הוגנת.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: בן זוגי נפטר והוריש לי את דירת הוריו יחד עם אח נוסף. אין לי כל מסמכים בנושא הדירה מלבד היותי נשואה לו 31 שנה ותעודת פטירה. אני מעוניינת למכור את הדירה ואין לי הסכמה עם היורש השני. מה עושים במקרה כזה? בברכה! 

תשובה: ניתן לבצע פירוק שיתוף באמצעות בקשה לבית המשפט וכל צד יקבל מחצית מהשווי.

שאלה: שאלתי נעשתה צוואה ונערכה כדת וכדין שאלתי 1. האם יש מס מדינה על ירושה והאם יש הבדל בתשלום המס בין בין ירושת בית,חלקת אדמה,או סכום כל שהוא. 2. אם יש מס מאיזה סכום נדרש היורש לשלם? תודה .

תשובה: עלול להיות מס בשלב בו נמכרים נכסים שהיו כלולים בעיזבון על ידי היורשים.

שאלה: בעלי נפטר באופן פתאומי ולא הותיר צוואה. היה לו ביטוח חיים קולקטיבי במגדל שמשום מה נעלם… וביטוח חיים בהראל שטוענים כי יש מעקלים המונעים ממני את מימוש הביטוח. בהמשך לשיחתי עם שי נתבקשתי לכתוב את קורותיי בשל דילמה העברת התיק לעו"ד המתמצא בנושא היטב כמו במשרדכם. עליי לציין שהביטוח חיים אינו גדול ושאנו היורשים :אני אלמנתו ועוד 2 קטינים שאחד מהם הוא ילד אוטיסט שהמצב הכלכלי הקשה אינו מאפשר לתת לו טיפולים כצרכיו. עוד נתבקשתי להראות לעו"ד שי פס"ד שמצאתי באקראי באינטרנט שבו המוטבים קיבלו את כספי הביטוח והמעקלים הושבו ריקם זהו פס"ד הצהרתי בתיק הפ000080/05 שניתן ב19.12.2005בבית משפט השלום הרצליה. 

תשובה: יש הבדל ביו הטלת עיקול למימוש העיקול. בנושא הטלת העיקול אין ספק כי מותר לעקל את ביטוח החיים. בנושא המימוש – במידה שמתקיימות העובדות כפי שהיו בפסק הדין, זכות המוטב גוברת על זכות הנושה.

שאלה: אני גרושה פלוס 2 בנות שייש להן צו ירושה מאביהם המנוח שעבד במשטרה במשך 15 שנים התברר לי שייש לו בבנק יהב קרנות גמל אך גם הלוואה רצינית בסך 50.000 שעדיין נמצאת בבנק החשבון מעוקל ע,י עורך דין צברי שאלתי היא אם אשחרר העיקול האם ביתי בת ה19 תחוייב לשלם את החוב שצבר שם או תירש את הקופת גמל הבת הקטנה בת 14 .לעומת זאת יש לו קרן השתלמות וביטוח חיים שנאמר לי שייש לה מוטבים ממשפחתו אחיו .האם הם זכאים למשוך זאת ?או הילדות הן הראשונות לרשת זאת יש בידי צו ירושה ואני האם אפטרופוסית של הבת הקטנה הבנתי גם שישנם קופות גמל בבנק הפועלים שבעיקול עדיין .שוחחתי אם העורך דין שטוען שהחוב בסך 1700 שקל אך אם אשלם לו 2200 שקל יסיר את העיקול אני פוחדת להסיר פן אשלם יותר ממה שיקבלו ובידי אין אפשרות לכסות חוב כזה אנא חיזרו אליי ואודה לכם .לציין שדיברתי גם אם עורך דין של בנק יהב שייעץ לי לשחרר את כספי הבנק לחוב שלו.האם קופות גמל יכולות לרדת לטובת הבנק או שהילדות זכאיות להן ? איני יודעת מה להחליט או מה לעשות אנא עזרו לי בתודה ובכבוד .

תשובה: העניין אכן מצריך טיפול משפטי.

שאלה:נושא : עיזבון בהעדר צוואה אמא שלי נפטרה ליפני שלוש שנים בערך , ונותרנו 7 אחים ואחיות אבא שלי התחתן שוב לאחר כמה חודשים ונותק הקשר בינו לבין כל האחים אף פעם לא דיברנו ולא התענינו ממש על נושא חלוקת עיזבון כי לא ממש ידענו את זכויותינו בתור ילדיו של הנפטר ולמען האמת חשבנו שלא מגיע לנו כלום , היות ואני האחות הגדולה רק בת 27 כל אחי קטנים מימני האח הקטן ביותר בן 10 אזי אנחנו ממש לא בקיאים בחוקים ובוודאי שלא בנושאים כאלה אבא שלנו אף פעם לא טרח לספר לנו כלום בקשר לרכוש או חשבונות בנק או נכסים אשר היו שייכים לאמא שלי או לשניהם או אפילו חשבונות בנק שאמא שלנו פתחה עבור כל אחד מהילדים אף פעם לא ראינו גרוש עד היום לא מזמן נודע לאחותי בת 25 כש דיברה עם ידיד עורך דין שמגיע לנו חצי לפי החוק אנחנו באמצע תהליכי בירור ולכן גם אני מיצידי רציתי לדעת יותר בבירור על הנושא הזה אם אפשר בבקשה ליצור איתי קשר אשמח מאוד.

תשובה: לפי חוק הירושה במקרה של העדר צוואה העזבון נחלק בין הילדים לבן הזוג חצי חצי (למעט נכסים ספציפיים המפורטים בחוק). חשוב לבדוק טוב מה כלול בעיזבון של האם – לפעמים יש מקרים שהעזבון כולל נכסים שהיורשים לא יודעים עליהם.

שאלה: המוריש נפטר בארה"ב ב-21 באוקטובר 1960, השאיר צואה ביחס לקרקע בארץ, השאלות : 1.האם מס עזבון היה קיים באותה עת בישראל? 2. המוריש ביקש להעביר הקרקע, מסוג מירי ,לטובת המדינה, כדי שהמדינה תנציח מנטיעת יער, אח שנספה בשואה, האם הצואה תקפה על פי החוק ששרר בארץ ביום הפטירה, או שצריך למנות יורש לפי החוק שנהג אז? תודה.

תשובה: מס עזבון בוטל בשנת 1981.

שאלה: שלום רב. השאלה שלי היא כזו אבא שלי היה נשוי פעם שניה לפני חצי שנה הוא נפטר. בצוואה הוא השאיר הכול לאישתו וכלום לא לי או לאחים שלי לאחר השבעה היא הראתה לי את הצוואה שרשום שהכול שלה כולל הדירה. נסיבות המוות מחשידות יש חשד למעורבות חיצונית במותו היא נחקרה אבל אין תשובה עכשיו היא מעלימה לי דברים מהחדר ואפילו את הסירים היא מעלימה כדי שאני לא יוכל לבשל ורוצה להעיף אותי מהבית. אשמח לדעת לגבי הזכויות שלי ואם היא יכולה להוציא אותי מהבית מה אפשר לעשות בהמשך אשמח לשמוע את תשובתך בהקדם תודה מראש.

תשובה: ראשית יש לודא שהצוואה אמיתית.  לענין המשך המגורים – יש זכות לגור אך היורשים יכולים לדרוש דמי שכירות.

שאלה: שלום רב, אבי התאלמן לפני חמש שנים, ובשלוש השנים האחרונות הוא מנהל מערכת יחסים עם בת זוג אשר חיה עימו בביתו. אבי הכין צוואה המופקדת אצל נוטריון אך טרם חתם עליה ואין בינהם שום הסכם ממון במידה וחלילה ימות אבי, מה זכויותיה של בת זוגו על הונו ורכושו?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: לעו"ד שלום, יש לי שאלה לגבי ירושה. במקרה בו אב נפטר ומותיר אחריו אשה וילדים, חלק בגירים וקטין אחד, הילדים רוצים להסתלק מהירושה , האב לא הותיר צוואה. השאלה היא: לגבי הקטין שלגביו יש צורך להגיש אישור לביהמ"ש – מה יש לציין בבבקשה הנ"ל, והאם ביהמ"ש מערים קשיים באישור הנ"ל. תודה מראש .

תשובה: בבקשה יש לציין את הסיבות להסתלקות וכן לצרף תצהירים מתאימים. בית המשפט שוקל בכל מקרה לגופו האם נשמרות זכויותיו של הקטין והאם המשפחה מעוניינת בטובתו.

שאלה: חבר שלי נשוי ולהם יש בן יחיד בשם  שהלך לעולמו לפני  בת זוגו לאחר מספר שנים גם מרים אימו של יהורם הלכה לעולמה .  הבן מעולם לא היתחתן וגם לא הביא לעולם ילדים עם הזמן גם כדרכו של עולם הבן יהורם הלך לעולמו. לציין שיהורם לא כתב צוואה. האם זה נכון שעפ"י החוק הצד ,אינם יכולים לרשת את הבן משום שבמותו הוריש את חלקו לאשתו ? מי הם היורשים החוקיים במצב שכזה אשמח לקבל תשובה בענין או כל תגובה אחרת בתודה מראש .

תשובה: עקרונית, עזבון הבן יחולק ליורשיהם של האיש והאישה.