שאלה: לפני 8 שנים סבתי נפטרה ויש לה 7 ילדים שרק לשתיים מהם היא ירשה את האדמות שהיו ברשותה, לפני 18 שנה היא החתימה במרמה את בתה על מנת שתוותר על זכותה כדי לא לקבל שום חלק באדמות. האם בתה יכולה לערער כדי לקבל חלק מהאדמות או לעשות משהו בנדון?

תשובה: אם הסבתא עשתה צוואה תקינה לפי חוק הירושה – הולכים לפי הצוואה.

שאלה: אדם א" נתן הלוואה לאדם ב" , אדם ב" ניסה להתחמק מהחזר ההלוואה . בתביעה שהוגשה נגד נגד אדם ב" זכה אדם א" בתביעה והתקבל פסק דין ע"י בית המשפט כי אדם ב" יחזיר את ההלוואה בצירוף ריבית לאדם א" . ביניתיים נפטר אדם ב" . בבדיקה שערכתי לא נערךכה ירושה לטובת המוטבים וכמובן אין צו קיום צוואה שאלתי היא האם ניתן לדרוש את את החזר ההלוואה מהיורשים למרות שאין כלל עזבון ? והאם עלי להגיש תביעה נפרדת בענין ? או עלי לפעול בדרך אחרת ? אני מניח שהנפטר חלק את כל רכושו בעודו בחיים ליורשיו , כיוון שהנפטר מכר את כל רכושו עוד טרם קבלת פסק הדין ,כנראה היה שקוע בחובות, ואני מניח שחלק ה\מהתמורה עברה לילדיו.

תשובה: ניתן בהחלט לתבוע את היורשים.

נושה של המנוח גם יכול להגיש בקשה למתן צו ירושה/צו קיום צוואה של המנוח.

יש חשיבות לשאלה אם היורשים באמת קיבלו נכסים של המונח.

שאלה: שלום רב אבי נפטר לפני כ-12 שנה הוא רשם צוואה שבה הוא מוריש לאמא שלי מחצית והחצי יחולק בין 3 הילדים(ישלי 2 אחיות).לאחר זמן מה נודע לי שהם ביקשו ללא ידיעתי צו ירושה.עקב כך שהייתי בתקופה קשה בחיי מלבד עצם פטירת אבי לא שאלתי אותן לפשר ההתעלמות ממני.בשל מחסומים שונים לא בקשתי מאז ועד היום לקבל את צו הירושה המצוי אצל אחת האחיות. לפני 3 שבועות נפטרה אימי.עדיין לא עשינו דבר בנוגע לירושה מחכים לתום השלושים. האם יש מצב להוציא צו ירושה ללא ידיעת אחד היורשים? האם יתכן שלפני מותו של אבי הוא הוציא אותי מהירושה? איך ניתן להוכיח אם בכלל שבגלל לחץ מצד אחיותי אבי שינה את הצוואה?אמא שלי עברה אירוע מוחי והייתה מוגבלת האם יש מצב שאחיותי ניצלו את מצבה בכדי לשנות את הצוואה? היחסים בין אבי ז"ל ואחת האחיות לא היו טובים ועם האחות לא טובים עד היום. אני חושש מאוד ממה שעומד להיות.האם יש מצב לדעת לפני התחלת התהליך אם לא בוצעה תרמית כלשהי?נושא זהגורם למתחים בין אישתי לביני. בין פטירת אבי לפטירת אימי נולדו עוד 3 נכדים האם הם יהיו זכאים לירושה אם שאר הנכדים אמורים לפי הצוואה לקבל חלק בירושה? איך עלי לנהוג?

תשובה: ניתן לדעת אם בוצעה רמאות כלשהי רק לאחר קבלת המסמכים הרלבנטיים. ניתן להשיגם במשרדי הרשם לענייני ירושה.

אתה מוזמן ליצור קשר טלפוני ואסביר לך את המצב המשפטי ואת הפרטים הרלבנטיים.

שאלה: אבי נפטר לפני כשמונה שנים ואמי נפטרה שנה אחריו.אנחנו 3 אחים ולאבי יש 6 ילדים מנישואים ראשונים.כאשר אבי נפטר הוא לא אשאיר צוואה ובחשבון הבנק שלו היו 81000שח .מיד כשסיימנו את השיבעה ילדיו הלכו לבנק בכדי לברר מה קורה כי אמא שלי לא הבינה כלום בתחום הזה והם עשו זאת בטענה שהם רוצים לעזור לה. כשיתברר להם שיש שם את הסכום הזהום הזה הם ניגשו מיד לבית דין רבני פתחו תיק והוזנמו לדיון. בדיון אמא מינתה את אחד מילדיו של אבי לאופוטרופוס אך כעבור חודש קיבלנו מכתב שבו רשום שהוא יורש. מיותר לציין שהוא מיד הלך אל הבנק משך את הכסף והחליט שהכסף הזה יחולק בין כולם שווה בשווה .אני כמובן לא הסכמתי כי ידעתי שחלה טעות ושבדרך לא דרך הוא השיג את תואר היורש בדרך עקלקלה .פניתי לבית הדין עם כל המסמכים שמראים שבעצם הוא מונה לאופוטרופוס ולא ליורש והם ביטלו את הצו אך זה היה מאוחר הוא ואחיו לא הסכימו בשום פנים ואופן שהכסף יחולק לפי חוק אלא רצו שהוא יתחלק שווה בשווה .לאחר דין ודברים ואחרי הרבה מריבות לעוגמת נפש אחד מהאחים הציע שעם אסכים שהכסף הזה יחולק שווה בשווה הם יוותרו על חלקם בבית.אמרתי להם שלפחות יסכימו לשלם את החובות שאבא שלי השאיר ואז שהכסף יחולק.הם לא הסכימו ובסוף לאחר שכבר הותשתי על ידם הסכמתי לחלוקה אבל לא החתמתי אותם על שום מסמך בתמימותי . הבכור מביניהם הבטיח ליום למחרת יבוא לקחת אותי לעורך דינו ושם יוותרו על חלקם. כמובן שזה לא קרה אמא שלי חלתה וכעבור שנה נפטרה גם היא. כשסיימנו את השבעה הם רצו להוציא אותי מהבית תחת איומים חזרנו שוב לבית הדין לכמה דיונים ובסוף התיק הזה הוקפא . הבית הזה עדיין רשום על 2 הוריי ואני עד היום גרה בו ומשלמת משכנתא השאלה שלי היא כזאת עם וכאשר אחליט שאני רוצה להעמיד את הבית למכירה אייך החלוקה צריכה להיות? הבית שווה היום משהו כמו 300 אלף שקל והוא עבר שיפוץ.

תשובה: קראתי את פנייתך. אני מציע שתצרי אתי קשר טלפוני ואנסה לסייע.

שאלה: פניתי לעו"ד בקשר לחלק שמגיע בצו ירושה ואמרו לי לפנות לטאבו בכדי לקבל את החלק שלי בנכסים שנותרו לסבא ז"ל , (דרך אגב קיים נכס אחד שידוע לי עליו שהוא בחולון) אך המשפחה של הסבא ואנחנו לא בקשר ורציתי לדעת איך אני יכולה לברר אם היו עוד נכסים וכיצד אני מקבלת את החלק שלי בנכס ובחשבון בנק שהיה לו? בנוסף לכך יש עוד בעיה, ישנה קופ"ג "X" שהכסף שהיה בו היה צריך לעבור אליי בגיל 21 לפי מסמך של בית משפט שהסבתא חתמה עליו והכסף נלקח על ידה , מה אפשר לעשות במקרה כזה.?

תשובה: חסרים לי פרטים על מנת שאוכל לסייע

את מוזמנת ליצור קשר טלפוני ואנסה לעזור.

שאלה: אני מעוניינת לדעת האם הודעה באינטרנט על ירושה מחו"ל היא חוקית ? מה הם המסמכים שאני צריכה לדרוש מאותו מקור שמודיע לי על הירושה בחו"ל? מהו התהליך בארץ לקבלת ירושה מחו"ל ?

תשובה: בכל מדינה יש חוקים קצת אחרים לענין קבלת ירושה.

ראשית יש לברר האם כבר ניתן צו ירושה או האם ההודעה שקיבלת מתייחסת לתהליך שמתבצע טרם קבלת הצו.

בנוסף כדרי לברר אם מונה מנהל עזבון ומי קיבל את התפקיד של חלוקת הירושה בין היורשים.

שאלה: מה קורה במידה וישנו כנס (דירה) אשר לפי צו ירושה שייכת לשלושה שותפים אולם אחד השותפים הינו מתגורר בנכס למעלה מ5 שנים וטיפל במוריש עד יום מותו? האם ל2 היורשים יש זכות לפנות את היורש השלישי מהדירה בה הוא מתגורר או זכאי לתבוע דמי שכירות? (הדירה נמצאת בת"א, הנני מתגורר בקנדה ומנסה לברר מידע עבור קרוב משפחה).

תשובה: אכן שני היורשים יכולים לבקש לפנות את השלישי מהדירה וכן לדרוש דמי שכירות.

שאלה: אחי מתגורר כשוכר עם אשתו השניה ו-2 ילדיהם בביתה הפרטי של אימי, שנמצאת בבית אבות. בצואתה, לאחר פטירת אבי, הורישה אימי את הבית בחלקים שווים לשלושת ילדיה. אימי בת 89 (עד 120) . האם עקב כך שאחי חי כשוכר, בן משפחה יכולות להיות השלכות:

1. לפינוי/מכירה של הדירה בעת קיום הצוואה?

2. במידה ואשתו של האח עם 2 ילדיה יסרבו לפנותה?

3. האם כיום צריך חוזה שכירות בניסוח מיוחד?

תשובה: חשוב שבחוזה יצוין שמדובר בשכירות שאינה מוגנת.

מעבר לזה התנגדות לפינוי תיתכן אך היא תהיה בלתי חוקית.

שאלה: חמתי נפטרה(לפני שבועיים) ולא השאירה צוואה , למעט טיוטה* . יש לה 3 בנים והייתה לה גם בת שנפטרה(לפני 3 שנים). האם מגיע לילדים של הבת שנפטרה חלק מהרכוש ( דירה כספים בחשבון בנק)? *בטיוטה נכתב שאת כל הרכוש שלה היא משאירה לבן הביינוני ( בעלי ). האם יש כוח לטיוטה זו או לא? ישנם עדים לרצון שלה , אבל אני לא יודעת אם הם ירצו לאשר זאת. *הילדים של הבת שנפטרה קיבלו כבר כמה פריטי זהב וכמה מוצרי חשמל.

תשובה: טיוטה אינה צוואה כשרה ולכן במקרה זה יוצא צו ירושה לפי הוראות החוק.

יורש שנפטר – יורשיו יורשים במקומו.

שאלה: אני בת לאבי שנפטר בשנת 1981 כאשר לא היה לו שום רכוש ושום עיזבון, אימי נשארה כשותפה בחשבון והיא חיה היום כשהיא בת 97.

אבי היה אסיר פוליטי ברומניה בשנות ה-60 ולאחרונה הופיע שם חוק המאפשר הגשת בקשה לתביעת פיצויים על הענשה הפוליטית הוא סבל.

עו"הד הרומני שואל אותי האם ואיזו הוכחה אני יכולה להביא שאני היורשת של אבי.

תשובה: ניתן להגיש בקשה למתן צו ירושה – הצו משמש הוכחה.

שאלה: בעלי נפטר ב 5.2.2009 הוא השאיר צוואה אצל מנהלת העיזבון .ברצוני לשאול: שקים שהמנוח נתן לגן ולצהרון אשר לא הופקדו בבנק ,האם הם חלק מהעיזבון? הם עדיין לא שולמו. מנהלת העזבון ידעה על גסיסתו של בעלי ( שלושה ימים לפני), הגיעה להלוויה ואף באה לנחם את המשפחה בעת שישבנו שבעה, אולם לא יידעה אותנו בקיום הצוואה למרות שהמנוח כתב דברי פרידה לכל אחד מהאבלים. בנוסף, בעלי ניטמן בבית העלמין בדימונה למרות שרצה על פי רצונו בצוואה להיטמן בבב"ש . שאלתי, האם אני יכולה לתבוע את מנהלת העיזבון?

תשובה: שיקים שנתנו על ידי המנוח נחשבים עקרונית כחובות של העזבון.

שאלה: שלום סבי ז"ל כתב צוואה ובה כתוב"נכסי יוצעו למכירה בשוק החופשי לכל המרבה במחיר" אך דא עקא שבנכס של שם סבי מתגוררים עוד שני בניו בדירות מגורים נפרדות . ברצוני לציין ששני הבנים האלה גרים שם מאז ומתמיד ללא חוזה וללא דמי שכירות פשוט בנו מאחורי בית סבי. ברצוני לשאול האם הם נחשבים כדיירים מוגנים ומה כוח הצוואה בעניין הזה ?ואם כן,האם כבוד המת עולה על כבוד הדייר המוגן?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אנו עומדים למכור דירת מגורים במחיר של 1150000 שח. לביתי חלק בדירה הנ"ל בשעור של שמינית. הבת מכרה לפני חצי שנה דירת שיכון בת 3 חדרים במחיר של 165000 דולר ורכשה דירה גדולה יותר במחיר של 1409000 ש"ח. כדי להיטיב את תנאי מגוריהם של שלושת ילדיה. שאלתי היא האם הבת חייבת בתשלום מס שבח או שהיא פטורה. והאם יש משמעות לעובדה שחלקה בדירה נובע מירושה על פי צו ירושה שניתן בהיותה קטינה לגבי דירה קודמת ראשונה שהיתה על שמי ועל שם בעלי שנפטר בהיותה קטינה. (הדירה המקורית). אנו הוריה ,לא מכרנו דירה בשלושים שנים האחרונות.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: ששתי אחיות יורשות ואחת בכדי שבנה שמתגורר בנתיים בנכס,חמד את הנכס , ורוצה שיקח את כל הירושה , טוענת שהנכס של הממשלה וזה לא ירושה , בעקבות כך , מה עושים בכדי להוציא את היורשת מהירושה, לאחר צו קיום הצוואה , בצורה חוקית.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: בן דודתי שהוא כיום בן 56 ננטש ע"י אימו כשהיה קטן, וגדל אצל סבתי עד עצם היום הזה. סבתי זכרונה לברכה נפטרה לפני כשנה לערך ולא הותירה צוואה. באופן טבעי, כל הילדים של הסבתא וביניהם אמי, רוצים למכור את הבית ולהתחלק בירושה. שאלתי היא, מה עושים עם הבן דוד שגר שם כל חייו? האם אפשר לפנותו? האם מגיע לו חלק בירושה? האם מגיעות לו זכויות כלשהן?

תשובה: עקרונית אין לבן הדוד זכויות בדירה ובירושה וניתן לפנותו.

הוא יוכל לטעון טענות שונות כמו דייר מוגן, רשות בלתי חוזרת למגורים וכו' אך על פניו  אך סיכוייו נמוכים.

שאלה: לפני 8 שנים סבתי נפטרה ויש לה 7 ילדים שרק לשתיים מהם היא ירשה את האדמות שהיו ברשותה, לפני 18 שנה היא החתימה במרמה את בתה על מנת שתוותר על זכותה כדי לא לקבל שום חלק באדמות. האם בתה יכולה לערער כדי לקבל חלק מהאדמות או לעשות משהו בנדון?

תשובה: אם הסבתא עשתה צוואה תקינה לפי חוק הירושה – הולכים לפי הצוואה.

שאלה: אבי נפטר לפני כ-12 שנה הוא רשם צוואה שבה הוא מוריש לאמא שלי מחצית והחצי יחולק בין 3 הילדים(ישלי 2 אחיות).לאחר זמן מה נודע לי שהם ביקשו ללא ידיעתי צו ירושה.עקב כך שהייתי בתקופה קשה בחיי מלבד עצם פטירת אבי לא שאלתי אותן לפשר ההתעלמות ממני.בשל מחסומים שונים לא בקשתי מאז ועד היום לקבל את צו הירושה המצוי אצל אחת האחיות. לפני 3 שבועות נפטרה אימי.עדיין לא עשינו דבר בנוגע לירושה מחכים לתום השלושים. האם יש מצב להוציא צו ירושה ללא ידיעת אחד היורשים? האם יתכן שלפני מותו של אבי הוא הוציא אותי מהירושה? איך ניתן להוכיח אם בכלל שבגלל לחץ מצד אחיותי אבי שינה את הצוואה?אמא שלי עברה אירוע מוחי והייתה מוגבלת האם יש מצב שאחיותי ניצלו את מצבה בכדי לשנות את הצוואה? היחסים בין אבי ז"ל ואחת האחיות לא היו טובים ועם האחות לא טובים עד היום. אני חושש מאוד ממה שעומד להיות.האם יש מצב לדעת לפני התחלת התהליך אם לא בוצעה תרמית כלשהי?נושא זהגורם למתחים בין אישתי לביני. בין פטירת אבי לפטירת אימי נולדו עוד 3 נכדים האם הם יהיו זכאים לירושה אם שאר הנכדים אמורים לפי הצוואה לקבל חלק בירושה? איך עלי לנהוג?

תשובה: ניתן לדעת אם בוצעה רמאות כלשהי רק לאחר קבלת המסמכים הרלבנטיים. ניתן להשיגם במשרדי הרשם לענייני ירושה.

שאלה: אבי נפטר לפני כשמונה שנים ואמי נפטרה שנה אחריו.אנחנו 3 אחים ולאבי יש 6 ילדים מנישואים ראשונים.כאשר אבי נפטר הוא לא אשאיר צוואה ובחשבון הבנק שלו היו 81000שח .מיד כשסיימנו את השיבעה ילדיו הלכו לבנק בכדי לברר מה קורה כי אמא שלי לא הבינה כלום בתחום הזה והם עשו זאת בטענה שהם רוצים לעזור לה. כשיתברר להם שיש שם את הסכום הזהום הזה הם ניגשו מיד לבית דין רבני פתחו תיק והוזנמו לדיון. בדיון אמא מינתה את אחד מילדיו של אבי לאופוטרופוס אך כעבור חודש קיבלנו מכתב שבו רשום שהוא יורש. מיותר לציין שהוא מיד הלך אל הבנק משך את הכסף והחליט שהכסף הזה יחולק בין כולם שווה בשווה .אני כמובן לא הסכמתי כי ידעתי שחלה טעות ושבדרך לא דרך הוא השיג את תואר היורש בדרך עקלקלה .פניתי לבית הדין עם כל המסמכים שמראים שבעצם הוא מונה לאופוטרופוס ולא ליורש והם ביטלו את הצו אך זה היה מאוחר הוא ואחיו לא הסכימו בשום פנים ואופן שהכסף יחולק לפי חוק אלא רצו שהוא יתחלק שווה בשווה .לאחר דין ודברים ואחרי הרבה מריבות לעוגמת נפש אחד מהאחים הציע שעם אסכים שהכסף הזה יחולק שווה בשווה הם יוותרו על חלקם בבית.אמרתי להם שלפחות יסכימו לשלם את החובות שאבא שלי השאיר ואז שהכסף יחולק.הם לא הסכימו ובסוף לאחר שכבר הותשתי על ידם הסכמתי לחלוקה אבל לא החתמתי אותם על שום מסמך בתמימותי . הבכור מביניהם הבטיח ליום למחרת יבוא לקחת אותי לעורך דינו ושם יוותרו על חלקם. כמובן שזה לא קרה אמא שלי חלתה וכעבור שנה נפטרה גם היא. כשסיימנו את השבעה הם רצו להוציא אותי מהבית תחת איומים חזרנו שוב לבית הדין לכמה דיונים ובסוף התיק הזה הוקפא . הבית הזה עדיין רשום על 2 הוריי ואני עד היום גרה בו ומשלמת משכנתא השאלה שלי היא כזאת עם וכאשר אחליט שאני רוצה להעמיד את הבית למכירה אייך החלוקה צריכה להיות ?הבית שווה היום משהו כמו 300 אלף שקל והוא עבר שיפוץ.

תשובה: קראתי את פנייתך. אני מציע שתצרי אתי קשר טלפוני ואנסה לסייע.

שאלה: בעלי קיבל ירושה מדודתו סכום כסף דירה אשר מתחלקת בין 3 אחים של בעלי, את הירושה התקבלה עפ"י צו ירושה אשר האחים מימשו אצל עו"ד, ברצוני לשאול שאלות והיא כדלקמן:

1. האם במידה ואני ובעלי מתגרשים האם אני זכאית לתבוע משהו מהירושה?

2. האם עם כסף של הירושה אנו קונים בית משותף ובמהלך החיים מתגרשים, וצריך להתחלק חצי בחצי? האם אני זכאית לכך?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אני בת 23 גרה רק עם אימא שלי והיא בת 62, ההורים שלי גרושים ויש לי אחות גדולה בת 39 נשואה שאני ואימא שלי לא בקשר איתה יותר משש שנים . אמא שלי רשמה צוואה על שמי בלבד צריך להגיש את הצוואה לאיזה מקום כדי להפעיל את התוקף שלה ? או שלא ? ה%D

שאלה: עו"ד עקרבי, שלום רב,אשמח באם אוכל להיעזר בשירותיך. הוריה של אמי נפטרו והורישו לה ול-3 אחיה את ביתם/רכוש נוסף. האם השאירה צוואה מוסדרת אצל עו"ד ואילו לאב אין צוואה. מאחר שאמי זכאית לכרבע מהירושה, והיא זקוקה לכספי הירושה בדחיפות אמי  נכה 100% , היא פנתה לאחיה בבקשה להוציא הבית למכירה. אחד האחים החליט לפתוח בהליך בקשה לצו ירושה, ואולם הוא עצר את בקשתו זו עקב כספים שהוא הוציא, לטענתו, על סעודות האבל והמצבה. האחים הבטיחו לו כי יפרישו אליו את הכספים שהוציא מכספי הירושה, ואולם הוא דורש הכספים טרם ביצוע הליך זה. בנוסף, הוא טוען שיש לשלם כ-15,000 ש"חל מנהל מקרקעי ישראל בגין חכירה וכן תשלום שכ"ט לעורך דין בסך של 5,000 ש"ח. מאחר שלאף אחד מהצדדים לא היה כסף זמין, הוא החליט להשכיר את הדירה לשנה, ואולם יתר האחים התנגדו עקב מצבה הבריאותי הקשה של אמי. הוא מתעקש שהליך הוצאת צו ירושה יארך כשנה, ולכן עדיף להשכיר הדירה. שאלתי היא – האם ישנה אפשרות ששניים מהאחים יגישו בקשה באופן עצמאי, ויחייבו את שני האחים הנוספים להצטרף? האם ישנה אפשרות לשלם החובות למנהל מקרקעי ישראל עם קבלת דמי הדירה? איך ניתן לדעת אילו נכסים/כספים היו ברשות הנפטרים? – האח המטפל מסרב למסור מידע כזה. תודה מראש על כל עזרה.

תשובה: בקשה למתן צו ירושה יכולה להיות מוגשת על ידי אחד היורשים אולם כמובן שאין בכך לקפח את זכויות שאר היורשים. לענין הדירה ובכל שאלה נוספת ניתן לפנות אלי טלפונית.

 שאלה: שלום רב, אבי נפטר לפני חמש שנים. עם מותו קבלה אמי את כל רכושו ללא צוואה מתוך הסכמה של שתי בנותיה. לאחרונה נפטרה אמי ובצוואתה נכתב- כי אני אקבל 10% מהכסף המופקד בבנק ואחותי תקבל 90% . בנוסף הורישה דירה הרשומה על שמה לאחותי. האם יש מקום לתביעה של חלק מהרכוש בטענה כי זהו חלקי בירושת אבי? אודה לתשובתך

תשובה: תלוי בנסיבות. בדרך כלל – לא.

שאלה:  שלום רב אני מבקשת לדעת האם תוקף של צוואה מותנה בשינוי הסטטוס של כותב הצוואה : אמא שלי היא אלמנה כ 5 שנים. לפני כ 7 שנים היא ואבי ז"ל כתבו צוואה מפורטת לגבי חלוקת הרכוש שלהם לי ולאחי . השנה אמי הכירה מישהו והם מתכוונים להתחתן . הם ערכו הסכם ממון שלפני נישואין אשר ברוחו הכללית מדבר על הפרדה בין הרכוש שצברו שני הצדדים , וגם מוזכרת הצוואה שכתבו אימי ואבי ז"ל שמגדירה את חלוקת הרכוש … השאלה שלי היא כזו : ————————- האם תוקף הצוואה שכתבו אימי ואבי ז"ל לפני 7 שנים תמשיך להיות רלונטית בעקבות שינוי הסטטוס שאימי עוברה ב 5 השנים האחרונות מנשואה – לאלמנה – ושוב נשואה ? האם אמי חייבת בעקבות זאת לערוך צוואה חדשה ? בברכה ובתודה 

תשובה: עקרונית יש הפרדה בין נושא הצוואה ובין נושא נכסי המוריש. נכסי המוריש יכולים להשתנות עקב נישואים/גירושין וכו' וגם עקב מכירה/קניה של נכסים ועוד. הצוואה לא מתבטלת אולם מומלץ מדי פעם לבחון האם כדאי לשנותה בהתאם לשינויים בנכסי המוריש.

שאלה: שאלה תיאורטית בדבר שותפות לאחר פטירה: בהנחה שאב המשפחה חלק בשותפות במשרד עורכי דין, והוריש בצו ירושה חלק שווה לילדיו. אחד מהם הוא עורך דין במקצועו, ובהסכם שיתוף חדש למול השותף מוחלט כי יעסוק במשרד. מהי נפקות השיתוף ביניהם? האם הוא הופך שותף ונכנס בנעלי אביו באופן מלא? או האם השיתוף הוא בנכס גרידא, ואילו במשרד אין הוא שותף לכל דבר ועניין? מהי יכולת השותף להפסיק ההתקשרות המקצועית עם הבן?

תשובה: תפורסם בהמשך.

 שאלה: אני בשנות העשרים לחיי גרה רק עם אמא שלי והיא בסביבות גיל 60, ההורים שלי גרושים ויש לי אחות גדולה כבת ארבעים נשואה ,שאני ואמא שלי לא בקשר איתה יותר משש שנים . אמא שלי רשמה צוואה על שמי בלבד צריך להגיש את הצוואה לאיזה מקום כדי להפעיל את התוקף שלה ? או שלא ? הפחד שלי שאחותי ביום מהימים תבוא לדרוש חלק מן הירושה שכוללת את הבית שאני חייה בו ותכולתו האם יש לה זכות? כי הצוואה רשומה על שמי ורשום בה שכל מי שיבוא לדרוש חלק בה יקבל שקל אחד בלבד מה אני אמורה לעשות כדי להיות בטוחה שהכל ישאר בידי?

תשובה: ניתן לבצע הפקדת צוואה ברשם לענייני ירושה.

שאלה: בן משפחה הגיש בקשה לצו ירושה וקיום צוואה וזאת ללא ידיעת שאר האחים .וזאת ב-14.3.07 רק לפני מספר ימים הזבר נודע .לא ראינו כלל את הצוואה שברשותו לדבריו ואין אנו יודעים עד כמה היא חוקית מאחר וההורים היו מאוד מבוגרים . האם מאוחר מדי לפעול ומה אפשר לעשות כעת שולט על כל הרכוש שהיה שייך להורים . אודה לכם אם תענו ותעזרו לנו להציל ממנו לפחות חלק מהרכוש שהיה שייך להורינו כולל מזכרות מינימליות .למרות שעוד לא עברה שנה מאז האם נפטרה האחרונה הבן רוצה לפנות הדירה ולהשכירה .

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:  אבי נפטר לפני 20 שנה. אמא נשארה בדירה וכתבה צוואה בה מורישה את כל רכושה רק לשני בניה מתוך ה6. האם הילדים האחרים זכאים לחלק כלשהו מהדירה לאחר מות האם? 

תשובה: התשובה לשאלתך תלויה באופן רישום הזכויות בדירה בטאבו.

 שאלה: אשתי ואני ילדים יחידים. הורינו נפטרו, והותירו דירה בגבעתיים ודירה בחולון. יש בידינו צוי ירושה. מהו תהליך העברת הבעלות של הדירות על שמנו? 

תשובה: יש לחתום על בקשה לרישום בפני עו"ד ולהגיש בטאבו.