שאלה: אני כיום גר אצל סבתא שלי ומטפל בה. כשסבתי תגיע ל-120, האם תהיה לי זכות של דייר מוגן בדירה?

תשובה: אם סבתך היא , ניתן לבדוק אפשרות שהזכויות יעברו אליך. לצורך זה יש לבדוק את חוזה השכירות ההיסטורי ולקיים פגישת ייעוץ.

שאלה: אנו חיים אצל חמתי ללא חוזה וללא שכירות, אנו שותפים מלאים בהוצאות הבית ומעבר לכך. האם יש לה אפשרות להוציא אותנו? האם אנו נחשבים לדיירים מוגנים? יש לציין שאין באפשרותנו לעזוב.

תשובה: לפי המצב שתיארת אינכם דיירים מוגנים.

שאלה: האם דייר ששכר דירה בדמי מפתח והחוזה הינו על שמו בלבד, נפטר, אשתו ממשיכה להתגורר בדירה, האם לבת שלהם (גרושה המתגוררת עם האם המבוגרת) תהיה זכות להמשיך ולגור בדירה לאחר פטירת האם אשר כאמור אינה השוכר הישיר?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: לסבי ז"ל ישנה חנות נעליים בחולון שהוא רכש בדמי מפתח בשנת 1958. בשנת 1999 סבי נפטר והעביר את החנות לסבתי, הם היו זוג נשוי שחיו ועבדו בחנות במשך שנות חייהם. לסבי וסבתי יש 2 בנות אימי ואחותה, בשנת 2004 סבתי נפטרה והחנות עברה לידיים של היורשות, אחותה של אימי ניסתה להחיות את החנות אך כשלה, ולכן אימי לקחה את החנות בלית ברירה השקיעה את מה שהיה צריך והצליחה להחיות את החנות ולהביאה למצב של חנות עובדת ופעילה, כך במשך 7 שנים. בימים הללו אחותה החליטה שהיא רוצה "לממש" את הנכס ובדין ודברים אימי רוצה לרכוש מאחותה את החלק שלה בנכס, כרגע אני מנהל והחנות מפרנסת אותי בכבוד. אני הבן כלומר "דור שלישי". השאלה היא אם לאחר מות אימי שתיבדל לחיים ארוכים החנות תעבור אליי בירושה מאימי, כלומר האם שווה לקנות את החלק מאחותה כרגע ואם לא מה אתה ממליץ?

תשובה: על מנת לבדוק את הזכויות בחנות יש לראות מי רשום בחוזה השכירות כדייר.

שאלה: האם נכד שגר שישה חודשים עם דייר מוגן (סבתא אלמנה) האם לאחר פטירת הדייר הזכויות עוברות אל הנכד?

תשובה: שהות של 6 חדשים היא תנאי אחד לקבלת אך קיימים תנאים נוספים. יש לבדוק את תנאי חוזה השכירות ואת הסיבה למגורי הנכד עם הסבתא.

שאלה: לאבי שנפטר יש חנות בדמי מפתח. עורך דין אמר לי שאני צריך להיות בחנות חצי שנה כדי שהזכות לחנות תעבור אלי. אבי נפטר יום אחד לפני החצי שנה לעבודתי בחנות. האם בשל יום אחד אאבד זכאותי להמשיך להחזיק בחנות בדמי מפתח? כמו כן, האם אני יכול לעזוב החנות לשנה וחצי ובכל זאת לא לאבד זכאותי. מה המינימום שעות שאני צריך לעבוד בחנות בשבוע כדי לשמור על זכאותי?

תשובה: הנתונים שקיבלת שגויים. אין תקופה מינימלית ל אם כי ייתכנו קריטריונים אחרים. אין צורך להפעיל את החנות כל השבוע. כמות השעות הנכונה נבחנת לאור סוג העסק. יש להיזהר מ"נטישה" של העסק.

שאלה: כמה פעמים עוברת זכות הדייר המוגן לבני משפחתו ? במידה וגר בדירה מסוימת הבן של הדייר המוגן המקורי – האם זכות הדיור המוגן תעבור גם לילדיו ? ולילדי ילדיו ? קראתי את החוק ולא מצאתי שם תשובה לשאלה זו.

תשובה: נא עייני בסעיפים 20-28 לחוק.

שאלה: אני התגוררתי מעל 10 שנים עם חמי בדירה שהיא נחשבת או דמי מפתח או דייר מוגן עדיין לא ברור לי כרגע מעמד החוזה שנעשה. זה משהו ישן. ברצוני לדעת האם כאשר דייר מוגן עוזב את הבית לגור עם מישהי שתומכת בו עקב מחלה ובנו נשוי וגר איתו נשאר בדירה האם הוא נחשב דייר מוגן במקום אביו? ולאחר מכן גם הבן עוזב את הבית ונשארת אשתו וילדיה נכדיו של דייר א' האם גם היא מוגנת?

תשובה: זכות של דייר מוגן לא יכולה לעבור בחייו לאחר אלא אם כן יש עסקת חילופי דייירים. עזיבת דירה עלולה ליצור כלפי הדייר עילת פינוי הקרויה נטישה אולם הכל תלוי בקריטריונים כמו לשם מה העזיבה והאם היא זמנית.

באופן עקרוני בהנחה שאין עילת נטישה האנשים שגרו עם הדייר המוגן יכולים להמשיך להתגורר בדירה אך אין זה אומר שלהם יש מעמד של דייר מוגן.

שאלה: אני בעל עסק בשוק של פ"ת, החנות עצמה שייכת לדודה של אבי והיא על תקן "דמי מפתח". על פי מיטב הבנתי ברגע שהדודה הולכת לעולמה החנות עוברת לעירייה ולא לילדיה של הדודה. מה שרציתי לדעת כיצד אני יכול להעביר את החנות על שמי ולמי אני אצטרך לשלם (עירייה ולדודה) וכיצד התחלק הכסף ביניהם.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: להוריי דירה בדמי מפתח בתל-אביב בת שלושה חדרים. הדירה רשומה על שם אמי בלבד. אמי נמצאת בבית אבות כשנתיים וחצי ואבי נפטר לאחרונה. האם אני יכולה לקבל כסף עבור הדירה. ואם כן באיזה דרך?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אבא שלי נפטר השבוע בגיל 85 היה לו בית מלאכה ובו הוא עבד ממש עד שחלה לפני כחודש. בית המלאכה הוא בדיור מוגן. גיסתי היתה כעזר כנגדו במשך חמש השנים האחרונות. עבדה איתו בכל יום. האם היא נחשבת כממשיכה בעסק?

תשובה: לענין העברת זכות הדיירות – יש לבדוק את היתרונות והחסרונות להעברת הזכות לכל אחד מבני המשפחה (כולל הגיסה כמובן). בכל מקרה אני מניח שהעברת הזכות צריכה להיות באופן שהגיסה תמשיך לעבוד במקום, אם כדיירת מוגנת ואם כשכירה של ה"דייר הממשיך" (אחד מבני המשפחה האחרים).

שאלה: אבי ז"ל היה דייר מוגן (בדמי מפתח) לעסק בדרום ת"א ביחד עם אחיו (דוד שלי) אבי נפטר לפני 3 שנים, כחודשיים לפני מותו של אבי נכנסתי לעסק הנ"ל ולאחר מותו הפכתי לשותף 50% בעסק (צו ירושה) יחד עם דוד שלי ואנו ממשיכים להפעיל העסק גם היום. שאלתי היא מהם זכויותי בנכס ?

תשובה: אנא צור קשר טלפונית.

שאלה: האם נכד הגר ביחד וסועד שנים את סבו – בעל זכויות דמי מפתח "עמידר" – זכאי לקבל את הזכויות על הדירה לאחר מות הסב? לנכד אין דירה משל עצמו.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: בעניין דייר מוגן בבית מגורים – האם דייר אשר קנה דירה בדמי מפתח בשנת 95 (לא קיבל את הזכויות בשנות ה 50) יכול להעביר את הזכויות לבן משפחה אשר עומד בתנאים (גר עימו 6 חודשים), כאשר לבן המשפחה יש דירה אחרת?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שאלתי היא אם יש חוזים מסוימים או סעיפים בדמי מפתח שיכולים להוות מכשול להוריש את הזכות ? ואם אני ואישתי שהסבתה שלה גרה בדמי מפתח יכולים לקבל את הזכות שלה כשאנחנו גרים איתה?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:מה דינה של דירה הנמצאת בבעלותה של האשה (רשומה על שמה) במקרה של פטירת הבעל לפני האשה? לזוג אין צוואה. האם האשה יכולה לעשות צוואה לאחר פטירת הבעל או למכור את הדירה ולמנוע מילדי הבעל זכויות בדירה, אם יש להם?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: לחמי יש דירה בדמי מפתח שבה הוא מתגורר כרגע ללא נישואין עם אישה פיליפינית. בני ובת דודתו רוצים לגור בדירה לסירוגין בימי שישי שבת, האם במידה ויקרה אסון וחמי ימות לבני ולבת דודתו תהיה שייכת הדירה?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני בעלת חנות שמשכירה את החנות דמי מפתח ברצוני לברר ע"פ חוק: בעל החנות מבוגר, אלמן וחי עם בת זוג, יש לו ילדים והוא עובד בחנות לבד. במידה והאיש נפטר מה הדין לגבי המשכיות החזקה בנכס.

תשובה: כדי לבדוק המשכיות בנכס יש לבדוק את חוזה השכירות ההסטורי. במקרים שהדייר שבמושכר הוא הדייר המקורי הרשום בחוזה יש סבירות שהמושכר יכול לעבור לקרוב משפחה שלו אולם כאמור יש לבדוק זאת בצורה מסודרת. כמו כן יש לבדוק האם יש .

שאלה: שלום, אמי גרה בדירתה מזה שלושים שנה (אבי ז"ל נפטר לפני כ-3 שנים). בנוסף אמי היא היורשת של שתי דירות שהיו של הסבתות שלי. דירה אחת הועברה על שם אמי ובדירה גר אחי מזה 5 שנים. הדירה השניה עדיין רשומה על שם אבי וסבתי ז"ל והיא מושכרת למגורים מאז מות סבתי לפני 7 שנים. שאלתי היא האם יש מס עזבון על יותר מדירה אחת, אם בעתיד נמכור את שלושת הדירות, האם נצטרך לשלם מס שבח על שתי דירות, האם כדאי כעת להעביר את הדירות על שם אחי ושמי או לחכות לקבל את שלושת הדירות כירושה?

תשובה: אין היום מס עיזבון.

שאלה: לסבתא שלי היתה דירה ואחד הבנים נשאר לגור שם. הסבתא העבירה את הדירה על שמו בהסכמה עם שאר האחים ,ואז הוא התחתן ונישא לאישה לא כל כך טובה וכשהם היו נשואים, אז הסבתא הלכה עם אימי ורשמה אותה כאות אזהרה על הדירה זאת אומרת ככה הבנו שאי אפשר למכור את הדירה בלי אישור של אימי. הסבתא נפטרה, ו19 שנה הזוג חי בבית והם אימצו ילדה מרומניה .האישה מיררה לו את החיים והיום היא רוצה להתגרש. הבנתי ממנה שבעלה לקח אותה לטאבו הם שילמו 5000 שקל לעורך דין שירשום את שמה על הדירה (כשהם היו בהתחלה ביחסים טובים) חצי חצי. השאלות שלי הן:האם אפשר לעשות דבר כזה שאימי רשומה על אות אזהרה מבלי לידע אותה? וכשהם מתגרשים האם יש לאישה "הרעה"זכות על הדירה?

תשובה: על מנת להשיב לשאלותייך יש להוציא נסח מקרקעין מהטאבו.

שאלה: שלום, ברצוני לדעת מה הפרוצדורה להעברת בעלות של דירה במתנה שרשומה בטאבו על שם האב והוא מעוניין להעביר את הדירה על שם בנו במתנה. 

תשובה: לצורך העברה במתנה יש צורך בחתימה על הסכם בין נותן המתנה ובין מקבל המתנה וכן בחתימה על תצהירים לצורך קבלת פטור ממס שבח וממס רכישה. לאחר מכן יש לדווח על העסקה לשלטונות מס שבח וכן להשיג אישור עירייה ובמקרה הצורך, אישורים נוספים. בסיום יש לבצע את העברת הזכויות בטאבו באמצעות שטר מכר.