שאלה: אני גרה בדירתה של סבתי ז"ל מיום שנולדתי, פה גדלתי, פה התחתנתי ופה נולדו ילדי, ואני זו שמשלמת עליה את השכ"ד בכל חודש. בשבועיים האחרונים הגיעו לאוזני שהבעלים של הבנין רוצים להרוס את הבנין שלנו פלוס בנין נוסף שלידנו ולבנות בנין לגובה. שאלתי היא מה הם הזכויות שלי? האם אקבל דירת תמורה הדירה הנוכחית שלי? הבעלים לא מדברים איתי בכלל כולל העו"ד שמייצג אותם ולו אני מפקידה את השכ"ד, בתור הנאמן שלהם. אשמח מאד לשמוע ממך כי אני נורא לחוצה מכל העניין ומפחדת שלא ידרוש להוציא אותי מכאן ללא כלום.

תשובה: לפי , במקרה שבעל הבית הוציא היתר לבנית בנין חדש הוא רשאי לפנות לבית המשפט בבקשה כנגד מתן "סידור חלוף" לדייר. סידור חלוף יכול להיות בעלות בדירה אחרת, דירה בדמי מפתח או סכוף כסף – הכל נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. יש כמובן מקרים שבהם בעל הבית והדייר מגיעים להסדר בינם לבין עצמם ללא הליכים בבית המשפט.

שאלה: אני גרה בדירה שכורה השייכת לפלוני רב מקומי {שעל פי דעתי יש קומבינה על הדירה} אני גרה כאן שנתיים 3 חודשים שלמעשה יש לנו חוזה לשנה ואופצייה לשנה נוספת. אני משלמת לבעל הדירה כל חודש בחודשו כמו שעון שווצרי ישירות לידיו וכאשר מקבל הוא את הכסף הוא חותם על כך. אני חד-הורית עם 5 ילדים וזה התחיל להפריע לו, זה שיש לי הרבה ילדים או למשל למה הם הולכים עם מכנסיים וכו'… עכשיו לפני 4 חודשים הוא התחמק ממני לקבל את הכסף של השכירות ויש לי קופה קטנה עם הכסף ששייך לו. לפני יומיים קבלתי מיכתב מעורך דינו המבקש ממני לעזוב את הנכס תוך 7 ימים לפני שהוא פונה לבית משפט ועוד טוען שיש לי חוב על השכירות וטוען שיש לי גם חוב לחשמל כשלמעשה אני משלמת לחברת חשמל דרך כרטיס האשראי שלי. שאלותי הם א- האם הוא יכול לפנות אותי מהדירה תוך 7 ימים כפי שהוא טוען ב-הוא מודע שאין לי חובות לא בחשמל ולא במיים ולא בארנונה ואני לא מוצאת כרגע דירה אחרת שמתאימה לנו. כמה זמן ייקח לו במצב זה לפנות אותנו והאם יש לנו חוק הגנת הדייר?

תשובה: לא ניתן לפנותך תוך 7 ימים, אבל מאחר והחוזה נגמר ניתן לפנות אותך תוך מספר חדשים.

שאלה: האם שוכר שנכנס לדירה בשנת 1974 וחתם חוזה שכירות למשך שנה, עפ"י חוזה שאינו כפוף לחוק הגנת הדייר, יכול לטעון להתיישנות תביעת פינוי כנגדו לאחר 30 שנה? ו/או האם יש לו מעמד של שוכר מוגן בגין הישארותו בנכס כל התקופה ללא בקשה שיפנה אותו. ראוי לציין כי חוזה השכירות היה לשנה אופציה לשנתיים נוספות.

תשובה: יש בעיה למי שנכנס אחרי 1968 לטעון לדיירות מוגנת בהעדר הסכם דיירות מוגנת מפורש.

שאלה: אני בעלת חנות שמשכירה את החנות בדמי מפתח. ברצוני לברר ע"פ חוק: בעל החנות מבוגר,אלמן וחי עם בת זוג, יש לו ילדים הוא עובד בחנות לבד. במידה והאיש נפטר מה הדין לגבי המשכיות החזקה בנכס.

תשובה: כדי לבדוק המשכיות בנכס יש לבדוק את חוזה השכירות ההסטורי. במקרים שהדייר שבמושכר הוא הדייר המקורי הרשום בחוזה, יש סבירות שלו אולם כאמור יש לבדוק זאת בצורה מסודרת. כמו כן יש לבדוק האם יש עילות פינוי כנגד הדייר.

שאלה: יש לסבתא שלי דירה שהיא משכירה לאנשים כבר 6 שנים. השנה היא רוצה לפנות אותם בתום השכירות. רציתי לדעת אם אמור להיות בעיה כדייר מוגן בנושא הזה. סך הכול זה הנכס שלה והיא מחליטה מה לעשות לא?

תשובה: לא אמורה להיות בעיה. הם לא דיירים מוגנים.

שאלה: בבעלותי דירה באילת. יש לי דיירת בדירה כ – 7 שנים. בחוזה השכירות שלא חודש מאז 2005, רשום ש"אופציה להארכת חוזה תלוי בהסכמת שני הצדדים". כמו כן החוזה מסתיים בכל שנה בחודש מאי ( תאורטית ). האם יש סיכוי כלשהו שלפי החוק תהיה לי בעיה להוציא אותה מהדירה, כמובן שאתן לדיירת התראה של כ – 3 חודשים לפני הוצאתה מהדירה ?

תשובה: איני רואה בעיה כלשהי בפינוי. עם זאת רצוי לחדש חוזה מדי פעם. כמו כן יש לודא כי הערבים לחוזה חתמו על כך שערבותם תהיה תקפה לתקופה שלאחר סיום התקופה הנקובה בחוזה השכירות.

שאלה: דירות בדמי מפתח – שלום שמי אוראל ואני בת 17 עוד מעט . אבא שלי בעל דירה בדמי מפתח שירש מסבא שלי… עכשיו אבא שלי מאוד מבוגר וכבר סיעודי ורוצה לעבור לבית אבות. עצם העובדה שהוא יגור בבית אבות. מה זה אומר על הדירה? האם היא עוברת לבעליה הראשוניים או עדיין אמי ואני נוכל לגור בה?

תשובה: יש בעיה עם המצב שאביך יעזוב את הבית מכיון שזה עלול להיחשב נטישה של הדירה וכך בעל הבית יוכל לפעול נגדכם בתביעת פינוי. אפשר גם לשקול מכירת זכות הדיירות המוגנת לצד שלישי.

שאלה: הוריי פונו מדירתם לפני פחות מ-10 שנים. לצערי אבי נפטר בשנה האחרונה. בסעיף 10 לעילות לפינוי נאמר, כי: "בעל הבית רוצה להרוס את הדירה או הבניין כדי להקים בניין אחר או לתקן תיקון יסודי (וקיבל את אישורי הבניה המתאימים) והסכים להעמיד לרשות הדייר סידור אחר". בעל הבית פינה את הוריי בעילה האמורה, אך עד עצם היום הזה הבניין נותר על תילו. אני קראתי באחד הסעיפים בחוק הגנת הדייר, שאם דייר מפונה במרמה, כלומר שבעל הבית לא עשה כמו שאמר, תוך זמן סביר, אז יש אפשרות לתבוע אותו על פינוי במרמה… האם אנו יכולים לתבוע את בעל הבית מהסיבה האמורה, למרות שחלפו להן כ-10 שנים? האם ישנה תקופת התיישנות בעניין זה. עלי לציין, כי אבי היה חולה שנים רבות ולא מצאנו את הזמן להתעסק בזה… עכשיו שחלפה שנה ממותו, ואנו כואבים לראות את הבית שהוא כה אהב עומד כמו שהיה, החלטנו לפעול בנדון.

תשובה: הפינוי של הוריך היה אמור להיות כנגד דיור חליפי או פיצוי כספי. האם לא קיבלו דיור חליפי ?

שאלה: חמי דייר מוגן בירושלים. לאחרונה קנו מספר משקיעים את הנכס במטרה להרוס ולבנות שטחי מסחר. הם באו במשא ומתן שנסכים לפינוי הנכס, ובתמורה הם ישלמו 250 אלף דולר ובהסכמה ינתן להסכם תוקף של פסק דין. יש לציין שעל פי הערכת שמאי שבדק את הנכס מטעמנו, העריך את הנכס ב170 אלף דולר ומחיר הדירה בטאבו הוא 400 אלף דולר. שאלתי האם יש עילה לדרוש בבית משפט ונקבל מחיר דירה בטאבו ?

תשובה: הערכת השמאי מטעמכם נראית לי נמוכה. בתי המשפט נוהגים לפסוק פיצוי בין 60-100% משווי הדירה בטאבו.

שאלה: אני שוכר את הדירה משנת 2004, נחתם חוזה כדין בשנה ראשונה, ולאחר מכן חידשנו חוזה כל שנה בכתב יד על סמך החוזה הראשון. בחודש יוני 2009 הגיע בעל הדירה וביקש לחתום חוזה על העלאת שכר הדירה באמצע תקופת שכירות, בטענה כי הוא רוצה להעלות את שכר הדירה בעוד חודשיים, מ-2500 ש"ח ל-3000 ש"ח. לתומי, חתמתי (הוא הסביר לי שהחוק מאפשר להעלות שכ"ד בהתראה של חודשיים מראש). כעבור חודשיים, ביקשתי לחתום חוזה מסודר כי ניתנת לנו הזכות לשכור את הדירה לשנה נוספת (בתום תקופת השכירות כפוף לסכום זה של 3000 ש"ח) כמפורט בחוזה המקדים, כביכול, ואז הוא טען כי הוא דורש 3200. התנגדתי לדבר, ואז הוא אמר או 3200 או תעזוב את הדירה עוד חודשיים. חיפשתי דירה אך ללא תוצאות, ואז הסכמתי בלית ברירה לשלם את הסכום שדרש. להפתעתי הוא דרש עכשיו 3500 ש"ח, כאשר הוא נותן לי אפשרות להחליט עד 1.1.2010 , ואז שוב כעבור חודש גיליתי להפתעתי, כי הוא חתם חוזה עם דיירים חדשים, ועליי לפנות את הדירה עד 1.1.2010. אני ממש זקוק לעצתך מה לעשות, כרגע עדיין לא מצאתי דירה, יש לי 7 ילדים קטנים בגילאי גן וביה"ס, וקשה לי לעזוב כרגע למקום יישוב אחר . נ.ב -שילמתי מידי חודש בחודשו את השכ"ד, אין פיגורים, הכל חתום בכתב ידו מידי חודש שהוא קיבל את הכסף.

תשובה: קשה לי להתייחס לכל האירועים. באופן כללי כפי שאמרתי אם הסתיימה תקופה שבחוזה הוא יכול לדרוש כמה שהוא רוצה – אנחנו חיים בשוק חופשי. אין זכות כזו להעלות את השכירות בהתראה מראש בתוך תקופת החוזה. קשה להוכיח דברים שנאמרו ולכן בדרך כלל מסתמכים על החוזים החתומים.

שאלה: האם יש זכויות לדייר שגר בנכס שנים בלי חוזה?

תשובה: דרוש רקע עובדתי על מנת להשיב.

שאלה: דייר מוגן בעסק, מבקש לפנות את המושכר. הדייר משנת 1985 ושילם דמי מפתח. הדייר לא משלם דמי שכירות מוגנת חודשים רבים. מבקש שלא לרשום במסמך או קבלה את הסכום שיקבל מבעל הבית עבור הפנוי – כאילו שהחזיר את החנות ללא תמורה. האם זה חוקי? האם זה אפשרי? איך להגן על עצמי מפני תביעות עתידיות שיתכן ויתבע?

תשובה: פינוי דייר מוגן מחייב הסכם פינוי חתום שיוגש לבית המשפט לצורך אישורו.

שאלה: אני ואישתי שוכרים דירה בהרצליה. בעת חתימת החוזה לשנה הובטח לנו מבעל הדירה כי הרטיבות בקיר תשופץ ורשתות בחלונות. החוזה היה לשנה ולאחר שנה ששילמתי כל חודש במזומן לא קיבלתי אף אחת מההבטחות. לאחר שתמה שנת החוזה המשכתי לגור עוד כ 5 חודשים ללא חוזה ותשלום במזומן, עד שהגיע החורף שבו אמרתי לבעל הדירה שאיני משלם אם לא יתוקנו הליקויים שהובטחו לי. בתשובה ענה בעל הדירה שהוא רוצה להפוך את הדירה לחדר עבודה שלו ומבקש ממני לעזוב . אמרתי לו שאיני יכול להתפנות בזמן כה קצר ללא חיסכון כלשהוא של כסף . מה שיצא מכל הסיפור שהוא לא תיקן את הליקויים ושאני על חשבוני צבעתי את הדירה ביום הכניסה . לא שילמתי לו במשך חודש וחצי בטענה שהוא קיפח אותי והשאיר אותי עם בית שיש בו נזילות ורטיבות . אמרתי לו שאני אמצא דירה תוך חודש, אבל איני מתכוון לשלם לו את הזמן הזה. האם הוא יכול לפנות אותי או חוקית לפגוע בי?

תשובה: אמנם ניתן למצוא תשובות משפטיות כאלה ואחרות לסיטואציה שתיארת אולם מנסיוני, פשרה עם בעל הבית תהיה עדיפה מהתכתשות משפטית.

שאלה: חנות שהושכרה בדמי מפתח. השוכר נפטר. האם אשתו זכאית להישאר בעסק, או שאפשר לפנותה? מה התנאים לפינוי? האם היא זכאית לדרוש תמורה בגין הפינוי?

תשובה: לא ניתן להתייחס לשאלות אלה מבלי לעיין בחוזה השכירות ולקבל מידע על ההסטוריה של הנכס. בדרך כלל לקרוב של הדייר החוזי יש אפשרות להמשיך את העסק, אולם יש לכך תנאים והכל תלוי בעובדות המקרה.

שאלה: אנו מחזיקים בדמי מפתח בשתי דירות למטרת בית מלאכה, לפי חוזה משנות השבעים. אנו מפעילים במקום עסק שמטרתו צויינה במפורש בחוזה המקורי לא השתנה מאז. יתר על כן, העסק צבר מוניטין של למעלה מ-30 שנה. מאז שהחוזה נחתם, בעל הבית המקורי נפטר, ולאחרונה גם אשתו.

1. בחודשים האחרונים אנו זוכים לביקורים מאת הבן (לטענתו הוא היורש הבלעדי למרות שלא ראינו סימוכין לכך), מינון הביקורים מצד הנ"ל הולך וגובר, והתנהגותו גסה, מעליבה ומטרידה מאוד. הנ"ל מאיים שיבצע שינויים בבית שיפגעו בעסק ובכלל תושביו כגון: אטימת חלונות, חסימת חדר המדרגות וכו' (ברור לנו שהדבר אינו חוקי). הנ"ל מנסה ככל הנראה לפנותנו למרות שאין עילה חוקית לכך.

2. הבית בן 3 קומות, אנחנו בקומה השנייה. בשל ליקויים במערכת המים בקומה השלישית, דלפו מים לעסק וגרמו לנו לנזקים ניכרים. למרות שהתרענו על כך בפני הבעלים – לא תוקנו. נאלצנו לתקנם בעצמנו. בידינו שמאות ודו"ח הוצאות. הבעלים מסרב לשלם.

3. במרוצת השנים, דמי השכירות גדלו באופן לא פרופורציונלי לקבוע בחוק, וזאת כיוון שהבעלים השונים תמיד התגרו בנו (הכנסנו שינויים בחלל הדירות כדי שיתאים לצרכינו – בהתאם לחוזה המקורי המתיר לנו לעשות כך) ורצינו להתפשר.

אנו מעוניינים בהחזר הכספים הנ"ל.

תשובה: מאחר ו לפי חוק הגנת הדייר (לרבות בענין תחזוקה של הבנין) כדאי לדעתי להוציא לבן מכתב מסודר כולל דרישה להחזר כספים שהוצאו והתראה משמעותית. כך יבין שאין בכוונתכם להיכנע לתכתיביו. לענין דמי השכירות – מתפרסמת מדי שנה לפי חוק וניתן לבדוק האם דרישות ההעלאה הן חוקיות.

שאלה: אבא שלי גר בדירה של אחותו כבר 6 שנים, אין ביניהם הסכם כתוב, אבא שלי משלם ארנונה, מים, חשמל, ועד בית וכל שאר הוצאות. אחותו רוצה להוציא אותו מהדירה. האם הוא נחשב לדייר מוגן?

תשובה: הוא אינו דייר מוגן.

שאלה: האם אפשר לכפות עליי יציאה מהבית שאני גרה בו עכשיו? אני מתגוררת ביחידת דיור אשר נמצא בבנין שאבי בנה ולפני כמה שנים אחי הוציא אישור בניה, כשלמעשה – לא בנה לפי האישור. היום לפי צו בית משפט יש צורך להרוס את הדירה שמחולקת לשניים כשבאחת מהן אני גרה שנים לאחר גירושי . אימי מבקשת שאפנה את הדירה בטענה שיש צו של בית משפט האוסר לגור בדירות הללו , הדירה שאני נמצאת בה אמורה להיות דירה אחת. אני כמובן לא מעוניינת לצאת, אני מניחה שבהזדמנות זו היא מבקשת להוציא את חזקתי בדירה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני משכירה למשפחה דירה כבר 15 שנה. השוכרים לא מעונינים לפנות את הדירה למרות שלא משלמים שכר דירה. וכן מכרתי את הדירה הנ"ל, עלי לתת אותה לקונה בזמן הקרוב. מה עלי לעשות כיון שבחוזה רשום שעלי לשלם סכום על הפרת חוזה בסך 80,000.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: חמי הציע לי לשפץ נכס בבעלותו ובתמורה לגור בו. אני גר בנכס כבר שנתיים. בעקבות סכסוך על רקע משפחתי, דורש ממני חמי (בעל הנכס ) לפנותו. כל הסיכומים בינינו היו בעל פה ולא הוגבלה תקופת המגורים בנכס.

1. מהם הצעדים אותם אני יכול לנקוט על פי חוק כדי להמשיך ולהתגורר בנכס?

2. מה יכולת התגובה שלי במקרה שיחליט לנתק לי חשמל ומים(הרשומים על שמו)?

3.האם אני יכול לקבל מעמד של דייר מוגן?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: לסבתי שנפטרה היתה דירה בדמי מפתח, ידוע לי שהדירה תעבור לבעלים אבל רציתי לדעת מה קורה אם אני לא מפנה את הדירה מציוד? כלומר, ספות ישנות טלויזיה ישנה וכדומה שאין לי בהם צורך, אני יודע שבעלת הבית תזרוק אותם וזה בסדר גמור מבחינתי, אבל האם היא יכולה לחייב אותי בעלות הפינוי של הדברים במקרה והיא מביאה מישהו חיצוני או חברה לעשות את הפינוי?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום רב ! ברצוני לשאול שאלה, בעניין ירושה נכס במושב, ששתי אחיות יורשות. אחת מהאחיות, בכדי שבנה שמתגורר בינתיים בנכס, חמד את הנכס , ורוצה שיקח את כל הירושה , טוענת שהנכס של הממשלה וזה לא ירושה , בעקבות כך , מה עושים בכדי להוציא את היורשת מהירושה, לאחר צו קיום הצוואה , בצורה חוקית?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום רב, דודי גר עם ביתו המאומצת אצל סבתא שלי (יש לציין שהוא הוריד את האימוץ כיום) גיל הבחורה 18-19 . הבחורה מטרידה את סבתי ומתפרעת בבית ולא נותנת לה מנוחה. האם היא נחשבת לדייר מוגן ? יש לציין שדודי בעל דירה הוא ונכון לימים אלו עבר לדירתו אך "הילדה" לא עברה איתו אלא לנה אצל סבתי. האם יש לה זכויות בבית סבתי? היא אינה משלמת שכר דירה !

תשובה: קרוב לודאי שאין לילדה זכויות.

שאלה: יש לי דירה שניה שמשמשת לשכירות, כיום נמצאת בדירה דיירת חד הורית 2 ילדים שלאחר שנה ושלושה חודשים שהסתימה בסוף דצמבר האחרון החליטה שאינה רוצה להמשיך לשלם דמי שכירות .למה? ככה. המזל שהיא עשתה חוזה לארנונה מול העיריה ולה היא חייבת סכום גדול . וכן עשתה חוזה מול חברת חשמל שגם לה היא חייבת כסף. יש לי מספר שאלות: מה התעריף שאתם גובים, או כמה יכול לעלות כל הפינוי ? האם אתם מתעסקים בבעיות בצפון כמו עכו?

תשובה: עלות תביעת פינוי באזור הצפון 14,000 ₪ מ.ע.מ.

שאלה: בעל עסק משלם דמי שכירות מדי חודש בהתאם להוראות החוזה שבינו לבין בעל הנכס. החוזה היה אמור להתחדש במרץ 2007 אך לא חודש והעסק המשיך לפעול כרגיל. בחודש מאי הודיע בעל הנכס כי על השוכר לפנות את הנכס. העניין במו"מ אך השוכר לא פינה את הנכס והעסק ממשיך לפעול כרגיל ללא חוזה. בחוזה ישנו סעיף שאומר שחוק הגנת הדייר לא חל על השוכר. האם מאז שלא חודש החוזה, ממרץ 2007 ועד היום הופך בעל העסק (השוכר) לדייר מוגן? אודה לך על תשובתך בהקדם האפשרי. האם קיימים תקדימים בנושא? 

תשובה: השוכר אינו הופך לדייר מוגן.