שאלה: האם קיים נוסח של צוואה הדדית שניתן להסתייע בו? האם נדרשת גם חתימת ע"וד על הצוואה? האם נדרש להפקידה אצל גורם ציבורי – מקצועי?

תשובה: כל נוסח יש להתאים למצווים הספציפיים.

לא נדרשת חתימת עו"ד על הצוואה.

קיימת אפשרות להפקיד את הצוואה במשרד הרשם לענייני ירושה – זה לא חובה.

שאלה: אם הדפסתי צוואה בנוכחות שני עדים, האם צריך לאשרה ? לדוגמא בבית משפט או עו"ד? האם הצוואה כפי שרשמתי אותה תהיה תקפה וחוקית בבוא היום? ואצל מי להפקידה ?

תשובה: חתימה על צוואה בנוכחות שני עדים כשרים ובהתאם להוראות חוק הירושה הנה תקפה ואין חובה לאשרה.

ניתן להפקיד הצוואה במשרד הרשם לענייני ירושה אולם אין חובה בכך.

שאלה: אני בן יחיד אימי ערכה תצהיר אצל עו"ד נוטריון על כך שאני בן יחיד שלה ושאין לה עוד ילדים ובגלל גילה גם לא יהיו לה עוד ילדים ולא יורשים מלבדי. האם תצהיר כזה שנעשה כמובן כאשר היא מבינה לחלוטין על תוכנו יכול בבוא היום לשמש כמעין צוואה או שיש צורך בכתיבת צוואה מפורשת?

תשובה: יש צורך בצוואה ממש

שאלה: אשתי ואני חולקים הבעלות על דירת מגורינו. לכל אחד מאיתנו ילדים מנישואים קודמים (אין ילדים משותפים). כל אחד מאתנו מוריש חלקו לילדיו. אנו מעוניינים להבטיח שעם פטירת אחד מאתנו, יורשיו לא יוכלו להביא לפירוק שותפותם עם השורד או לפנותו מהדירה. האם נחוצה עתה פעולה כלשהי להבטיח זאת? אם כן, איזו פעולה?

תשובה: יש להכין צוואה בה ייכללו הוראות לגבי זכות המגורים במקרה כזה.

שאלה: אם הדפסתי צוואה בנוכחות שני עדים, האם צריך לאשרה ? לדוגמא בבית משפט או עו"ד? האם הצוואה כפי שרשמתי אותה תהיה תקפה וחוקית בבוא היום? ואצל מי להפקידה ?

תשובה: חתימה על צוואה בנוכחות שני עדים כשרים ובהתאם להוראות חוק הירושה הנה תקפה ואין חובה לאשרה.

ניתן להפקיד הצוואה במשרד הרשם לענייני ירושה אולם אין חובה בכך.

שאלה: אנו רוצים לנסח צוואה חדשה , כאשר אנו מורישים אחד לשני את מלוא רכושנו, לאחר פטירתו של אחד מאתנו, אך אמו מעונינים להכניס סעיף שיבטיח את חלקו של הנפטר לילדנו במקרה שבן הזוג שנותר בחיים ימצא בן/בת זוג חדשים, מבלי לפגוע כמובן בזה שנותר בחיים.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: דודתי נפטרה לא השאירה צוואה יש לה בת מחוץ לנישואין שנמסרה לאימוץ ובחרה לאחר מפגש אחד עם דודתי לא להיות בקשר איתה האים היא זכאית לירושה לפי הרשום באתר זה היא זכאית אולם לפי בדיקתי עם עורד אחר ,היא לא זכאית במידה והיא לא זכאית אבקש לבדוק דרככם נוהל לצו ירושה.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אמי נישאה בשנית לבן זוג שאינו אבי אין להם ילדים משותפים עד לפני ארבע עשרה שנה הם גרו בביתו לפני ארבע עשרה שנה נפטרה סבתי והורישה לאמי ולאחותה את ביתה ואת החנות שהיתה ברשותה. הנכסים נרשמו בטאבו ע"ש אימי ואחותה אמי ובן זוגה עברו לגור בבית של סבתי בהסכמת אחותה. ושתיהן במשותף ניהלו את החנות עד אשר יצאו לפנסיה ואז השכירו אותה מצבה של אמי התדרדר והיא כיום מאושפזת בבית אבות אימי לא כתבה צוואה. האם לבן זוגה יש זכות ירושה על הבית בו גרו? על החנות? במידה וכן האם לי בתור היורש של אמי יש זכות על הבית של בן זוגה בו הם גרו במשותף לפני שעברו לגור בבית של סבתי?

תשובה: אם אמך במצב שמאפשר לה לכתוב צוואה- כדאי שתעשה.

אם לא- בן זוגה הוא בהחלט יורש של חלק מעזבונה לפי החלקים שקבועים בחוק.

עקרונית העובדה הזו לא מקנה לך זכויות בעזבון בן הזוג שלה אלא אם ציווה רכוש בצוואה לטובת אמך.

שאלה: בראשית הדברים ברצוני להודות לך מקרב לב על העזרה הנפלאה שלך לציבור יישר כוח. אני בן יחיד אימי ערכה תצהיר אצל עו"ד נוטריון על כך שאני בן יחיד שלה ושאין לה עוד ילדים ובגלל גילה גם לא יהיו לה עוד ילדים ולא יורשים מלבדי. האם תצהיר כזה שנעשה כמובן כאשר היא מבינה לחלוטין על תוכנו יכול בבוא היום לשמש כמעין צוואה או שיש צורך בכתיבת צוואה מפורשת?

תשובה: יש צורך בצוואה ממש

שאלה: האם אדם שכותב צוואה שלא בנוכחות עו"ד ובכתב ידו חייב שיהיו לו עדים על מנת שהצוואה תהיה חוקית? סבא שלי כתב 2 צוואות, צוואה אחד נכתבה בנוכחות עו"ד (נוטריון ) ב- 1989 והשניה נכתבה ב- 1992 אבל לא בנוכחות עו"ד ובכתב ידו בשפה ההונגרית על צוואה זו לא חתמו עדים. זאת אומרת שאי%D

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: עדיף כשעורכים צוואה אם המוריש מבוגר להביא אישור רפואי על מצבו הבריאותי והנפשי של המוריש. פניתי לרופא המשפחה והוא אמר לי שלא יתן אישור כזה כי זה לא חוקי שרופא המשפחה יתן אלא רק פסכיאטר. האם זה נכון? מכיוון שיש לי חברה שרופא המשפחה כן נתן. אם הרופא לא צודק והוא זה שיכול לתת אישור כזה מה עושים ואם זה רשום בחוק אודה לך אם תנחה אותי איפה לחפש?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: האם צוואה הדדית כולל 2 עדים מקובלת במקרה של פטירה אחד מבני הזוג . במקרה שלנו אנו נשואים שניים , לכל אחד מאיתנו ילדים משלו . שאלתי היא אחד בלבד , האם לילדים יכולה להיות דרישה במקרה של צאואה הדדית ?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אני חבר קיבוץ בן 84 ורעיתי -עליזה – בת 80. לנו 4 ילדים 15 נכדים ו-3 נינים. ברצוננו לערוך צוואה שתכלול את מעט רכושנו וכן הבעלות על דירתנו בקיבוץ הנמצא בתהליך מתקדם של שיוך. שאלתי היא אם כל אחד מאתנו צריך לכתוב צוואה בנפרד או שיש אפשרות שהצוואה תכתב ע"י אחד מאתנו והשני יוסיף אישור הסכמתו. כמו כן , האם יש נוסח קבוע ומחייב ואם נכון לכתוב הצוואה ידנית ולהחתים 2 עדים שיאשרו אמיתות חתימתנו. אנו מבקשים לבצע עריכת הצוואה ללא עזרת עורך דין מאחר ומצבנו הכלכלי מחייב לחסוך ככל הניתן. ברור שהצוואה תצטרך לענות על אפשרות של פטירת אחד משנינו והבטחת קיומו של הנותר עד סוף ימיו.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אחי היקר והאהוב, שלמה, נפטר לפני מספר ימים בחו"ל לאחר מחלה קשה. במהלך חודשי מחלתו נסעתי אליו מספר פעמים על מנת לסייע לו ולסעוד אותו. אולי זה המקום לציין, כי אחי ואנוכי, היינו קרובים ביותר. אחי הותיר אחריו בן ובת, אחות (אני) ואב. ידוע לי כי עפ"י חוק, יורשיו הם שני ילדיו. שאלתי, האם גם אבי ואנוכי זכאים לחלק בירושתו? ואם כן, באילו תנאים?

תשובה:  תפורסם בהשלום רב אנו זוג נשוי עם 3 ילדים נשואים. ברצוננו להכין צוואה הדדית. עם פטירת בן זוג אחד הכל יעבור לבן זוג השני. אנו שוקלים לגבי הדירה בלבד (היום ערכה 360000$) לרשום אותה על שם 3 הילדים לאחר פטירתו של אחד מאתנו למרות שהבן זוג השני עדיין בחיים. ברור שיצויין כי לא ניתן להוציא את ההורה שנותר מביתו עד יום מותו ורק אז הדירה תימכר או לפי ראות עיניהם של הילדים יחד. אשמח לקבל תגובתך בנדון. מה החסרונות והיתרונות . איך מבחינת המס האם יחול על הילדים או מה? 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלו, איך ניתן לברר לגבי ירושה שניתנה לאבי ע"י מכר ותיק, כשאבי קיבל את ההודעה הוא לא בדק את הנושא וכיום אנחנו מעוניינים לבדוק את נושא הירושה ולא יודעים למי לפנות לברר אם יש בכלל ירושה. האם יש גוף שמרכז ירושות שלא נלקחו??

תשובה: אם רצונך בכך קיימת אפשרות לברר אם לאדם כלשהו הוצא צו ירושה או צו קיום צוואה. אחר כך ניתן לנסות לאתר את היורשים.

שאלה: שי שלום, ברצוני לדעת האם בעלה של מישהי שכרגע נמצאת במצב של צמח והוא האופוטרופוס שלה יכול לערוך בשמה צוואה. האם צריך אישור מבהמ"ש לענייני משפחה על כך? תודה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

 שאלה: לעשות צוואה לפיה בני ירש את הבית שלי בו אני מתוגררת. לבני יש חברה פליפנית מספר שנים והם גרים יחד. אני לא רוצה שהיא תקבל חלק מהבית. האם יש דרך לקבוע זאת בצוואה כדי שמחר חברתו לא תתבע חצי מהבית. 

תשובה: קיימים מספר פתרונות להבטחת הזכויות של בנך ויש צורך בנתונים נוספים על מנת לבחור בדרך הרצויה לך. בנוסף רצוי שבנך יערוך הסכם ממון עם בת זוגו שלפיו היא מוותרת על דרישה כלשהי לענין הדירה.

לה: