שאלה: אני מנסה לאתר את החברה המשכנת שלי ועד עכשיו לא הצלחתי. הנכס שבבעלותי הוא רשום על ידי ההסתדרות הציונית והם לא ידעו לתת לי מידע בנושא.

תשובה: מאחר שלא מסרת מסמכים (הסכם רכישה למשל) אין לי יכולת לדעת מי החברה המשכנת.

שאלה: שלום וברכה אני מנסה לאתר את החברה המשכנת שלי ועד עכשיו לא הצלחתי. הנכס שבבעלותי הוא רשום על ידי ההסתדרות הציונית והם לא ידעו לתת לי מידע בנושא.

תשובה: מאחר שלא מסרת מסמכים (הסכם רכישה למשל) אין לי יכולת לדעת מי החברה המשכנת.

שאלה: לעו"ד עקרבי שלום רב קניתי דירה שאינה רשומה בשלב זה בטאבו, החברה המשכנת רשמה הערה באישור הזכויות כי קיים הסכם מכר ביני לבין המוכר. עד כמה זה מבטיח אותי שהמוכר לא ימכור שוב את דירתו? האם ברגע שנרשמה הערה בחברה המשכנת הובטחו זכויותי? תודה רבה

תשובה: מקובל לנקוט אמצעים נוספים כמו רישום משכון על זכויות המוכר אולם אין לי אפשרות לייעץ מבלי שאעיין תחילה בחומר הרלבנטי.

שאלה: רישום בטאבו והעברת זכויות אני קניתי דירה לפני כ11 שנים. החברה המשכנת חב" הון. כיום אני בתהליך מכירת דירה. מסתבר שהזכויות בנכס רשומים על בעל הדירה הקודם עם הערת אזהרה. כיום כאשר אני רוצה להעביר את הזכויות בנכס על שמי . נמסר לי מחברת הון שאני צריך לשלם כ- 1500 ש"ח להעברת הזכויות. ולאחר מכן אני חייב להעביר את הנכס על שמי בטאבו. ולשלם עוד כ- 3500 ש"ח וזאת אעפ"י שאני מתכוון למכור את הדירה. האם יש דרך אחרת? תודה

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום רב! שאלתי היא: האם חברה משכנת מחוייבת עפ"י החוק לתת הערת אזהרה בטאבו? תודה מראש!!! 

תשובה: הכל תלוי במקרה הספציפי.

שאלה:  לעו"ד עקרבי שלום רב קניתי דירה שאינה רשומה בשלב זה בטאבו, החברה המשכנת רשמה הערה באישור הזכויות כי קיים הסכם מכר ביני לבין המוכר. עד כמה זה מבטיח אותי שהמוכר לא ימכור שוב את דירתו? האם ברגע שנרשמה הערה בחברה המשכנת הובטחו זכויותי? תודה רבה.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: חתמתי חוזה לרכישת בית והעברתי 20% מסכום התשלום, הזכויות בבית הם של החברה המשכנת (דירות עם בע"מ") , האם זה נכון שאי אפשר לרשום הערת אזהרה כי הבית רשום על החברה המשכנת ?? ואיך אני מגן על עצמי בכל זאת ??? היום בעלת הנכס העבירה בקשה להעברת זכויות על שמה , האם התשלום להעברת הזכויות צריך להיות על חשבוני ???

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום, אנו גרים בבנין משותף. דירתנו היתה רשומה עד כה בחברה משכנת (א.מ.ת) ובמנהל מקרקעי ישראל. לאחרונה מעבירים לרישום בטאבו את כל הדירות בשכונה. מספרי החלקה והגוש שונו וכן גודל הדירה – בארנונה רשום 105 מ"ר במנהל 92 מ"ר ועכשיו ברישום רוצים לרשום את הדירה בטאבו כ 82 מ"ר. שאלותי הן: 1. אם מספרי הגוש והחלקה שונו, איך אוכל לוודא שזו אכן הדירה שלי ? 2. מדוע יש שינויים כאלו של גודל הדירה ומה ההשלכות ? האם יש משהו שניתן לעשות ? 3. יש לנו חניה חיצונית על שמנו? האם גם היא נרשמת בטאבו ? תודה מראש!

תשובה: תפורסם בהמשך!

שאלה: אני נמצאת במו"מ למכירת דירתי. נחתם זיכרון דברים עם קונה אופציונלי לפני כחודש וחצי ומאז לא נחתם חוזה כי התברר שדירתי שייכת לחברה משכנת ולא רשומה עדיין בטאבו, אלא רק נמצאת בתהליך. הקונה ועו"ד ביקשו שאתחייב בחוזה עד לאיזה תאריך תירשם הדירה ובחברה המשכנת אמרו לי שהנושא בתהליך ורק עכשיו נרשמו דירות של אותו קבלן ,בטאבו ושהבנין שלי בתהליך. האם הקונה יוכל לבטל העיסקה או שניתן לחתום על חוזה בכל זאת, הרי קיים אישור זכויות לדירה מהחברה המשכנת.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: החברה המשכנת דורשת עבור רישום בטאבו של דירה שרכשנו ממנה לפני כ-5 שנים : *בולי הכנסה בסך 133 ש"ח כאגרת רישום משכנתא בטאבו *שטרי משכנתא חתומים ע"י הבנק , הדיירים ומאומתים ע"י עו"ד *תשלום בסך 1870 ש"ח כולל מע"מ בשיק לפקודתם המהווה את חלקנו בגין פרצלציה ותשריטים לרישום בלשכת המקרקעין. הדירה ממוקמת בשכונת חומת שמואל בירושלים ומהווה יחידת דיור אחת מתוך 72 יחידות דיור ב-4 בנייני מגורים, וכל אחד מהדיירים נדרש לאותם דרישות לעיל. השלאה שלי לך – האם הסכום (1870 ש"ח) הינו הגיוני לתשלום לכל דייר ודייר, שכן זה אומר שההוצאות של החברה לצורך פרצלציה עומדות על 1870 ש"ח כפול 72 שזה קרוב ל-135,000 ש"ח. לפני שנשלם (הם דורשים זאת עד סוף החודש), רציתי לדעת האם הסכום הגיוני ולא מוגזם?

תשובה:  על מנת לחוות דעה עלייך להעביר אלי כל החומר הרלבנטי לבדיקה (לרבות הסכמי המכר).