שאלה: יש לי עסק ב. שאלתי היא האם יש דרך להבטיח שהעסק יהיה שייך לבני, כי הבנתי שבירושה זה לא תופס?

תשובה: . העברת עסק מוגן לבן צריכה לעמוד במספר תנאים הקבועים בחוק הגנת הדייר. בנוסף חשוב לקרוא את התנאים בחוזה השכירות ההיסטורי.

שאלה: בעלי נפטר ויש לנו עסק בדמי מפתח. בני עבד עם בעלי בחנות וקיבל תלוש משכורת. לאחר פטירת בעלי, בני החליט לעבוד אצל בעל הבניין. האם זה מזכה אותו בפיצויים ממני אעפ"י שלא פוטר וקיבל מכתב פיטורים?

תשובה: לפי חוק פיצויי פיטורין עובד זכאי לפיצויים עם פטירת המעביד. אם את כבעלת העסק מעוניינת להמשיך להעסיק אותו, הדבר דורש בדיקה נוספת וניתן לקבוע פגישת ייעוץ במשרדנו.

שאלה: שאלתי נוגעת לאפשרות למכור דירה בדמי מפתח לפי הקריטריונים הבאים: סבי ז"ל שכר דירה בשכירות מוגנת בשנת 1938, כאשר בדירה התגוררו סבי, אשתו וילדיהם. עם השנים נותרו בדירה אבי ז"ל שהיה בנו ואמי וילדיהם. כיום אמי מתגוררת בגפה בדירה. לפי המסמכים המצויים בידנו, סבי לא שילם סכום מסויים עם כניסתם לדירה. מאז ועד היום אנו משלמים שכר דירה לפי חוק דיור מוגן. שאלותינו הן: 1. האם לאמי (סבי הוא זה ששכר את הדירה) יש זכות בדירה ולמכור את הדירה לפי חוקי דמי מפתח?; 2. האם לבן משפחה כמו נכד זכות לבוא ולהתגורר עם אמי כך שזכותנו בדירה תישמר?

תשובה: יש חשיבות לאופן שרשור הזכויות. מהמידע שרשמת אני מניח שאביך הפך בדמי מפתח לאחר מות הסב. כלומר אביך נחשב דור שני. המקרים שהזכויות עוברות לדור שלישי (אמך או הילדים) הם נדירים יחסית. אם תרצו להעמיק בענין ניתן לתאם פגישת ייעוץ.

שאלה: אני מתגוררת בדמי מפתח. האם באסיפת דיירים, בהשתתפות בעלי הנכס, גם דיירים מוגנים זכאים להשתתף ולהביע דעה, ולהצביע כמו כולם?

תשובה: דייר מוגן הוא שוכר לתקופה ארוכה ולכן אין לו מעמד באסיפת דיירים.

שאלה: 1. אבי ז"ל נפטר, החנות שבה הוא עבד היא חנות בדמי מפתח, ואנו מחפשים את ההסכם עם בעל הבית. איך הפרוצדורה עובדת? 2. במידה ואמי לא תוכל להגיע באופן שוטף (בשל גילה המופלג) היא יכולה להעסיק את כלתה (אשתי) או את הבן שלה (אחי הגדול)? הוא חירש ואינו עובד שנים רבות. הוא לא עבד בחנות בעבר. האם יהיו לו זכויות של דייר מוגן במידה ואמי לא תמשיך לעבוד? 3. האם אשתי יכולה לשנות את ייעוד החנות? למוצרי צריבה אומנותיים? בשילוב עפרונות צריבה חשמליים לעבודות אומנות? אנו מניחים כי זה תלוי בחוזה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: מכרתי דירה למישהו שמתעסק בנדל"ן ורכש את הדירה למטרת שכירויות. קבענו בחוזה שנמשיך להשכיר את הדירה לחצי שנה נוספת עד שנה אפילו עד שנמצא דירה אחרת לקניה. הוא מבקש שנתפנה בתאריך שקבענו עד חצי שנה ולא יותר, משום שהוא רוצה להכניס דיירים חדשים בשכירות או בקניה, אבל אני רכשתי דירה ואני צריכה להמשיך לגור בדירה עוד ארבעה חודשים נוספים עד שאני אכנס לדירה שלי. האם הוא יכול להוציא אותי מהדירה? האם אני יכולה להמשיך לשכור ממנו מבלי להיפגע?

תשובה: לא הבנתי את הבעיה. אם הוא שילם את מלוא התמורה – מדוע שלא ישכיר לך לתקופה כרצונך?

שאלה: האם מי שבעל הבית בונה סביבו ומזיקו בראיה ועוד, רשאי לעכב את תשלום דמי המפתח על ידי הפקדתם בידי נאמן? והאם יש הגדרה למי יהיה הנאמן, האם יכול להיות בורר אצלו מתנהל הבירור ביניהם כחוק?

תשובה: לא מומלץ שלא לשלם את . אם יש טענה נגד בעל הבית, עדיף לבקש בכתב את תיקון הליקויים. אם זה לא עוזר אפשר לשקול פניה לבית הדין לשכירות. מנגנון בוררות ניתן להפעיל רק בהסכמת שני הצדדים.

שאלה: ברשותנו עסק איטליז שנרכש בדמי מפתח בשנת 1975, וברצוני לשאול האם בעל הבית רשאי לדרוש הגדלה בתשלום מעבר לאחוז העליה המתפרסם מדי תקופה? לדבריו הוא זכאי לעשות כן עפ"י סעיף 52 ל, ובמידה ולא נענה לבקשתו, הוא יביא שמאי שיעריך ובנוסף יפנה לבית הדין לשכירות לקביעת סכום תשלום חדש.

תשובה: באופן עקרוני, אין סיבה לשלם יותר מהעליות השנתיות. לפי החוק אם בעל הבית טוען שיש שינוי שבגללו יש לשנות את דמי השכירות (לדוגמה, בגלל שיפורים בנכס) הוא צריך לפנות בענין זה לבית הדין לשכירות.

א) שאלה: האם שכר הדירה עלה בשנת 2011? ואם כן, בכמה אחוזים? שילמתי בשנת 2009 שכירות בגובה 421.46 ודמי נקיון 26.88 . אני גרה בדמי מפתח משנת 1971 בדירה בת 3 חדרים. 

תשובה: דמי השכירות לדירה מוגנת עלו ב – 3.52%. בשנת 2011 עלו דמי השכירות לדירה מוגנת ב-1.82%.

שאלה: אני משכירה חנות מזה 12 שנים לאותו אדם. האם יש בעייה עם הנושא הזה?

תשובה: עקרונית אין בעיה. מומלץ לחתום בכל שנה על חוזה חדש ולהחתים מחדש את הערבים ואת שטר החוב.

שאלה: אבי נפטר לפני כארבע שנים. אני גר בדירתו שהיא דירה בדמי מפתח, שאותה הוא קנה בשנת 1982. בחוזה כתוב שהוא נדרש לשלם כל חודש 100 שקל, ויש עוד סעיף בחוזה שאומר "דמי השכירות יהיו כפופים לשינויים הנובעים מהתוספות לפי חוק…". מה זה אומר? כמה אני צריך לשלם היום, אחרי שעברו 29 שנים? האם יכולים לתבוע אותי בעתיד? ואם כן, על איזה סכום?

תשובה: כל שנה מתפרסם בחוק בכמה אחוז עולים תשלומי הדיירות המוגנת, לאותה שנה כך שניתן לחשב את דמי השכירות נכון להיום.

שאלה: כידוע לי בכל שנה בנובמבר מתעדכנים דמי השכירות המוגנים עפ"י החלטת ממשלה. אני מבקש לדעת בכמה עלו דמי השכירות בנכסים מוגנים בנובמבר 2010 ?

תשובה: ראה העלאות בדמי השכירות המוגנת באתר .

שאלה: אנחנו גרים בדירת דמי מפתח בנורדאו בת"א. ברצוננו למכור את הזכויות בנכס. בעל הנכס הביא שמאי שהעריך את הנכס, כמה מהמחיר שהבית שווה אנחנו יכולים לקבל?

תשובה: החישוב הוא כזה – מתוך שווי הבעלות של הדירה כפנויה לוקחים בין 50-60%. לתוצאה קוראים שווי דמי מפתח. מתוך דמי המפתח, מגיע לדייר בין 60-66% ולבעל הבית את היתרה.

שאלה: אבי המנוח ז"ל השכיר בניין בשטח 300 מ"ר וקיבל דמי מפתח על סך 70,000$ לפני 10 שנים. כיום השוכר משלם 1000 ש"ח בלבד תמורת דמי השכירות. לציין שהבנין הינו בניין מפואר וגדול הנמצא בכביש הראשי של נצרת והוא נחשב למקום מרכזי באיזור נצרת. אמי האלמנה חיה מהכנסת קצבת זיקנה מהביטוח הלאומי בלבד. לא נראה לי הגיוני שיעור דמי השכירות? האם יש מה לעשות ולחייב את השוכר לשלם יותר ?

תשובה: יש לבדוק שני דברים – האם דמי השכירות המשולמים נכונים, והאם העסק הוא מסוג העסקים שלגביהם הוסרה ההגבלה על גובה דמי השכירות (לפי תקנות משנת 2002). כמובן שלשם ביצוע הבדיקה נדרש יותר מידע וכן מסמכים רלוונטיים.

שאלה: אבי קונדיטור – אופה מזה 40 שנה ועובד באותה המאפיה לאורך כל השנים הללו. את המאפיה קנו לפני כ- 40 שנה אמו של אבי ואחיה (ששילם סכום קטן באופן יחסי אליה). בטאבו המאפיה רשומה על שם אחיה (מעשה שבעיננו היה לא ראוי כיון שהיא שילמה את מרבית הסכום). אין שום מסמך כתוב שמתעד מי שילם איזה סכום, הדבר היחיד שיש כרגע הוא שהמאפיה לא רשומה על שם אבא שלי למרות שהוא 40 שנה עובד בה. החשש שלנו שהמשפחה הזו ביום מן הימים (מכיון שהיא לא רשומה על שם אבי) תבקש את המאפיה. השאלה שלי היא האם יש להם זכות להוציא את אבי לאחר כל כך הרבה שנים כיון שהיא לא רשומה על שמו? מעולם הם לא ביקשו דבר כמו שכירות או תשלום כלשהו. מה עלינו לעשות על מנת שבשום מצב אותו בן המשפחה לא ידרוש לפתע את המאפיה? האם אבי הוא בגדר "דייר מוגן" ? מה עלינו לעשות?

תשובה: אכן יש סכנה שהם ידרשו את המאפיה והנושא מצריך בירור יותר מעמיק. אין לי כרגע מספיק פרטים כדי להשיב אם לאביך מעמד של דייר מוגן.

שאלה: איפה אוכל למצוא "תקנות משנות" בנוגע לשכירות של דייר מוגן? חיפשתי במשרד השיכון ולא מצאתי…

תשובה: יש הודעות שנתיות על העלאת דמי השכירות. זה מתפרסם ברשומות.

שאלה: בבעלותי נכס המושכר בדמי מפתח לעסק. כיצד מחשבים את ההצמדה של שכר הדירה? ברשותי מספר נתונים משנים עברו, אך אינני מבין כיצד חושבו…

תשובה: העליות – בתאריך 1.1.09 – שיעור דמי המפתח עלו ב- 4.51% ; ובתאריך 1.1.10 –עלייה של  3.82% . העליות נקבעות בתקנות שמתפרסמות מדי שנה.

שאלה: ברצוני לדעת מהם גובה דמי השכירות לדירה עם דייר מוגן? הדייר מתגורר מזה כ- 30 שנה בדירה בגודל של 3 חדרים בתל-אביב (רח' הירקון), וברצוני לדעת מהו שכר הדירה ההגיוני להיום לתשלום שכר דירה בדיירות מוגנת ?

תשובה: השאלה אינה מהו שכר הדירה ההגיוני. יש לבדוק מהו שכר הדירה ההיסטורי שרשום בחוזה השכירות. על זה יש להוסיף את כל ההעלאות שפורסמו בחוק (כל שנה מתפרסם שיעור ההעלאה) והתוצאה היא שכר הדירה המעודכן.

שאלה: היכן ומתי מופיע הפרסום בדבר העלאת שכר הדירה בעסקים מוגנים? האם תוכל, בטובך, לומר לי מה היה שיעור העליה מ-2008 ל-2009?

תשובה: העדכון מופיע בתקנות שמתפרסמות בתחילת כל שנה. בתחילת 2009 היה שיעור עליית דמי מפתח לעסק 4.51%.

שאלה: אני מתגוררת בדירתי בדמי מפתח ברחוב שינקין בתל אביב. הבניין בו אני גרה נמכר לבעלים חדשים ומזה מספר חודשים אני מנסה לברר עם הבעלים החדשים כיצד להעביר את תשלום דמי השכירות וללא תשובה. לאחרונה, הבעלים החדשים הסכים לקבל ממני את תשלום דמי השכירות, אך הוא לא מוכן לתת לי קבלה על כך. בקשתו לקבל את דמי השכירות מבלי שהוא נותן לי קבלה נראית לי לא תקינה. ברצוני לדעת, איך אוכל לשלם את דמי השכירות באופן חוקי ומסודר? האם ניתן להפקיד את תשלום דמי השכירות אצל גוף אחר, כמו בית המשפט? או האם ישנו סידור אחר לתשלום דמי השכירות מלבד לבעלים ישירות?

תשובה: כדאי לבצע את התשלום באמצעות שיקים "למוטב בלבד" וכך ניתן להוכיח שהשיקים נפדו על ידי הבעלים. במקרים שאין קשר עם בעל הבית ניתן לפתוח חשבון ולהפקיד לשם את דמי השכירות.

שאלה: אמי גרה בדמי מפתח בדרום ת"א ומשלמת 475 ש"ח בחודש דמי מפתח. בעל הבית מעלה מחודש הבא ב-28 ש"ח את התשלום. האם הייתה עלייה החודש? בדקתי את מדד המחירים לחודש ספטמבר שפורסם באוקטובר וצוין במסמך מדד מחירי הדיור עלה ב0.7% מדד שירותי הדיור בבעלות הדיירים עלה ב0.8% מדד שכר הדירה עלה ב0.4%. בכלל איך אני מברר אם אימי משלמת מחיר סביר?

תשובה: לפי התקנות החל מ- 1.11.09 עולים דמי השכירות ב- 3.52%.

שאלה: האם לדייר מוגן אשר בבעלותו דירה אחרת (בנוסף לדיירות המוגנת), האם פוקעת זכותו לדיירות המוגנת?

תשובה: עקרונית בעלות בדירה אינה מפקיעה זכות של דייר מוגן.

שאלה: חמי וחמותי גרים בת"א בדירה בדמי מפתח מזה 50 שנה. הדירה שייכת לשכן עם חצר משותפת. חמותי נפטרה מזה 8 שנים, וחמי עדיין גר בדירה כמובן בדמי מפתח. המצב של חמי מחמיר – הוא מרותק למיטה ומטופל ע"י פיליפינית. אנחנו מעוניינים לדעת מהן הזכויות העומדות לרשות המשפחה ומה עלינו לעשות חלילה והוא נפטר.

תשובה: אחרי 120 של חמך, הדירה עלולה לחזור לבעלים. יש לשקול למכור כעת את הזכויות ולהעביר את חמך למקום אחר.

שאלה: האם אני כבעל חנות מוגנת יכול להקים חברה עם שותף מבלי שהוא יהיה מוגן? אלא רק יהיה שותף לחברה שבחנות הספציפית תימכר סחורה?

תשובה: הכל תלוי במה שכתוב בהסכם השכירות.

שאלה: אמי מתגוררת בדירה בדמי מפתח מזה 25 שנה. אנו רוצים לערוך שיפוצים בדירה, מהם החוקים לגבי הריסה של קיר בתוך המבנה ולגבי שינויים בתוך המבנה?

תשובה: למעט מקרים חריגים, אין לבצע שינויים ללא הסכמת בעל הבית.

שאלה: אבי היה גר בדמי מפתח. שבוע לפני פטירתו, סוכם עם בעל הבית על מכירת הדירה. הוא קיבל מידי יפוי כוח נוטריוני להכין את החוזה, אך לצערי אבי נפטר לפני הכנת החוזה. האם ברגע שניתן לבעל הבית יפוי כוח זה מחייב? עלי לציין שלא נערך שום דבר בכתב.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: בתאריך 21.11.06 נכנסנו אני ובן זוגי לבית פרטי ששכרנו בחדרה. בעל הבית הפתיע אותנו בשיפוץ שהחל בביתנו באותו היום, בתואנה שיקח לו יומיים לטייח את הבית וזה לטובתנו. עד היום, ה- 11.12.06 לא הסתיים השיפוץ, גם לאחר שהבהרנו לו מספר פעמים כי אין לנו כל עניין בשיפוץ הבית וכן כי לא קיבל את רשותנו לכך. את זאת הוא פוטר בתשובה כי הבית שלו והוא רשאי לעשות בו ככל העולה על רוחו. וזה מה שהוא עושה. האם אין זו חדירה לפרטיות? האם מותר לו ללא רשותי לשפץ את הבית ככל העולה על רוחו? בנוסף לכך ביום חמישי האחרון פרצו למכוניתנו וגנבו את התיק של בן זוגי. בתיק היה החוזה החתום של הבית. בחוזה היה סעיף בו צויין כי המחסן הנמצא בחצר ביתנו הינו לשימוש המשכיר, אך הוספנו סעיף כי לא ישמש למגורים (לאחר שהביע את רצונו לשפצו ולהכניס דייר, ואנו סרבנו בתוקף). כעת מאחר ואיבדנו את החוזה, ביקשנו מבעל הבית שיעביר אלינו העתק. הוא מצידו טוען כי איבד גם את העותק שלו, ורוצה לחתום איתנו חוזה חדש ובו לשנות את הסעיף עליו חתמנו מכבר – בנוגע לדייר נוסף במחסן – וכי הוא מתכוון להכניס דייר ולשפץ את המבנה. כמובן שאיננו מעוניינים לחתום על חוזה זה, הווה אומר שכרגע אין בידנו חוזה לדירה ואנו נמצאים בה כבר כמעט חודש וכמובן הצ'קים ניתנו מראש וכן צ'ק ביטחון. מה עושים?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: נכנסתי לבניין חדש לגמרי ב-01.09.06, שעדיין לא הושלמו עבודות שונות בבנין וגם בדירה שלי. לקח לי 3 חודשים לנדנד לבעל הבניין, שהוא גם בעל הדירה וגם גר באותו בניין, לסיים לסדר כמה דברים בדירה שלי. הוא מתעלם ממני. אין שום סעיף על כך בחוזה. מה עליי לעשות? היום זה היה השיא: עושים עבודות בגג. אני גרה בקומה שלישית ואפשר לרדת מהגג למרפסת שלי. דפקו עובדים בחלון וביקשו לצאת דרך הדירה שלי. מאחר ולא הסכמתי, בא בעל הבניין ופתח את דלת הדירה שלי עם מפתח שיש לו! בבקשה אם תוכל לענות בהקדם הכי אפשרי שיש. אני לא יודעת אם להתלונן במשטרה או לא, ומה אני יכולה לעשות בנדון?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני גרה בשכירות בבית צמוד קרקע מזה כ-10 שנים. פרצו לביתי דרך הסורגים בסלון. עשיתי ביטוח תכולה (אני נדרשת לתשלום מאוד גבוה בהשתתפות העצמית) ופניתי לבעל הדירה בדבר הסורגים שנפרצו ואי המיגון בבית. להפתעתי הוא טוען שאינו מבין מדוע עלות המיגון תהיה עליו. ביקשתי שיבדוק האם יש לו ביטוח מבנה ולטענתו אין לו. הוא אומר שכל זמן שאני גרה שם, עלות המיגון היא עליי (מדובר על אלפי שקלים) אגב – עלות הסורגים שנפרצו שולמה על ידו לפני 8 שנים. אודה לתשובתך המלומדה שכן עפ"י הבנת כל הדיוט – היות ואיני בעלת נכס אין אני מחוייבת בביצוע פריטים שבזמן עזיבת הבית לא אקח עימי.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: רכשתי דירה בדמי מפתח ורציתי לדעת מהן זכויותיי החוקיות. אני גם נכה צה"ל, האם יש לי זכויות יתר? כמו כן איך אפשר להשיג את הספר המלא?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: להורי יש דירה בדמי מפתח ברחוב דיזינגוף, שהם מבקשים למכור. אנחנו לא יודעים איך להתחיל את התהליך והאם אפשר להסתמך ולהיעזר במתווך בלבד, או שחיוני להיעזר גם בעו"ד? 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: חמותי בבית חולים סיעודי חולה סיעודית, ויש לה בית בדמי מפתח. הבית מוזנח, מאחר ופרצו לדירה והרסו אותה, והיא כמה שנים לא גרה שם. אם אנחנו רוצים להחזיר את הבית לבעליו – מי צריך לשפץ? מה אפשר לדרוש מבעל הבית – האם היא או האפוטרופוס זכאים להחזרים על הבית? מה הזכויות שלנו?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אדם גר בדירת חדר (ללא שירותים/מטבחון וכד') כדייר מוגן. הוא לא שילם דמי שכירות מאז שנת 1999. שעליו לשלם וכיצד הם מחושבים?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: יש ברשותי דירה ברחוב ראשי במרכז תל אביב. בדירה גרה כרגע גברת עם אחדים מילדיה, בני נוער. הדירה היא בדמי מפתח. אני מעוניין לפנותה ואף הצעתי לה להתפנות בתמורה לסכום של 250000 $. (מתווך העריך את שווי הדירה במצבה כיום ב-280000$). הגברת מסרבת. מה הם זכויותיי בתור בעל הדירה (אם בכלל יש כאלה) ו? 

תשובה:  ייתכן בהסכמה או בשל הפרת חוזה השכירות, בשל נטישה, בשל הריסה ועוד.

שאלה: אנו שוכרים דירה בנתניה מעל 8 שנים (בעל הדירה לפני כשנה וחצי העלה לנו את דמי השכירות). הוא לא הגיע לחתום על החוזה ואנחנו המשכנו לשלם כרגיל, כעבור חצי שנה הוא ביקש לעלות את דמי השכירות והעלינו לו. עברה החצי שנה והינו צריכם לחתום חוזה לשנה נוספת, והוא שוב ביקש להעלות את דמי השכירות ושוב לא היתה לנו ברירה והסכום עלה. כעת עברה שנה נוספת, ולפני כחודשיים התקשר בעל הדירה ושאל אותנו אם אנחנו ממשיכים עוד שנה. אמרנו שכן, הוא לא דיבר על כסף, ועכשיו הוא רוצה לבוא ולחתום על הסכם. השאלה שלי אם הוא מבקש לעלות שוב את שכר הדירה, ואני לא מעונינת ורוצה לעזוב, האם הוא מחויב לתת לי זמן למצוא דירה אחרת. 

תשובה: מועד הפינוי הוא כנקוב בהסכם.

שאלה: הסכם שכירות בלתי מוגנת של דירת מגורים לתקופה של 12 שנים, בחוזה אחד, הופכת את הדייר לדייר מוגן? האם אורך תקופת השכירות, לכשעצמו, מסוכן מבחינת האפשרות שהדייר יהפוך לדייר מוגן? 

תשובה: עקרונית, אם החוזה נערך נכון, אין סכנה בשכירות ארוכת טווח.

שאלה: אני ושני אחים מתגוררים עם אמי במרכז ת"א בדירת 3 חדרים בדמי מפתח. לאחרונה נרכש הבניין מידי בעל הנכס, ומכיוון שהבניין הוא לשימור מעוניין בכל הנכס לשפצו ולהגביהו ב 2 קומות. לצורך זה, החל בעל הנכס ברכישת הדירות האחרונות (בדמי מפתח) שנשארו במבנה, בכך יצר איתנו הנ"ל קשר בתביעה של תשלום על מנת לרכוש את הנכס מידיו וכמו כן בתקופה הקרובה יהיה עלינו לשלם את החלק בשיפוץ (כי אנו בעלי הנכס), או שהוא ישלם לנו את אותו סכום שהוא דרש מאיתנו ואנו נפנה את הנכס. במידה ונסרב, הוא יפנה לבית המשפט מה שלטענתו לא יהיה לטובתנו! אני רק אציין שאמי היא אלמנה שחיה על קצבת ביטוח לאומי ואנו חיים בנכס כ-31 שנה. שאלתי כמה כח יש לו באמת ? והאם ההצעה שלו היא הוגנת (אותו סכום הן בקנייה והן במכירה! הרי לי מגיע 60%-70% מערך הדירה אז למה הצעה שווה במחיר?) והאם כדי לי להגיע למשפט במצבי? אודה לך על תשובה מפורטת ומהירה מפני שעלי להחזיר תשובה בהקדם !!

תשובה: ההצעה שקיבלתם היא ככל הנראה נמוכה מכיון שליזם שקנה את הבניין כדאי לשלם יותר על מנת לפנות אתכם ולהשביח את הנכס.

שאלה: הורי גרים בדמי מפתח משנת 1962 לערך, הדירה הינה בקומה גבוהה יחסית לגילם, דבר המקשה על אימי לעלות. מצד אחד אין אנו רוצים להפסיד את זכויותיהם של ההורים לחלקם בנכס, אך מצד שני אנו מאוד רוצים להקל עליהם ולשכנם בדירה אחרת נמוכה יותר. אילו ברירות קיימות על מנת שיהא ניתן להעביר את ההורים למקום אחר ללא הפסד זכויותיהם בנכס? והאם קיים דבר כזה "בן ממשיך" או דבר הדומה לכך? ואם כן מהן הדרישות הנחוצות לקיום תנאים אלו? לפרטים נוספים להם הינכם נדרשים אשמח לעמוד לעזר. לתשובתכם המלומדת אודה.

תשובה: קיימת אפשרות למכור את הזכות לדייר חדש (ראו ). לגבי "בן ממשיך" – קיימת אפשרות לכך במגבלות החוקיות.

שאלה: שלום, אני מתגוררת עם בן זוגי בדירה שכורה במושב כבר 6 שנים ללא חוזה, האם מותר לבעל הבית להעלות את המחיר בהתראה של 30 יום? תודה לך…

תשובה: דרושה התראה של 3 חודשים.

שאלה: שלום, ברצוני לשאול שאלה. ברשותי חדר בדמי שכירות מוגנת משנת 1979. בהתחלה שילמתי ארבעים אלף לירות עבור זכות לדמי מפתח. כמו כן כל חודש, שלמתי 200 לירות. ברצוני לדעת כמה היום אני צריך לשלם שכירות חודשית לבעל הנכס. ברצוני לקבל אישור רשמי וחוקי כדי לדעת כמה אצטרך לשלם היום. אשמח אם תצרו עמי קשר בהקדם. 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:  לבעלי יש דירה לפני הנישואים וברצוננו לרשום את הדירה על שם שנינו בטאבו. מה הפרוצדורה? ומה עלות לבצע שינוי זה?

תשובה: ניתן לבצע העברה ללא תמורה של מחצית הדירה אלייך. הפרוצדורה – בדיקות מקדמיות הכוללות בדיקת אופן רישום הדירה (נסח טאבו/ חכירה ממנהל מקרקעי ישראל/ חברה משכנת), בדיקת האם קיימות מגבלות על הזכויות בדירה. לאחר מכן חתימה על הסכם, יפוי כח ושטרות מכר. חתימה על תצהירי העברה. והצעדים הבאים יהיו:

  1. דיווח העסקה לרשויות המס.
  2. תשלום מס רכישה (מופחת).
  3. הוצאת אישור עיריה לטאבו.
  4. קבלת אישורי פטור ממס שבח.
  5. העברת זכויות בטאבו או במנהל מקרקעי ישראל

שאלה: איך מחשבים את ערך הדירה שהיא בדמי מפתח בין הדייר לעמידר?

תשובה:  תפורסם בהמשך.  

שאלה: שלום רב, אבקש מידע כללי לגבי רכישת בית אשר אני מתגורר בו כ-40 שנה במסגרת דמי מפתח. כאשר רכשתי את הבית שילמתי סכום השווה ל25% מערכו באותם ימים, ועד היום משלם סכום חודשי של עשרות שקלים. בעל הבית מעוניין למכור לי את הנכס, אך איננו יודעים איזה חלק ,איזה % מערכו של הבית היום, אנו אמורים לשלם?

תשובה:  תפורסם בהמשך.

שאלה: אני גר בדירת דמי מפתח, לאחרונה המדרגות של הבנין שהן חיצוניות מתחילות להתפורר. לפני שבוע נשברו שתי מדרגות באמצע שורת המדרגות כך שכמעט אי אפשר לעלות לבית, הנכס המדובר שייך לכמה יורשים ויש עו"ד שמטפל בנכס, פניתי אליו בבקשה על השתתפות מחצית מהוצאות התיקון, העו"ד ביקש שאשלח לו הצעת מחיר מסודרת, שלחתי לו והוא הבטיח לי תשובה תוך יומיים, עברו ארבעה ימים ופניתי אליו שוב ואז הוא ענה לי שעוד לא היה לו זמן לעיין ולטפל בתיק. המצב כרגע הוא שאי אפשר לעלות במדרגות כי זה סכנת נפשות ממש וכל רגע עלולות להתמוטט עוד מדרגות. שאלתי היא האם אני יכול להתחיל לעשות את השיפוץ ללא הסכמתו, ולחייב אותו אחר כך בחמישים אחוז מההוצאות. בתודה מראש

תשובה: להלן הוראת סעיף 68 לחוק הגנת הדייר:

א)  בעל הבית חייב לתקן את התיקונים הדרושים להחזקת הבית במצב תקין וראוי לשימוש, כמפורט בתקנות באישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, חוץ מתיקונים באותם חלקי הבית שהם בשימושו הייחודי של הדייר.

ב) תיקונים בחלקי הבית שהם בשימושו הייחודי של הדייר ואינם תיקונים כאמור בסעיף קטן (א), חייב בהם הדייר והוצאות תיקונים אלה יחולו עליו; דייר שלא ביצע תיקונים שהוא חייב בהם כאמור והתיקונים דרושים לשמירת בטחונו או בריאותו של דייר אחר או למניעת נזק לבית, רשאי בעל הבית לעשותם והדייר חייב לאפשר לו עשייתם, ובלבד שבעל הבית הודיע על כך לדייר מראש ובכתב ונתן לו בהודעה זמן סביר לעשיית התיקונים.

ג) לא ביצע בעל הבית תיקונים כאמור בסעיף קטן (א) הדרושים לשמירת בטחונו או בריאותו של דייר, חוץ מתיקונים המצריכים עבודות בניה יסודיות, רשאי הדייר לעשותם, ובלבד שהודיע על כך לבעל הבית מראש ובכתב ונתן בהודעה זמן סביר לעשיית התיקונים, ובתנאי שלא יגרום נזק לבנין.

ד) הוצאות התיקונים שבעל הבית חייב בעשייתם יחולו מחציתן על בעל הבית ומחציתן על הדייר.

ה) בית הדין מוסמך להחליט על הוצאות סבירות של התיקונים לפי סעיפים קטנים (ב), (ג) ו-(ד), ורשאי בהחלטתו להרשות לדייר לקזז אותן הוצאות כנגד דמי השכירות שיגיעו לבעל הבית.

 שאלה:  יש לי ידידה שההורים שלה פרודים ובתהליכי גירושין. האבא עזב את הדירה לפני שנתיים ולא בקשר עם המשפחה.  הדירה נרכשה ע"י שלושה גורמים שונים :האמא, האבא והסבתא מצד האבא. חשוב לציין כי המשפחה גרה בבית מעל לעשר שנים. האם הם מוגדרים ב כדיירים מוגנים?

תשובה: שאלתך מצריכה בדיקה.

שאלה: שלום רב, בדירה מושכרת בדמי מפתח התפוצץ צינור מים ברצפת המטבח. מי חייב לתקן? 

תשובה: בעל הבית חייב לתקן את התיקונים הדרושים להחזקת הבית במצב תקין וראוי לשימוש, חוץ מתיקונים באותם חלקי הבית שהם בשימושו הייחודי של הדייר.

ת"א. יש לי חוזה שחתום מול שני בעלי הדירה עד נובמבר 2008. אחד הבעלים מצוי בחוב לבנק (שלו גם משועבד הנכס) והבנק פתח בהליכים נגד בעל הדירה והוצא צו פינוי לדירה שתוקפו יוני 2008 (על שמו של אחד מבעלי הדירה). האם באמת ניתן לפנות אותי? 

תשובה: אני מניח שצו הפינוי הוא נגד בעל הבית ולא נגדך.

שאלה: לסבתי שנפטרה היתה דירה בדמי מפתח, ידוע לי שהדירה תעבור לבעלים אבל רציתי לדעת מה קורה אם אני לא מפנה את הדירה מציוד? כלומר, ספות ישנות, טלויזיה ישנה וכדומה שאין לי בהם צורך. אני יודע שבעלת הבית תזרוק אותם וזה בסדר גמור מבחינתי, אבל האם היא יכולה לחייב אותי בעלות הפינוי של הדברים במקרה והיא מביאה מישהו חיצוני או חברה לעשות את הפינוי? תודה מראש.

תשובה:  עקרונית עליכם לפנות הדירה, אלא אם הוסכם אחרת בהסכם השכירות.

 שאלה: שלום לך כבוד העו"ד, ברצוני לשאול שאלה בקשר לדירה בדמי מפתח. יש לאבא שלי דירה בדמי מפתח בתל אביב שהייתה "מושכרת" לזוג קרוב ל-40 שנה. תחילה נפטר הגבר ולאחר מספר חודשים – נפטרה אשתו. כרגע הדירה עומדת ריקה וילדיו מפנים אותה. לדבריהם, אין כל ויכוח על החזרת הדירה, הם מחזירים אותה ללא כל בעיות. מה שרציתי לשאול אותך זה כמה זמן עומד לרשותם לפנות את הדירה? 

תשובה: שבועיים-שלושה נראה לי כזמן סביר.

שאלה: שלום רב, להוריי דירה בדמי מפתח בת שלושה חדרים. הדירה רשומה על שם אמי בלבד. אמי נמצאת בבית אבות מזה כשנתיים וחצי, ואבי נפטר לאחרונה. האם אני יכולה לקבל כסף עבור הדירה, ואם כן באיזו דרך?

תשובה: דרושים פרטים נוספים על מנת לענות.

שאלה: שלום, ברצוני לשאול בנוגע לעסק בדמי מפתח. תיאור העניין: ברשותי עסק בדמי מפתח המנוהל על-ידי כ-30 שנה. בימים האחרונים קיבלנו מכתב מוועדת תכנון ובנייה על הצגת תכניות של בעל הקרקע בו נמצאת החנות שברשותי, להריסת הבניין הקיים (בניין שמור), אשר ברצונם לבנות תחת זה בניין חדש בתוספת מס' קומות. בתור דייר מוגן, ברצוני לדעת מהן זכויותיי לגבי העסק שלי, האם בעל הקרקע יכול לפנות אותי? כ"כ יש לציין שלפני קבלת המכתב בעל הקרקע פנה אליי באמצעות עו"ד בדבר פינוי העסק, בלי ליידע אותי שהוא מעוניין להרוס הבניין ולבנות מחדש. ורק לאחר מכן נודע לי. ובפנייתו הוא ביקש ממני לתת לו הצעת מחיר לגבי שווי העסק המגיעים לי באם אתפנה מרצון. אשמח לקבל כל אינפורמציה בנדון, הנחייה מה כדאי לעשות?

תשובה: מצבך דווקא טוב כי לקבלן עדיף לשלם לך כעת יותר משווי הנכס מאשר ללכת ו – דבר שעלול לקחת שנים רבות.

שאלה: גבר בן 47, בעל דירה זה שנים רבות מתגורר עם אמו הקשישה בדירת דמי מפתח הרשומה על שם הוריו. השאלה: כאשר אמו הקשישה תלך לעולמה, האם יכול להישאר ולהתגורר בדירת אמו ע"פ דין? האם הוא היורש של דירת דמי המפתח ע"פ דין? והאם יש אפשרות של פינויו לרחוב מהדירה?

תשובה: אני צריך לדעת את ההיסטוריה של האמא, האם היא קיבלה זכויות ממישהו שקדם לה והאם יש הסכם שכירות.

שאלה: שאלה בושא מגורים בדירת דמי מפתח. בן המתגורר עם אמו הקשישה בדירת דמי מפתח של הוריו (אביו נפטר לפני שנים רבות) מעל 3 שנים, ויש דירה אחרת בארץ הרשומה על שמו. כאשר האם תלך לעולמה, האם הדירה בדמי מפתח עוברת אליו ע"פ דין? האם ניתן להוציא אותו מהדירה בכוח? מה ניתן לעשות מראש בכדי שהאיש לא יזרק לרחובות? אודה על מענה בנושא. הנני עובדת עם אנשים הזקוקים לסיוע בנושא ומתקשה לקבל תשובה חד משמעית.

תשובה: הנתונים שבשאלה אינם מספיקים לצורך מתן מענה.

שאלה: שלום לך, ברשותי עסק מסחרי בדמי מפתח שמשמש כיום לייצור ומכירה של בגדי נשים. החוזה שנחתם רשום כיום על שם 4 בני משפחה, אבא ושלושה בנים "כולם ביחד ולחוד". בחוזה רשום שמטרת השכירות: למסחר של אלקטרוניקה, הנעלה, הלבשה וטקסטיל (כולל גזירה). שאלותי הן: 1. האם אני יכול לעסוק בייבוא בתחומי הנושאים הרשומים כמטרת השכירות? 2. אחי, שרשום כאחד השוכרים מעונין להעביר את זכויותיו במקום לאח אחר. מה ההשלכות? תודה רבה .

תשובה: עלי לעיין בחוזה השכירות על מנת להשיב.

שאלה: מה הדין כאשר אב מכניס את בנו לעסק. שניהם בינתים עובדים, אבל ברצוני לדעת מה הדין, האם הזכויות עוברות לבן בירושה? הנכס שייך לי, הוא בדמי מפתח מ-1970. קנינו את רוב הבניין כולל העסק הזה. 

תשובה: . לפי חוק הגנת הדייר :

23. (א)  דייר של בית עסק שנפטר, יהיה בן-זוגו לדייר, ובלבד שהשנים היו בני-זוג לפחות ששה חדשים סמוך לפטירת הדייר והיו מתגוררים יחד תקופה.
(ב) באין בן-זוג כאמור בסעיף קטן (א) – יהיו ילדי הדייר לדיירים, ובאין ילדים – אותם היורשים על פי דין שעבדו עם הדייר בעסקו לפחות ששה חדשים סמוך לפטירתו.

עדיף גם "להכניס" את הבן לעסק כשכיר עבור האב.

שאלה: שלום רב, ברצוני לדעת, יש בבעלות המשפחה חנות קטנה שנרכשה בדמי מפתח. החנות על שם שני הוריי כאשר אבא שלי נפטר. לאחר פטירתו השכרנו את החנות והיא מושכרת עד היום – זה כבר כ-3.5 שנים. לפי מיטב ידיעתי הוא משלם חלק קטן מאוד לבחור שבבעלותו דמי המפתח של החנות. ברצוני לדעת האם יש ממה לחשוש כי השוכר יוכל לקבל זכויות בנכס לאחר זמן מה? איך צריך לפעול במקרה כזה, האם להחתימו על חוזה כלשהו? אודה על תשובה מהירה. 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: ברשותנו נכס בדמי מפתח. השוכרת הינה אישה מבוגרת מאוד. בחצי השנה האחרונה אינה מתגוררת בבית מכיון שחלתה ואושפזה בבית חולים, ומאז קרוביה מחביאים אותה מאיתנו ולא מוכנים למסור לנו מידע אודותיה. אין לה קרובים מדרגה ראשונה ואף אחד לא התגורר עימה בתקופה האחרונה. לאחרונה הם הודיעו לנו שהם רוצים למכור את זכותה בנכס, אלו תרופות עומדות בפנינו? וכיצד עלינו לפעול על מנת להחזיר את הנכס לרשותנו? בהנחה שהיא עדיין חיה, וכן בהנחה שהיא בינתיים נפטרה תודה רבה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: בעניין דייר מוגן בבית מגורים – האם דייר אשר קנה דירה בדמי מפתח בשנת 95 (לא קיבל את הזכויות בשנות ה-50) יכול להעביר את הזכויות לבן משפחה אשר עומד בתנאים (גר עימו 6 חודשים), כאשר לבן המשפחה יש לו דירה אחרת?

תשובה: הנושא של מגורים 6 חדשים רלבנטי רק כאשר הדייר נפטר.

שאלה: שלום לך, אני בן 38 גר בדירה בצפון בדמי מפתח, מאז יום הולדתי ועד היום גר בה מאז ומעולם. אבי קנה זכויות בדמי מפתח מאז שנת 64, כרגע השכן שלי דלת מול דלת קנה את הבעלות מהיורשים ואבי אינו גר בדירה מזה שמונה שנים כלל הוא גר עם חברתו – ידועה בציבור שלו. הוא הזמין חוקרים פרטיים והכל מתועד, אימי ז"ל נפטרה והוא מתגורר עם הידועה בציבור שלו בצפון בעיר אחרת ויש הסכם חיים משותפים ביניהם .השאלה אם יש לי זכויות בדמי מפתח ואני יכול להמשיך להתגורר בדירה ואין ברשותי דירה אחרת, האם הוא יכול להוציא אותי מהדירה בצו פינוי מבית משפט? ומה קורה ברגע שאבי כן יקנה לי דירה בטאבו על שמי, האם אז הוא יכול לזרוק אותי מהדירה? בתודה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: ברשותי דירה בדמי מפתח שקיבלתי בירושה מסבי. אין לי חוזה שנעשה עם השוכר, הוא משלם לי 30 ש"ח לשנה האם אוכל לדרוש ממנו להגדיל את הסכום? 

תשובה: ניתן לדרוש תוספת. במקרה הצורך ניתן גם לפנות לבית הדין לשכירות שיקבע את דמי השכירות.

שאלה: שלום רב, אני בחור צעיר וגר עם אמי בדירה בדמי מפתח. לאמי יש בן זוג אך הם לא נשואים. ברצוני לדעת אם בסופו של דבר, הוא גם יוכל לדרוש זכות על הדירה? למרות שהם לא נשואים והאם אני צריך להיות רשום בפועל על תשלום החשבונות בשביל שתהיה לי זכות על הדירה? 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני גרה בדמי מפתח. בעל דירה שמעלי חילק דירה כמו שלי לשתי דירות ומאז מידי פעם יש לי נזילה בדירה. היום משום מה כאשר פניתי אליו בקשר לנזילה דיבר אלי בגסות בטענה שאני דברתי לא בנימוס כלפיו. שאלתי מה אני יכולה לעשות על מנת לפתור את הבעיה אחת ולתמיד ואיך אני מאלצת אותו במסגרת החוק לתקן לי נזק שנגרם לי בקירות עקב נזילות חוזרות. אודה לך על תשומת הלב ותשובתך.

תשובה: ראשית יש לשגר מכתב התראה. אם זה לא עוזר יש לשקול הגשת תביעה.

שאלה: יש ברשותנו בית, נערך הסכם בין אבי ז"ל לבין הדייר בשנת 1957 לשכירות חודשית של 17 ל"י לחודש. לא שולם מעבר לזה כל סכום שהוא. מאז הם מתגוררים בדירה ומשלמים 80 ש"ח לחודש. שאלתי האם הם דיירים מוגנים והאם הם יכולים להעביר את זכויותיהם לבן משפחה למרות שלא שילמו דמי מפתח.

תשובה: דרושים פרטים נוספים.

שאלה: לעורך שלום. אודה לך מאוד אם אוכל לקבל תשובה לשאלותי. 1.בעל הבית נפטר, יורשיו כנראה יהיה אלו שיגבו את השכ"ד. האם עלי לבקש איזה מסמך מזהה שאכן הם באמת רשאים לגבות השכ"ד? 2. מה החישוב הכספי לגבי קנית הדירה מהיורשים, או לחילופין רכישת הדירה ממני. אנחנו גרים בדירה הנ"ל 45 שנים והבנין קיים כ-80 שנה. אין חניה, אין אפשרות לחניה, אין אפשרות להתקנת מעלית וכמו כן הבית זקוק לשיפוץ. אודה לך מאוד על תשובתך המהירה.

תשובה: יש לדרוש לראות את צו הירושה/צו קיום הצוואה. חישוב סכום הקניה נעשה לפי שווי הדירה כפנויה ולפי שווי דמי המפתח.

שאלה: אימי גרה בדירה ישנה מאוד בדמי מפתח בירושלים מזה שנים רבות. כל שנתיים חלק מהתיקרה במטבח ובאמבטיה נופלים בשל רטיבות בתיקרה, ואימי צריכה לתקן את התיקרה בעלות של כמה אלפי שקלים. שאלתי היא: האם על בעלי הבית לשלם את חלקיות התיקון – כחלקיותם בבעלות על הבית? אודה לתשובתך.

תשובה: השאלה מה גרם לרטיבות מלכתחילה.

שאלה: חמתי גרה בדירה בדמי מפתח בירושלים מלפני 1968. דירת 2 חדרים. בימים אלו היא מנסה למכור הדירה ובמקביל להתקשר עם בית מוגן. האם הסכם עם בית ההורים מהווה נטישה של הדירה למרות שהיא ממשיכה לגור בה עד שיושג הסכם מכירה עם הבעלים או דייר חדש? האם יש דרך להבטיח זכות לדירה בבית מוגן (זכרון דברים או דומה) תוך כדי תהליך המכירה של הדירה בה היא גרה בדמי מפתח?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:  שלום, הורי גרים בדמי מפתח (כבר קרוב ל-60 שנה) בדירה ברמת גן. לאחרונה נודע לנו כי כנגד בעל הבית יש כנראה צו עיקול על הדירות בבנין לטובת הבנק, ובדירה ביקר כבר שמאי להערכת ערכה. אבקש לדעת מהן זכויותיהם של הורי? האם אפשר לפנותם בניגוד לרצונם? 

תשובה: באופן עקרוני אם הוריך ממלאים את חובותיהם כדיירים לפי החוק, לא ניתן לפנותם (ראו גם ).

שאלה: יש לי דירה בדמי מפתח אשר חי בה זוג בני למעלה מ-80. הם גרים בדירה כ-35 שנה. לאחרונה, עקב המצב הבריאותי של הגבר, הביאו מטפלת אשר נמצאת בדירה 24 שעות וגם ישנה שם בלילה. האם מותר להם להלין אותה בדירה? ואם לא – מה ניתן לעשות ?

תשובה: התשובה תלויה בהסכם השכירות. בדרך כלל יש שם סעיף שאוסר הלנה כזו. במקרה כזה אין להלין אלא אם הדבר מחויב בשל נסיבות בריאותיות או נסיבות אחרות סבירות.

שאלה: ידוע לי כי ב-1-1983 הוצא אל מחוץ לפיקוח דמי שכירות של תחנת מוניות שהינה עסק מוגן. אני רוצה לציין כי עסק זה שילם דמי מפתח לפני שנים רבות. כיום עסק זה נדרש ע"י העיריה לשלם דמי שכירות גבוהים מאד בטענה כי עסק זה אינו מוגן. שאלתי : האם העיריה יכולה לדרוש סכום כלשהוא ואף להעלותו מדי פעם לפי ראות עיניה? תמוה בעיני מצב שבו עסק מוגן שהוא תחנת מוניות מאבד את הגנת השוכר ומאפשר לבעלים שהוא במקרה זה העיריה לדרוש שכירות גבוהה ובהמשך אף לפנות את העסק מאחר ולא תהיה אפשרות לעמוד בגובה התשלום. האם אין לעסק הגנה כלשהי כנגד העיריה בענין השכירות ואם כן אשמח לקבל תשובה.

תשובה: אכן היו תקנות שהוציאו עסקים מסויימים מהגבלת שכר הדירה אולם בוודאי שאין הדבר אומר שהעיריה יכולה לקבוע את דמי השכירות כרצונה. במקרה של מחלוקת אף ניתן לפנות לבית הדין לשכירות על מנת שיקבע את גובה דמי השכירות.

שאלה: שלום לך, יש לי מס' שאלות לגבי עסק בדמי מפתח כשהבעלים הם עירית תל-אביב. העסק הושכר לאבי ז"ל בשנת 1966 ועבר בירושה לאימי בשנת 1975. ידוע לי כי אם אחד הילדים עובד בעסק יחד עם אימי יותר מחצי שנה יש לאותו ילד זכויות בעסק. ושאלותי הן: 1. האם יש הגבלה במספר הדורות להעברת הזכויות בעסק בצורה שהזכרתי? 2. האם כדי לקבל את הזכויות באחזקת העסק ע"י אותו בן שעובד עם האם, יש חשיבות לגובה ההכנסות מהעסק או לגודל המחזור? 3. האם לעסק שהוא פטור או זהיר ובדמי מפתח אפשרי שלבן שעובד בעסק עם האם, יהיו זכויות בשכירות בדמי המפתח? 4. ע"י אלו אמצעים אפשרי להוכיח שהבן עבד בעסק יחד עם האם? 5. האם יש הבדל לגבי ילד שעובד בעסק או ילד שעוזר בעסק?

תשובה:

  1. נכס בדמי מפתח יכול לעבור מהדייר המקורי לדייר אחר פעם אחת בלבד (למעט מקרים חריגים שבהם ניתן להעביר פעם נוספת).
  2. לא.
  3. השאלה לא ברורה.
  4. ראיות שונות (לרבות עדויות של מי שראה אותו עובד שם).
  5. יש הבדל.

שאלה: ברשותי עסק, אני מעוניין להעביר אותו בדמי מפתח לאדם אחר אשר יעשה שימוש בשם של העסק שלי. שאלתי היא האם התשלום בעבור מוניטין הינו חלק מדמי המפתח המתחלקים ביני ובין בעל הבית או שמא תשלום המוניטין מהווה חלק נפרד והוא מועבר ישירות אלי מבלי להתחלק עם בעל הנכס? תודה ויום טוב.

תשובה: השאלה מחייבת עיון בתקדימים.

 שאלה: שלום רב, בנוגע לזכויות דייר מוגן בעסק, רציתי לשאול האם מגיע לדייר המוגן פיצוי כלשהו כאשר הוא מחליט לעזוב את הנכס, ולא דואג לדייר אחר שייכנס במקומו? המשך יום טוב.

תשובה: בנסיבות רגילות לא מגיע.

שאלה: שלום רב, אנו בית עסק שהוא דייר מוגן. בעל הבית מעוניין למכור את הנכס בו אנו דיירים מזה כ-40 שנים. כיוון שאנו מעוניינים לרכוש את הנכס, אנו שואלים האם יש לנו זכות קדימה על רוכשים אחרים? 

תשובה: אין זכות קדימה.

שאלה: שלום וכל הכבוד על כל מה שאתם עושים. יש לי שתי שאלות: 1 . אני רוצה לקנות חנות מכולת של בערך 60 מ"ר (כעיקרון מי שנמצא שמה קנה בדמי מפתח 3 חנויות קטנות ששייכות ל 3 בעלי בתים ועשה אחד גדול) האם אפשר לרשום בבקשת קניה שנשלח ל 3 בעלי בתים שאני רוצה לקנות בדמי מפתח לכל עסק או שאני חייב לרשום כמו הקודם רק למכולת? 2 . מה בערך השכר טרחה של העורך דין לטפל במכירה בדמי מפתח ? (לקחת בחשבון שאני קונה 95000$ וצריך לשלוח ל 3 בעלי בתים המכתבים ) תודה רבה !

תשובה: במידה והקניה של הדייר הנוכחי היתה משלושה אנשים, רוב הסיכויים שגם הפעם יהיה צורך בשלושה, אבל אין אפשרות לתת תשובה לפני עיון במסמכים הרלבנטיים. עלות הטיפול : 1,500 דולר ארה"ב.

שאלה: אם אני דייר מוגן החל מ-1959 (מחזיק בדירה יותר מחמש שנים) ושווי הנכס 100 אלף דולר, היה וארצה להעביר את זכויותי לדייר אחר (דייר יוצא דייר נכנס) המחיר שעליי לגבות בעבור העברת הזכות הוא בין 33-50 אלף דולר, ומתוך זה אני צריך להעביר לבעל הנכס 40% ? האם הבנתי נכון? 

תשובה על פי חוק הגנת הדייר:

74.   דייר יוצא זכאי לחלק בדמי המפתח הניתנים, או העשויים לינתן, מאת הדייר המוצע או בשבילו.

75.   דייר יוצא שהחל להחזיק במושכר אחרי תשי"ח, יהיה חלקו בדמי המפתח לפי כללים אלה:
(1)   החזיק במושכר לא יותר משנה אחת — שמונים וחמישה אחוזים;
(2)   החזיק במושכר יותר משנה אחת אך לא יותר משנתיים — שבעים וחמישה אחוזים;
(3)   החזיק במושכר יותר משנתיים אך לא יותר מחמש שנים — ששים וששה ושני שלישי אחוזים;
(4)   החזיק במושכר יותר מחמש שנים — ששים אחוזים.

76.   דייר יוצא שהחל להחזיק במושכר לפני תשי"ח, יהיה חלקו בדמי המפתח, ללא הבדל תקופת ההחזקה, ששים וששה ושני שלישי אחוזים.

77.   (א)  על אף האמור בסעיפים 75 ו-76, דייר יוצא שלא נתן דמי מפתח בעד המושכר והחזיק בו לא יותר מחמש שנים, בין שהחל להחזיק במושכר לפני תשי"ח ובין שהחל להחזיק בו אחרי תשי"ח, יהיה חלקו בדמי המפתח לפי כללים אלה:

(1)   החזיק במושכר לא יותר משנה אחת — לא כלום;
(2)   החזיק במושכר יותר משנה אחת אך לא יותר משנתיים — עשרים ושנים וחצי אחוזים;
(3)   החזיק במושכר יותר משנתיים אך לא יותר משלוש שנים — שלושים ושלושה ושליש אחוזים;
(4)   החזיק במושכר יותר משלוש שנים אך לא יותר מחמש שנים — חמישים אחוזים.
(ב)  דייר יוצא שלא נתן דמי מפתח בעד המושכר והחזיק בו יותר מחמש שנים, יהיה חלקו בדמי המפתח לפי כללים אלה:
(1)   החל להחזיק בו אחרי תשי"ח — ששים אחוזים;
(2)   החל להחזיק בו לפני תשי"ח — ששים וששה ושני שלישי אחוזים.

78.   חלקו של בעל הבית בדמי המפתח יהיה הסכום העודף על חלקו של הדייר היוצא לפי סעיפים 75 עד 77.

79.  בחישוב תקופת ההחזקה לפי סעיפים 75 ו-77 יראו כיום סיום תקופת ההחזקה את היום שעליו הצהיר הדייר היוצא בהצהרתו לפי סעיפים 85 או 101 כיום שבו הוא מוכן לפנות את המושכר.

80.   היה הדייר היוצא אדם שהיה לדייר לפי סעיפים 20 עד 26 או 27, יראו, לענין חישוב תקופת ההחזקה, את התקופה שבה החזיק במושכר הדייר שלפניו או שלפני שלפניו (להלן — הדייר הקודם) כחלק מן התקופה שבה החזיק במושכר הדייר היוצא, ולענין סעיפים 77 ו-113(ב) יראו דמי מפתח שנתנו דייר או דייר משנה קודמים כדמי מפתח שנתנו הדייר או דייר המשנה היוצאים.

81.   (א)  בחלוקת דמי המפתח של בית עסק ינוכה מהסכום הכללי של דמי המפתח הסכום שהדייר המוצע משלם בעד המוניטין של העסק, ובלבד שהדייר המוצע שוכר את בית העסק על מנת להוסיף ולנהל בו אותו עסק שהדייר היוצא ניהל בו, ובאותו השם המסחרי.

           (ב)  היה הדייר היוצא בעל אחד המקצועות שהעיסוק בהם טעון רשיון אישי על סמך הכשרה מקצועית מיוחדת, ינוכה הסכום שהדייר המוצע משלם בעד המוניטין גם אם הדייר המוצע שוכר את המושכר על מנת להוסיף ולעסוק בו באותו מקצוע שלא באותו השם המסחרי.

82.   (א)  בחלוקת דמי המפתח ינוכה מהסכום הכללי של דמי המפתח הסכום שהדייר היוצא או דייר קודם השקיעו במבנהו של המושכר לשם שינויים או שכלולים יסודיים, זולת אם הוסכם אחרת בין בעל הבית ובין הדייר היוצא או הדייר הקודם.

           (ב)  באין הסכם בין הצדדים על טיב השינויים, יקבע בית הדין אם השינויים או השכלולים הם יסודיים.

83.   היה המושכר דירה ולפני תשי"ח נעשה חוזה או הסכם בנוגע לדמי מפתח או להעברת המושכר, יחייב המוסכם את הצדדים וחליפיהם על אף האמור בסעיפים 75 עד 80; נעשה חוזה או הסכם כאמור לאחר תשי"ח, יחולו הוראות סעיפים 75 עד 80 על אף המוסכם.

84.   היה המושכר בית עסק ונעשה חוזה או הסכם בנוגע לדמי מפתח או להעברת המושכר, בין לפני תשי"ח ובין אחרי תשי"ח, יחייב המוסכם את הצדדים וחליפיהם על אף האמור בסעיפים 75 עד 81.

שאלה: שלום, יש בבעלותי 2 דירות בדמי מפתח – אחת של 3 חדרים והשניה של 2 חדרים. איך אני מחשב להם את השכירות ?תודה.

תשובה: עלות הכנת תחשיב דמי שכירות – 100 ₪ לכל דירה. באפשרותך למסור לנו את הנתונים הקיימים כגון דמי השכירות לפי החוזה או דמי השכירות ששולמו בתקופה מסויימת.

שאלה: לעו"ד שי עקרבי שלום, סיפורי הוא זה ואשמח אם תוכל לייעץ לי: לפני כ-45 שנים קיבל אבי דירה  בבניין שהיה שייך לאחותו. דירה נוספת בבניין קיבל אח נוסף וברצוני לציין שמעולם לא נחתמו ביניהם מסמכים על כך. אני נולדתי בדירה זו לפני 42 שנים ומאז אני גרה בה. דודתי ואבי נפטרו מזמן והבניין כולו עבר בירושה לבת דודתי. זו לא חפצה להחזיק בנכס ונתנה אותו לבת דודה אחרת. בימים אלו ממש נמכר כל הנכס לבעל בית חדש, ומכיון שהפעם אין מדובר בקרוב/רחוק משפחה הייתי רוצה לדעת מה הן זכויותי בתור דיירת מוגנת. ברצוני לציין שמעולם לא נדרש ממני לשלם לבעל הבית דהיינו לבת דודתי את התשלום החדשי המשולם ע"י שאר הדיירים בבניין הגרים בדמי מפתח. אני נולדתי וגרה בדירה משנת 1965 אודה לך מאד אם תוכל לעזור לי .

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: הנני דייר מוגן 49 שנה. הבניין והחנויות נמצאים בכונס נכסים ויצא למכרז בבית משפט. מה הסיכוי שלי היום לנסות לרכוש את החנות שבה אני עובד בדמי מפתח, ולהפוך אותה מדמי מפתח לטאבו. מה עליי לעשות במקרה זה? תודה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום אני גר בדמי מפתח כבר 30 שנה. בעל הבית רוצה לעשות שיפוצים מחוץ לבית, למשל את חדר המדרגות, להחליף את תיבות הדאר ואת דלת הכניסה להפוך אותה לאינטרקום, והוא מבקש ממני להשתתף בהוצאות. השאלה שלי האם מותר לו לבקש ממני להשתתף ואם אני לא מוכן להשתתף ואין היכולת להשיג את הסכום, האם הוא יכול לתבוע אותי או לעשות דברים דומים אודה לכם על תשובתכם.

תשובה:  יש אפשרות לדרוש ממך כספים רק בגין תחזוקה של חלקים מסויימים ברכוש המשותף. אסור לדרוש כספים בגין שיפורים. החלוקה היא, על פי רוב, חצי בעל הבית וחצי הדייר (לפי חלק יחסי בבנין).

שאלה: דיור מוגן חנויות בדמי מפתח, בעל הבית פשט רגל. החנות קיימת משנת 50 ואני הבן עובד עם אבי כ-20 שנה. השאלה האם אני יכול להגיש מכרז רק על החנות שבה אני עובד עם אבי? האם יש חוק התיישנות לגבי חנות בדמי מפתח שבעל הבית יכול לקחת את החנות לעצמו במצב זה? תודה.

תשובה: לא הבנתי על איזה מכרז אתה מדבר. דייר מוגן רשאי למצוא דייר חלופי שמעוניין להחליף אותו ואז שניהם יכולים לבקש אישור מבעל הבית להחלפה.

שאלה: שלום, אחותי גרה בדירה בדמי מפתח והיא אינה מצליחה למצוא קונה עבורה. האם כדאי לפנות לבעל-הבית שיקנה ממנה את הדירה? האם יש מחיר "מינימום" שבעל- הבית חייב לשלם עבור הדירה ? אודה לכם על תשובה בנדון.

תשובה: היא יכולה להציע לו אבל הוא לא חייב להסכים. אין מחיר מינימום. הנושא פתוח למו"מ.

שאלה: בבעלותי נכס, אשר כיום יושבת בו חברת אמישראגז כדיירת מוגנת (כבר הרבה שנים). א. האם חברת גז יכולה להיות דיירת מוגנת? ב. סכום התשלום החודשי לא שונה מעולם (עשרות בשנים) מה קובע החוק/תקנות לעניין זה, בקשר לעדכון דמי השכירות? תודה על כל מענה.

תשובה: תיאורטית חברה יכולה להיות דייר מוגן אבל יש לבדוק את זכאותה לכך לפי מספר קריטריונים הקבועים בחוק. בנוסף במהלך השנים הוצאו סוגי עסקים מסויימים מהגבלת שכר דירה. בעסקים אחרים יש תקנות שיוצאות מדי פעם בהם נקבע אחוז ההעלאה של שכר הדירה.

שאלה: שלום וברכה עו"ד עקרבי. להלן בעיה בעניין דייר מוגן ואשמח לקבל פתרון: ישנו שוכר אשר חתם בשנת 1960 הסכם שכירות עם בעל הדירה. מיד לאחר שנחתם ההסכם עברה להתגורר בדירה האמורה אמו ללא שחתמה על הסכם כלשהו. בכל התקופה מאז ועד היום היא משלמת דמי שכירות בגין הנכס שבנדון לבעל הבית ובעל הבית מצידו לא הראה כל התנגדות לשהיית האם בנכס. עכשיו מדובר על מכירת הנכס והשאלה העיקרית היא כדלקמן: האם האמא יכולה להביא דייר מוצע כאמור בחוק, למלא את התצהירים הנדרשים ובכך לקבל את דמי המפתח עבור דייר יוצא כאמור בחוק או שמא לא היה לה כל זכות לשהות שם ואין היא רשאית לקבל תמורה עבור היותה שם מעל 40 שנה? שאלה נוספת: במקרה ולאם אין כל זכויות שאלתי היא האם הבן כן רשאי לקבל את התמורה ולמלא דייר יוצא על שמו? כמו כן אשמח אם תוכל לציין את סעיפי החוק המאשרים את תשובתך וכן אם ישנם פס"ד בעניין. בכבוד רב ותודה מראש .

תשובה: מדובר במקרה בלתי שגרתי. אמנם קשה לי לראות כיצד מתעלמים ממצב שהתקיים 40 שנה ללא התנגדות, אבל לא אוכל לתת תשובה רצינית ללא פירוט ועיון בכל המסמכים הרלבנטיים.

שאלה: ברשותינו קיוסק בדמי מפתח שהורי עבדו בו, הורי נפטרו. בימיה האחרונים קיבלה אמי רשות מן העיריה שהיא בעלת הנכס להשכיר אותו מפני שהיא עצמה לא יכלה לעבוד שם בגלל מצבה הבריאותי. שאלתי היא האם אנו , ילדיה יכולים להמשיך ולהשכיר את הנכס?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום, ברצוני להעביר את חמי המתגורר בדמי מפתח. כמו שלמדתי מהאתר יש לו זכויות בדירה. אנחנו רוצים להכניס דייר אחר במקומו כדי לקרב אותו לאזור מגורינו, אך שכירות תעלה לו הרבה יותר מדמי המפתח שהוא מקבל. האם הוא יכול להשכיר בסכום אחר מדמי המפתח? והאם ניתן לפדות את חלקו בדירה? אשמח לתשובתך.

תשובה: יש לשקול מכירת הזכות ל"דייר נכנס".

שאלה: קיבלתי בירושה מבנה בדמי מפתח. כמה פעמים המבנה יכול לעבור מאב לבנו לאחר שעבד באותו מקום חצי שנה? והאם יש אפשרות לעשות העברה בנקאית לדמי המפתח שהדייר משלם (נכון להיום כל 3 חודשים צריך ללכת לדייר והוא נותן 3 צ'קים). באיזה מקום אפשר לברר כמה פעמים עבר הבעלות של המבנה? בברכה.

תשובה: עקרונית, הנכס יכול לעבור פעם אחת בלבד מהדייר המקורי לדייר נוסף. ישנו חריג לכלל, במקרים ספצייפיים ונדירים יחסית, המאפשר העברה אחת נוספת. בירור לבי מחזיקי המבנה ניתן לעשות בעיקר ברשויות כמו חברת חשמל, עירייה וכו'.

שאלה: שלום, ברשות משפחתי דירה המושכרת בדמי מפתח מזה שנים רבות לאדם קשיש שהיום הוא בן 94, הוא אלמן וגם אין לו ילדים. לאורך כל השנים אנו בקשר איתו באים לבקר אותו מדי שבוע ומשתפים אותו בשמחות המשפחתיות, ניתן לומר שהוא ממש חלק מהמשפחה. בתקופה האחרונה אנו חוששים שהמטפלת שלו מתכננת אולי לעשות לנו תרגיל ולהמשיך לגור שם גם לאחר 120 שלו. שאלתי היא האם היא יכולה לעשות דבר כזה ואיך ניתן להתגונן מפני זה? כמובן שהמקרה קצת יותר מורכב אך סיפרתי אותו בקצרה, אשמח לקבל תשובה בעניין ואם לדעתך יש צורך אז אשמח גם להיפגש. תודה רבה.

תשובה: עקרונית על מנת להיות "דייר ממשיך" יש צורך להיות קרוב משפחה של הדייר המקורי. למרות זאת, אם המטפלת לא תתפנה מהדירה אחרי 120, הדבר עלול ליצור לכם קשיים.

שאלה: שלום רב, להורי דירה ששילמו עבורה דמי מפתח בשנת 1961. בהנחה שאני מעוניין לרכוש מבעל הדירה את הדירה, ובעל הדירה מעוניין למכור לי את זכויותיו: אם מחיר הדירה בשוק החופשי (ללא דייר מוגן) הוא 100,000 ש"ח, מהם האחוזים מהמחיר בשוק שעלי להציע לו? תודה על תשובתכם.

תשובה: אין נוסחה לקביעת השווי והנושא פתוח למשא ומתן. בין היתר המחיר מושפע מאורך הזמן בו צפויה הדירה להמשיך להיות תפוסה על ידי הדייר המוגן.

שאלה: שלום רב יש לי שאלה עבור שכנה שלי שהיא דיירת מוגנת (אני בעלים של הדירה שבה אני גר ושכן אחר הוא בעלים של הדירה שבה מתגוררת השכנה). באסיפות דיירים, בעל הדירה שבה מתגוררת השכנה טען שאין לה זכות הצבעה ושזה רק זכותו להצביע. היא מאוד נפגעה, מפני שהיא כל השנים היתה חברת ועד וגזברית (היא דיירת מוגנת 65 שנה (!) והוא רכש את הדירה לפני 4 שנים). בדקתי בחוק ואמנם לבעל הנכס זכות הצבעה, אבל מצד שני לא צריך להתחשב בנוהג? כמוה עוד 3 דיירים מוגנים עשרות שנים, שבעלות הדירה שלהם שייכת לאותו אדם. אשמח לקבל תשובה ענינית תודה מראש.

תשובה: זכות ההצבעה שייכת לבעל הבית.

שאלה: שלום, ברשותנו בית עסק המושכר בדמי מפתח במשך למעלה מ-30 שנה. העסק מנוהל ע"י 4 שותפים מיום היווסדו , ו- 2 מהשותפים חתומים על חוזה השכירות המקורי. ישנו חשבון בנק של העסק, שכיום ישנה זכות חתימה בו לשותף אחד, ומחשבון זה יוצאים התשלומים עבור דמי המפתח של העסק. האם הוספה של בעל זכות חתימה נוסף בחשבון הבנק היא הפרה או שינוי של חוזה השכירות בדמי מפתח המקורי? תודה רבה שי ניתן ליצור קשר גם במייל וגם בטלפון. תודה שוב.

תשובה: להערכתי הסיכויים להפרה נמוכים יחסית, יש צורך בפרטים נוספים.

שאלה: סבי נפטר לאחרונה. הוא גר בדירת דמי מפתח , שהפכו אותה ל-2 יחידות דיור. האחת שאני גרה בה, והשניה בשביל בן דודי (התגוררנו עם סבי שנה לפני מותו). כעת אני צפויה לצאת מהדירה, ובמקומי יכנס אחי. האם גם לו יש זכויות בנכס? אבי ושני אחיו , רוצים לעשות הסכם , שבמידה ויפנו מהדירה (פינוי ופיצוי) הפיצוי יעבור אליהם. שאלתי האם זה אפשרי, מבחינה חוקית ,או שאח"כ בן דודי יוכל לדרוש הוא את הפיצוי??? 

תשובה: בתיאור שלך חסרים פרטים.

שאלה: קראתי את כל הנושא של דיור מוגן באתרך ולמדתי ממנו רבות, אולם יש לי בעיה שארצה לקבל את דעתך בעניין: סבתא שלי שוכרת בדמי מפתח חנות קטנה בקומת קרקע של בניין מגורים, מזה למעלה מ-40 שנה קצת אחרי 1960. היא כל חודש בחודשו משלמת דמי מפתח בסכום מגוחך של בערך 20$ בחודש, ולטענתה היא נחשבת דיירת מוגנת ואף שילמה לבעל הבניין סכום התחלתי גבוה בעד הנכס עם כניסתה, וערכה מעין חוזה על דף נייר ישן ומרופט שמוכיח עובדה זאת. החנות משמשת לממכר פלאפל, ועובדים בה שני אחיי, לפניהם עבד אבא שלי ולפניו סבא וסבתא שלי, שלה שייכת החנות. עם הזמן נפטרה אשתו של בעל הבניין והוא אושפז בבית אבות וכיום מצבו קשה מאוד. בניו מכרו את הבניין לבעלים חדשים לפני כחודש. הבניין נמכר לארבעה אנשים, כאשר אחד מהם קנה את קומת הקרקע ולמיטב הבנתי הוא מתכוון לשפץ את כל הקומה התחתונה (הבניין במצב רעוע ביותר, בשכונת כרם אברהם בירושלים, רחוב בר-אילן, חנות בשם "שיא הפלאפל"), ולפתוח שם מינימרקט גדול. כאן מתחילות החששות שלי, בעל-הבית החדש, באם ירצה, האם יוכל לפנותנו בכוח מחנותנו הקטנה? ברור לי שלשאלה זאת דרושים נתונים רבים ואציין מה שאני יודע. חנות הפלאפל היא עובדה מוכחת באזור זה, למעלה מ-40 שנה ואחיי הם דור שלישי לשוכרת, ובאם נידרש נוכל להשתמש באבא שלי כדור ההמשך לסבתא שלי כמשכירה העיקרית. סבתא שלי דואגת לשמור את כול הקבלות על תשלום דמי-המפתח החודשיים מזה שנים וטוענת שהיא דיירת מוגנת ואין מה לדאוג, אף אחד לא יכול לפנות אותנו אם לא נרצה להתפנות. החנות מכניסה כסף רב לאחיי ולמשפחתי ומתפרנסים ממנה אנשים רבים, ואין סיכוי שנתפנה מיוזמתנו, אלא אם נפוצה בסכום כסף עצום, אך כעיקרון נסרב להתפנות. אני נורא חושש מבעל-הבית החדש שזומם להוציא נגדנו צו פינוי כזה או אחר ולזרוק אותנו לרחוב בלי כלום ומתפלל שהחוק לטובתנו ואנחנו באמת מוגנים ממהלך שכזה. הבנתי מחבר שאם בעל-הבית החדש משיג אישורי בנייה והרחבה לקומת הקרקע אז בית המשפט יכול לאשר לו לפנות אותנו בטענה שהוא יפתח שם עסק והוא רק יאלץ לשלם לנו את הפיצויים הקבועים בחוק או משהו כזה? בעל-הבניין החדש, שעוד לא ראיתיו או דיברתי עימו, ממה שהבנתי, עובד במרץ רב להשיג היתרי בנייה, שיפוץ והרחבה מהגורמים המוסמכים לכך בעיריית ירושלים ויש לי חשש נורא שבזמן הקרוב יגיע שליח בדואר עם צו פינוי מבית משפט או מהעירייה או מי שמוסמך לתת צווים אילו. כיצד עלי להיערך בהתאם? מה עלי לעשות? אני כבר מתחיל לראות כיצד עורכי-דינו באים "לחפף" את אחיי מהחנות ואני נורא מפחד שהחוק לא לצידנו וניתן יהיה לפנות אותנו. האם תהליך זה אורך זמן, שנים? האם אין עילה לצו פינוי כל עוד לא פנו אליי עורכי-דינו בדין ודברים? לכן אני מאוד הייתי רוצה במשפט אחד, לדעת ממך- האם לאור הפרטים שציינתי כאן יש לנו ממה לחשוש? האם אתה יכול לומר לי בביטחון מלא (מבחינה משפטית) שכול עוד לא הסכמנו להתפנות מרצון, החנות תישאר בידינו היות וסבתא שלי היא דיירת מוגנת? ראוי לציין שגם סבתא וגם אבא שלי אינם בחנות כבר מזה שנים בפועל, היא רק רשומה על שם סבתי- כלומר עסק בדמי מפתח, אם הבנתי נכון. אנא ממך, עו"ד עקרבי, תן דעתך על בעייתי זאת, אודה לך מאוד על תשובתך, ובמידה ונידרש לשירותיו של עו"ד אז אשמח להשתמש בשירותך. תודות רבות.

תשובה: עקרונית במקרה שבעל הבית מבקש לבנות, יש אפשרות שבית המשפט יתיר פינוי של הדייר אולם במקרה כזה יש חובה לארגן לדייר "סידור חלוף". (ראו גם ).