שאלה: אני גר בבית פרטי שכן שגר לצידי בנה תוספת בניה לא חוקית ולא סיים את הבניה. למרות כל פניותנו לעריה ולועדה המקומית לא נעשה כלום . והמקום נראה כמו בית באחד ממחנות הפלטים בשטחים . בועדה המקומית נאמר לנו שהם לא יכולים לעשות כלום (כי הם לא רוצים להתעמת איתם)כיום המצב נראה נורא . שאלתי היא: האם אפשר לתבוע את הועדה על ירידת ערך הבית . אני בטוח שאם ארצה למכור את ביתי אף אחד לא ירצה לקנות אותו.

תשובה: ניתן לתבוע הן באמצעות פניה לרשויות והן בתביעה ישירה נגד השכן.

שאלה: אני מתגורר בבניין מגורים במרכז תל אביב, בן 13 קומות ו-50 דירות שנמצא בשיפוצים כבר שנה, ואנחנו רק בחצי. לפני שבוע ימים קיבלנו הודעה בדבר פירוק ארובת מנגנון החימום המרכזי (מים חמים 24 שעות) של הבניין לאור סיבי האסבסט שנתגלו בה. בהודעה מטעם הקבלן המבצע נמסר כי במשך 3 ימים יופסקו המים החמים הואיל והמנגנון לא יכול לפעול ללא הארובה. מאז חלף שבוע ועדיין אין תחזית להחזרת הארובה (לאחר הטיפול בה) ו\או התקנת ארובה חדשה לשם החזרת המים החמים לבניין. מידת הסבל ואי הנוחות ברורה. אינני מפונק ואני מבין את האילוצים ולכן סבלתי בשקט את שלושת הימים שהוגדרו בתחילה, פלוס עוד יום-יומיים נוספים (הואיל ואנחנו בישראל, ועמידה בזמנים היא בגדר המלצה בלבד). אך עוגמת הנפש הופכת בלתי נסבלת בלשון המעטה, כמו כן עולה גם סכנה בריאותית במקלחות קפואות בימים קרים אילו. הואיל ושנה א בלימודי המשפטים שלי לא מספיקה בכדי למצוא מזור לבעייתי.

תשובה: בטווח המיידי הפתרון אינו במישור המשפטי אלא ברמה האופרטיבית (תיקון הארובה). לאחר מכן ניתן לדרוש פיצוי על עוגמת נפש.

שאלה: שלום רב, אני צריך לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל פסק דין שניתן בהיעדר כתב הגנה ולאפשר לי להגיש כתב הגנה. איני רוצה כרגע להלאות אתכם בפרטים, אבל בגדול אני חושב שבמהותה של בקשתי יש סיכוי גדול שהיא תתקבל לפי כל הברורים והבדיקות שערכתי. לא פניתי עד כה לעו"ד בשל אילוצים כלכליים, אבל אנשים רבים אומרים לי להשתמש בשירותי עו"ד בכדי לוודא כי אצליח בבקשה. אולי זו אינה שאלה שגרתית, אבל הייתי שמח לקבל הערכת מחיר לבקשה לביטול והערכת מחיר לגבי הכנת כתב ההגנה. ברור לי שהערכת מחיר אחראית אוכל לקבל רק אחרי שאפרוש את הפרטים המדוייקים, אבל אני רוצה רק לדעת אם המדובר בסכומים שאני בכלל יכול לקחת אותם בחשבון, או שיהיה עליי לפעול עצמאית ולקוות כי בית המשפט יתחשב בכך.

תשובה: העלויות הנן –

בקשה לביטול פסק דין – 550$

דיון בבקשה לביטול פסק דין– 350$

כתב הגנה – 300$

המחירים אינם כוללים מ.ע.מ. אמנם תמיד מומלץ להיעזר בעו"ד אולם יש אפשרות שתלך לדיון לבד (אחרי הכנה שנבצע אצלי במשרד). בנוסף יש אפשרות שאת כתב ההגנה תכין מתוך הבקשה לביטול פסק דין (אראה לך כיצד) כך שלמעשה תוכל להסתפק בתשלום עבור הבקשה בלבד.

שאלה: איך והיכן ניתן להביא להסרת גדר שנבנתה ע"י דייר הגר בבית הגובל עם הבית בו אני גר בתוך שטח הבניין שלי. 

תשובה: מכתב התראה ואם לא עוזר – תביעה.

שאלה:שלום מה הכתובת של בית הדין לשכירות והאם אפשר לפנות לבית הדין ללא עו"ד ????

תשובה:  בית הדין לשכירות הוא חלק מבית משפט השלום רח' ויצמן 1. אין חובה לייצוג ע"י עו"ד.