שאלה: השכן בקומת בקרקע הרחיב את דירתו ובנה חדר (8 מ"ר) אני הרחבתי את דירתי ובניתי מרפסת על הגג שלו . ידוע לי כי עלי להשתתף איתו בשליש מעלות היסודות . האם זה כולל גם אדריכל, וקונסטרוקטור .

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: יש לי 5 אחים ואחיות ועוד 2 אחים שנפטרו. אבי נפטר שהוא אלמן ולא השאיר צוואה. האם חלק מהירושה עובר גם לאחים שנפטרו, לילדים שלהם ולבנות הזוג של האחים שנפטרו? או שהירושה מתחלקת רק בן 5 האחים והאחיות שבחיים?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום רב…. אני נשואה+ילדים, בעלי קיבל ירושה מדודתו סכום כסף+דירה אשר מתחלקת בין 3 אחים של בעלי, את הירושה התקבלה עפ"י צו ירושה אשר האחים מימשו אצל עו"ד, ברצוני לשאול שאלות והיא כדלקמן: 1. האם במידה ואני ובעלי מתגרשים האם אני זכאית לתבוע משהו מהירושה? 2. האם עם כסף של הירושה אנו קונים בית משותף ובמהלך החיים מתגרשים, וצריך להתחלק חצי בחצי? האם אני זכאית לכך? אשמח לקבל תשובה מהירה ובטוחה. תודה רבה והמשך יום טוב לך.

תשובה: תפורסם בהמשך. שאלה: בצוואת אמי שנפטרה, שנעשתה בשנת 1990 היא מורה את כספי קופת הגמל שלה לנכדיה בחלקים שווים. באותו זמן היתה לה קופת גמל ותיקה אחת שנפתחה בשנת 75. בשנת 1998 פתחתי עבורה קופת גמל חדשה (כיון שמהקופה הותיקה כבר נמשכו כספים ואי אפשר היה לחסוך בה) בה רשמה כנהנה מהכספים אותי. האם הוראתה לחלוקה לנכדים תופסת גם לגבי הקופה שלא היתה לה בזמן מילוי הצוואה? כשיש הוראות שונות, ברישום בבנק כנהנה ובצוואה, מה קובע? מה שרשום כ"נהנה"בבנק או מה שרשום בצוואה?

האם יש חוק לתשלום מס עזבון? ואם כן, על מה ואיך נעשה החישוב? 

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אבי נפטר שנה אחרי אימי ולא השאיר צוואה, הוא התגורר בדירה השייכת לו בקרית ארבע. אנחנו 4 אחים ורוצים לעשות צו ירושה. האם יהיו מיסים לשלם על הדירה ואם עושים צו על אחד האחים זה יהיה יותר מהר או זה יימנע תשלומים על מיסים. האם יש חוקים שונים לירושה או לעזבון על בית הנמצא ביהודה ושומרון?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: לפני כשש עשרה שנה אבי נפטר אימי ואחי הלכנו לבית דין רבני והחלטנו שכל הרכוש שייך לאימי ולאחר מותה רכושה יתחלק שווה בין הילדים, לפני שנתיים נפטרה אימי ושוב הלכנו לבית דין רבני והחלטנו שהכל מתחלק שווה בין כל האחים. שאלתי היא האם בעלי (אנחנו נשואים כחמש עשרה שנה) שותף ואו זכאי לחלק ממה שאני יורשת, ואם כן לאיזה אחוז הוא זכאי .

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: לפני כשלושים שנה סבי חתם על צו ירושה אצל נוטריון בגין שטח ספציפי. סבי נפטר לפני כשלושים שנה ואז חולקו נכסיו בחלקים שווים בין האחים למעט השטח המדובר. כיום אנו רוצים לממש את הפוטנציאל של השטח אך אין בידנו את הצו ירושה ולא זכור לאימי שם הנוטריון שאצלו נחתם צו הירושה. כיצד אפשר למצוא מסמך זה??

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: כשהייתי בן 6 שבועות אימי התאלמנה כאשר אבי ז"ל נהרג במבצע קדש אני הוכרתי כיתום צה"ל. כשהייתי בן 5 אימי היכירה את אבי החורג ונישאה לו במשך כל השנים לא אומצתי ע"י אבי החורג אני משער שבגלל הותמיכה הכלכלית של אגף השיקום המצב נשאר כמו שהוא לגבי במשך כל השנים הקשר ביני ובין אבי היו קרובים מאוד ואני קורא לו אבא עד היום. לפני כחודשיים אימי הלכה לעולמה ממחלה קשה והורישה בצואתה לי ולאחותי מאבי החורג 50% לכל אחד מחלקה בנכסים. נכון להיום איני יודע אם יש לי זכות בירושה הנותרת כבן בעזבון חלקו של אבי לכשיילך לעולמו

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אנו עמדנו לפני קניית דירה, כאשר הוברר כי מספר התת חלקה בבתים המשותפים כפי שרשום בטאבו אינו תואם את מספר התת חלקה בתשריט. האם יש לכך חשיבות רבה? האם יש טעם לחתום על חוזה במצב כזה, ונוכל להסדיר את הדברים בהמשך, או שמדובר על מצב סבוך שעדיף להתרחק ממנו?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: האם גבר שחמו נפטר וכן אשתו של הגבר נפטרה,יכול לקבל ארת חלקה של אשתו המנוחה בירושת האב(אין צוואה).לאב 3 ילדים,שניים מתוכם בגירים ואחד קטין. האם הגבר יכול לקבל את חלקם של שני הילדים הבגירים,במידה ןהם מסכימים על כך?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: האם בהיותי אם רווקה (57) לילד אחד ( בגיל 21 בקירוב) יש כדי לחשוש שמא קרובי משפחה כגון אמי (שתבדל לחיים ארוכים), אחי ואחיותי וכו" יהיו להם זכויות בירושת עזבוני אשר תיוותר לאחר מותי? או שמא אני יכולה להיות רגועה ולדעת שאכן אך ורק בני היחידי הוא היורש שלי? שכן רצוני להיות בטוחה שאך ורק הוא יירש אותי ולא אף לא אחד אחר.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אני צייר מקצועי בן 70. נשוי ואב לחמישה ילדים. תמונותי נמכרות כיום במכירות פומביות בכ 4000-6000 $ בממוצא לתמונה. מכיוון שאני חבר קיבוץ ולמרות שכל ימי חיי עבדתי לפרנסתי והציור שימש לי רק כתחביב ולא כפרנסה הסתבר לי שישנה אפשרות שלאחר מותי הקיבוץ ידרוש להיות היורש של עזבוני. מכיוון שאני מעונין להוריש לילדי את ציורי ולא לקיבוץ הייתי מעונין בהסדר משפטי שיבטיח זאת. עורך דין שפניתי עליו בענין זה טען שעד היום בישראל במקרה של תביעות על נכסי רוח הקיבוץ תמיד זכה והמשפחה הפסידה.

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: האם ניתן להסתלק מדרה מסוימת בעזבון גם לאחר שדירות אחרות מתוך העזבון כבר חולקו בין היורשים ונרשמו על שמם עפ"י צו קיום ?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אבי נפטר בעודי ילדה קטנה, חלפו השנים , אינני בקשר עם המשפחה (סבתא דודים וכו"…) שאלתי היא כזו… האם אני ואחותי שנולדה לאחר מותו יורשות חוקיות של נכסי הסבתא הזו כיוון שהיורש נפטר ( למעשה בנה) על אחת כמה וכמה שהבן הזה היה רשום כ"בן ממשיך" בבית הנ"ל. יש לציין שגם בן זוגה נפטר ( דהיינו הסבא) ומתקיים בו חליפיו של יורש: "…אם אחד מקרוביו של המוריש, הזכאי לרשת אותו, נפטר לפני המוריש, ילדיו של אותו יורש יבואו במקומו וירשו את חלקו…" למרות שאינני בקשר איתם. ואיך אני תובעת את חלקי בדבר…. אם בכלל… ( אם היא מנשלת אותנו בשל אי שמירת קשר,)

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: אחי היתגרש לפני כ- 10 חודשים , אחרי המון בעיות עם האשה . לפני כשבועיים הוא נפטר מדום לב . הוא לא השאיר צוואה אבל השאיר מספר עזבונות כגון , פנסיה ( נתיב ) קופת גמל קרן השתלמות וכמו כן ביטוח חיים שהןא עדין לא היספיק לשנות את המוטבים והמוטב היא הגרושה . ככל הידוע לי המוטבים בקרן הפנסיה הוא האב והאם , לפי הבנתי המוטבים שזכאים לעזבונות אלה הם ילדי הניפטר שהם בני 11 ו 5 . הייתי רוצה לדעת מה אפשר לעשות כדי שהילדים יהנו ולא האמא וכן האם ניתן לשנות את מוטבי ביטוח החיים .

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: רציתי לדעת מה אומר חוק חלוקת הירושה לגבי 4 אחים שהוריהם הורישו כ 200 אלף דולר? כאשר כל אח קיבל עזרה אחרת מהוריו בזמן רכישת דירתו אח 1- קיבל 10 אלף דולר אח 2- קיבל 10 אלף דולר אח 3- קיבל 20 אלף דולר אח 4- קיבל 20 אלף דולר כרגע שני האחים הראשונים טוענים שמכיוון שהם קיבלו בזמנו 10 אלף דולר פחות מכל מיני סיבות כגון :אז ההורים היו פחות מבוססים לכן נתנו להם פחות לכן אומרים שעכשיו צריך להתקזז כלומר סה"כ הסכום לחלוקה צריך להיות 200+10+10+20+20 =260 לחלק 4 כלומר כל אחד אמור לקבל כ 65 אלף דולר אך האחים שקיבלו בזמנו רק 10 אלף דולר יקבלו עתה 55 אלף דולר כ"א שביחד זה 110 ושני האחים האחרים יקבלו 45 אלף דולר כ"א שביחד זה 90 אלף ובסה"כ 200 אלף דולר האם הם צודקים או לא?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: הנהלת משרד עורכי-הדין בועז קראוס שלום רב, הנדון: בקשת בירור לגבי ניהול עיזבון לפני כ-6 שנים נפטר אבי והותיר לארבעת אחיי ולי ירושה של מספר נכסים באזורים ירושלים וטבריה. אולם, מכיוון שאבינו ז"ל צבר לפני מותו חובות רבים לרשויות (מס הכנסה, מע"מ, עיריית ירושלים ועוד), הוטלו עיקולים על כל הנכסים ולא היה בכוחנו למכור אותם בעצמנו. בעקבות זאת, פנינו לעו"ד מסוים ומינינו אותו למנהל עיזבון. לאחר שנה הועברנו למנהל עיזבון אחר עקב מינויו של המנהל הראשון- לשופט. החוזה שנחתם בינינו לבין מנהל העיזבון הראשון הועבר למנהל השני כפי שהוא, ועל-פיו התחייבנו לשלם לו 6% מערך העיזבון (לאחר ניכויים שונים), ובכל מקרה 10,000$. כלומר, גם אם לא יוותר דבר מן העיזבון, התחייבנו לשלם סכום זה למנהל העיזבון. מאז שהועברנו למנהל העיזבון החדש לא חלה התקדמות של ממש (כ-5 שנים), הנכסים נותרו מעוקלים, והריביות וההצמדות על החובות לרשויות רק טפחו והלכו עד לסכום של כמיליון ושבע מאות אלף ש"ח. הנכסים שבהם מדובר הם: דירה בטבריה, מפעל בעטרות ומחסן בירושלים. במשך חמש השנים האחרונות לא הצליח מנהל העיזבון הנוכחי להסיר את העיקולים מעל הנכסים ואף לא למכור שום נכס. לטענתו, הדבר היה מסובך מדי ובלתי אפשרי מסיבות שונות ומשונות. אי לכך, לפני כחצי שנה, החליטה המדינה למנות לעיזבון כונס נכסים, שלמעשה אמור לבצע את מה שמנהל העיזבון לא הצליח לבצע. לאחרונה, נודע לנו שכונס הנכסים הצליח כבר למכור נכס אחד (הדירה בטבריה), והוא ממשיך ביתר שאת לטפל ביתר הנכסים. יצוין שכאשר הוצע לנו ההסכם הנ"ל עם מנהל העיזבון, סברנו לתומנו שלא תהיה כל בעיה לעמוד בו, שהרי הנכסים שירשנו הוערכו בכשני מיליון ש"ח, והחובות השונים היו נמוכים יותר באופן ניכר. בנוסף, הנחנו שמנהל העיזבון יסיר בתוך זמן סביר את העיקולים, ימכור את הנכסים, ישלם את החובות לרשויות השונות ויחלק בינינו את היתרה. אלא, שתחזיות אלה נתבדו ובפועל מנהל העיזבון לא הצליח למכור שום נכס ולא לסלק שום עיקול. מה שהוא כן הצליח לעשות זה לצבור מסמכים על גבי מסמכים של התכתבויות עם רשויות, שלמעשה לא הניבו דבר. לפני כשבוע, קיבלנו כל היורשים (5), דרישת תשלום ממנהל העיזבון, ובו אזהרה כי אם לא נשלם לו את הסכום שעליו נתחייבנו בחתימת ההסכם- $10,000 – הוא ינקוט נגדנו צעדים משפטיים. אנו חשים, שמנהל עיזבון זה לא ביצע את תפקידו כפי שהיה עליו, וכי אין הצדקה לכך שנשלם לו את הסכום שהוא דורש. ברור לנו, שבעקבות העברת התיק לכונס הנכסים, הבין מנהל העיזבון כי אפסו סיכוייו להרוויח את ה-6% מהעיזבון, ולכן הוא דורש עכשיו את דמי טרחתו. אנו גם משערים, שדרישה זו באה לאחר שקיבל רשות מבית המשפט לדרוש שכר-טרחה, לאור מסמכים שונים שהגיש לעיונו. בנוסף, אנו בטוחים כי לא פעל עד אז למימוש העיזבון משום שהיה בטוח שיקבל בכל מקרה את 10,000 הדולרים שהובטחו לו בהסכם. בהקשר זה יצוין, כי לא מעט פעמים ציין הוא עצמו, שערך החובות כבר עולה על ערך הנכסים, וכי אין כל טעם להתאמץ ולמכור את הנכסים. הוא גם הביע צער על כך שנטל על עצמו תיק לא רווחי כזה, בהתחשב בחובות שרק טפחו מיום ליום. לאור האמור לעיל, נודה לכם אם תוכלו להשיב לנו מהם הסיכויים שלנו לזכות בתביעה משפטית נגד מנהל העיזבון. האם יש בכלל מקום לתבוע אותו על טיפול רשלני בתיק וגרימת נזק כספי (בגין טפיחת החובות)? האם העובדה שכונס הנכסים הצליח למכור כבר נכס אחד מעידה על כך שמנהל העיזבון התרשל בתפקידו? מהם לדעתכם, הסיכויים שנזכה בתביעה כזו?

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: בעקבות פטירת ההורים ירשנו אחי ואנוכי את דירתם בתל-אביב. הדירה רשומה בלשכת רישום המקרקעין: 1/2 על שמי, 1/2 על שמו. הדירה מושכרת לעוד מספר חודשים. אני זקוקה לכסף והודעתי לאחי שאני רוצה למכור את הדירה ולחלק בינינו את התמורה. הוא לא הראה נכונות לקנות את חלקי במחיר משמעותית זול יותר מהמחיר יעד שהוא קבע למכירת הדירה. המחיר שקבע נראה לי כאמירה -"לא רוצה למכור". א) האם אני יכולה ליזום מחירת החצי שלי בלבד – ולו רק כאמצעי לחץ כדי שיתגמש? ב) כיצד מתחילים צעדי פרוק שותפות בצורה יעילה כדי לסיים את העניין הכי מהר שאפשר?

תשובה: תפורסם בהמשך

אישה שהתאלמנה לאחר שעשרות שנים הייתה מסורבת גט\ עגונה ולזוג יש דירה אשר רשומה על שמם שווה בשווה. לנפטר אחים אשר רוצים את חלקו בדירה ולא שמרו בקשר כל השנים. האם יש להם זכות? מהן זכויותיה של האלמנה? האם היא זכאית למזונות על העבר ועל ההווה? היא גידלה ילדה משותפת לבד מגיל ילדות עד גיל 24 שנפטרה עקב מחלה. הנפטר ברח ממשפחתו ומאשתו בשל בקשתה לגט לפני שנים רבות וחי שם עד שנפטר והשאיר אותה בחוסר כל חוץ מהדירה הזו. מהן זכויותיה? לזוג אין ילדים נוספים 

תשובה: נא צרי קשר טלפונית

שאלה: אבי נפטר לפני 21 שנה וקיבל ירושה מאביו – סבי. אבי נפטר ולא השאיר צוואה. אשתו – אמי החורגת לקחה את הכספים וקנתה דירה שגרה שם עד מותה בשנת 2007 היא הורישה לבנה יחידה (מנישואיה הראשונים) את הבית שנקנה אך ורק מכספי אבי ז"ל. זה נעשה ללא ידיעתי ומאחורי גבי. יש לי שאלה: האם אני צריכה לעשות היום צוו ירושה כבתו היחידה של אבי? למרות שעברו 21 שנים? האם קיימת דרך לקבל את חלקי בירושה שלי מאבי? לא חשבתי שיקרה הדבר הבלתי מוסרי הזה לאחר שנתתי לה את הכבוד לחיות בכבוד למשך חייה. דיברתי עם אחי. הוא לא מוכן לחלק שווה בשווה. מה עלי לעשות? תודה.

תשובה: ניתן לפעול בענין אם יש ראיות לכסף שקיבלה האם החורגת.

שאלה:דודתי אחות אבי נפטרה לפני כ 13 שנים היא היתה נשואה אך ללא ילדים. לפני כארבע שנים נפטר בעלה והותיר צוואה בא הוריש את כל רכושו לאחינו. שאלתי היא האים אנו האחיינים של אשתו שנפטרה כאמור לפניו זכאים לקבל את החלק היחסי שהוא שליש מהרכוש, שהוא לא דירת המגורים בא הם גרו , אלא קרקע ,שטחי אדמה וחסכונות כספיים שהיו ע"ש דודתנו? ואם כן מה עלנו לעשות כדי לקבל את הירושה? כמו כן הייתי רוצה לדעת האים היו אמורים לפנות אילנו מאזשהו גורם כדי לידייע אותנו על כך ? וכן האם יש תאריך תפוגה לזכאות לירושה מסוג זה? בתודה ובברכה שוש.

תשובה: השאלה היא אם לדודה היתה צוואה. אם כן – הולכים לפי צוואתה. אם לא – הולכים לפי חוק הירושה (חלק מהירושה הולך לבעל).

שאלה: זו שאלתי : אנו שני אחים. אבי חי בביתו מאז מות אימנו. לאחרונה מכר את הבית (הבית רשום על שמו בלבד) ועבר לדיור מוגן. (הכסף ממכירת הבית אינו משמש למימון הדיור המוגן, היות שהדיור ממומן ברובו על ידי ממשלה זרה). האם, על פי החוק, אחי ואני זכאים לחלק מן הכסף שקיבל אבי ממכירת הבית, בעודו בחיים? בצוואה אבינו מוריש את רכושו לנו שווה בשווה. בתודה!

תשובה: הנכס של האב. איני רואה סיבה שיגיע משהו לילדים.

שאלה: שלום רב, מדובר בצוואה שערך סבי, שנפטר לפני מס" חודשים, כמדומני היא חתומה בידי נוטריון או עדים, בקיצור נראית כשרה לחלוטין. מס" שנים לפני פטירתו, בהיותו אלמן, פרסם מודעה לשותפה לחיים. מצא אישה שהיו ביחד כמה שנים, בילו, עשו סידורים יחד ונראה לי שגם היא אלמנה, יש לה בית מבעלה הקודם ולפי דבריו של סבא ז"ל היא הייתה ישנה שם (אצלו) אך לא כל יום. בימיו האחרונים היתה איתו ג"כ ובזמן השבעה, מאחר והיכרותם היתה מס" שנים וחבריו ומכריו מכירים אותה גם אז היא נשארה בדירה. חשבנו שלאחר מכן תצא, אך לקח לה זמן.. עברו הימים והיא נותרה שם. נאמר שכבר 3 חודשים לערך.. כעת, כשאנו, הנכדים, רוצים לממש צוואתו של סבא ז"ל, היא אמרה (לא לי, אבל שמעתי מנכדה אחרת) שהיא רוצה להשאר שם עד יום מותה, בקיצור, מטובה קטנה שרצינו לעשות לה, כלומר, לתת לה כמה ימים להשאר שם, אולי בשביל הזכרונות, אולי כי קשה לה לעזוב- כעת היא נהייתה למטרד… מה עלינו לעשות כדי לזרז את ההליכים ולגרום לכמה שפחות עוגמת נפש? (יש חשבון בנק, דירה – צריך לחלק את זה בין היורשים).

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום רב אנחנו 3 יורשים שיש לנו בית למכירה שהורים נפטרו. מה קורה עם אחת מהיורשים לא מוכן לחתום על הבית למכירה האם שני היורשים יכולים למכור בלי שהיורש יחתום ?

תשובה: במקרה כזה ניתן לדרוש מבית משפט לתת צו פירוק שיתוף.

שאלה: האם דרישת הורים במהלך משא ומתן בנושא "פינוי פיצוי" מול הרשויות, בכך שיקבלו את הצעת הפינוי פיצוי בהתניה כי הבן (יחיד בין ארבע בנות) יקבל פיצוי המוערך כמחצית משווי הנכס, יכולה להתפרש ולהוות צוואה, מאחר שההורים נפטרו ולא הותירו צוואה כתובה? המשא ומתן התנהל מול ראש הרשות המקומית, מול נציג מינהל מקרקעי ישראל, בייצוג עורך דין שניהל את המשא ומתן לפחות בתחילתו, מול סגן ראש רשות מקומית בעבר וכיום עורך דין, וכמו"כ יש מכתב בכתב יד של אב המשפחה לשלטונות בברכת תודה על סיועם בנושא. נכון להיום, המשא ומתן נתקע בשל בקשת ההורים, ואשר חלק מהבקשה נושא את הדרישה הנ"ל, ובימים אלה, אחרי שהאב נפטר יש כוונה לבקש צו ירושה. האם יש כדאיות בהגשת התנגדות לאור האמור לעיל ולתבוע זאת כצוואה, זו שאלתי ואשמח באם אזכה למענה בהקדם האפשרי ביותר. 

תשובה: השאלה לא כל כך ברורה. עקרונית יש מספר דרכים לעשות צוואה כשהמקובלת היא צוואה בעבעלי חולה מאד ואין אני יודעת אם כתב צוואה. במקרה שקיימת צוואה על הרכוש המשותף האם מהחצי שלו מגיע לי לקבל גם אם הוריש לילדינו המשותפים את החצי שלו? אין לנו כסף בכלל בבנק. רק דירה משותפת. הדירה רשומה על שם שנינו.. במקרה שלא קיימת צוואה. האם הילדים חייבים לחתום על ויתור חלקם בנכס המשותף? תודה לכם מראש על מענה לשאלותיי. בכבוד רבדים.

שאלה: בעלי חולה מאד ואין אני יודעת אם כתב צוואה. במקרה שקיימת צוואה על הרכוש המשותף האם מהחצי שלו מגיע לי לקבל גם אם הוריש לילדינו המשותפים את החצי שלו? אין לנו כסף בכלל בבנק. רק דירה משותפת. הדירה רשומה על שם שנינו. במקרה שלא קיימת צוואה. האם הילדים חייבים לחתום על ויתור חלקם בנכס המשותף? תודה לכם מראש על מענה לשאלותיי. 

תשובה: אדם רשאי לצוות רכושו כרצונו. אף אחד לא חייב לחתום ויתור אלא אם הוא מעוניין בכך.

שאלה: האם חל מס כלשהו  על היורשים?

תשובה: השאלה אינה ברורה. מה כלול בירושה ?

שאלה: שלום רב, אנחנו חמישה אחים וקיבלנו בירושה את ביתה של אימי (ז"ל)כלומר חלוקה שווה בין כל האחים מה קורה אם יש שני אחים שמתנגדים למכור את הבית?והאם עדיין אפשר למכור את הבית למרות סירובם?האם יש אופציה ע"פ החוק שאותם אחים שמתנגדים למכור את הבית יצטרכו לתת את החלק הכספי לאותם אחים שלא מתנגדים למכור את הבית, ובכלל איך אפשר לבדוק מבחינה משפטית אם אכן דבר כזה קיים בחוק. אשמח לקבל תשובה בהקדם. 

שאלה: אבי השאיר עיזבון : דירה בת 4 חדרים + כספים בבנק.אנו 5 אחים בעיזבון וישנה אחות שמתנגדת לתהליך פירוק השוטפות שבו אנו נמצאים מזה כ- 3 שנים. בכל פעם שיש התקדמות קטנה היא מציגה את התנגדותה והנושא נעצר.פעם טענה שביכולתה לרכוש את הדירה כשהסכמנו הסתבר שאין באפשרותה , יש לציין שכל הזמן היא באה עם טענות שונות ומשונות וזאת בצורה מגמתית בכדי ל"תקוע" את התיק. לאחר דיונים רבים שלא הניבו פרי פסקה השופטת על מינוי של כונס נכסים שיטפל בעיזבון. שאלותי הם : 1. האם ביה"מ יכול לכפות עלינו כונס נכסים ?ומה הפרוצדורה להגשת התנגדות לכונס? 2. במידה ויש הסכמה לכונס מי מחליט מי יהיה הכונס והאם יש באפשרותינו להחליט ולבחור מי יהיה הכונס?או לחלופין להתנגד לכונס מסויים שאותו מינה ביה"מ? 3. כמה אחוזים מהעיזבון הכונס מקבל ? והאם הוא מקבל אחוזים רק מהדירה או גם מהכספים שבבנק? איך קובעים מה יהיה מחיר המכירה של הדירה ? והאם יש לנו שליטה על המחיר למכירה גם אם הנושא נמצא בטיפול הכונס?האם הכונס צריך את הסכמנו למחיר מכירת הדירה? 4. כמה זמן מקציבים למכירת הדירה? ומה קורה במידה ולא נמכרה לאחר הזמן שהוקצב למכירה? 5. האם יש עלויות נוספות בטיפול אצל כונס מלבד האחוזים שמקבל ? אגרות וכו"? 6. במידה והדירה נמכרת כיצד מחולקים הכספים (דירה + בנק)? בתודה מראש.

תשובה: ניתן למכור את הבית באמצעות פניה לבית המשפט ("פירוק שיתוף").

שאלה: לעורך שלום. יש לי שאלה בנושא מקרקעין ואני אשמח לעזרה ממך. קיבלתי בירושה מקרוב משפחה קרקע באזור המרכז , הקרקע בגודל מ"ס דונם לאחר בדיקה במסמכים של הקרקע הבנתי שהקרקע הינה בחכירה ,ותקופת החכירה נגמרה לפני מ"ס חודשים , בכל מהלך החכירה שולמו כל הכספים המחייבים חכירה זו כולל ארנונה וכו". לפני כמה ימים הגיעה אליי חשבון ארנונה מהרשות המקומית שהקרקע שייכת לתחומה. מה עליי לעשות ? לשלם את התשלום גם אחריי שתקופת החכירה נגמרה ? האם יש סיכוי שהקרקע עדיין בבעלותי ? ואם היא לא בבעלותי האם יש אפשרות לעשות משהו בנדון ? יש לציין שהקרקע הינה חקלאית .

תשובה: במרבית המקרים ניתן להאריך את החכירה תמורת תשלום. לגבי הארנונה יש לבדוק את חוקיות הדרישה בהתאם לייעוד החקלאי.

שאלה: הפרטים: שלושה אחים ירשו נחלה. קבלו צוו ירושה על פי דין. הנחלה פנויה. אין הסכמות, שני אחים מעונינים בנחלה, במינימום מחיר. (על ידי הורדת מהמיסים העתידים מהמחיר שישולם לשני היורישים) השאלה היא , כיצד ניתן לגרום שהנחלה תמכר, לבטל את זכות הראשונים שיש לאחד היורשים. מתוך הנחה , שכחות השוק עדיםים, על פני הערכת שמאי. שאלה שניה : ישנה מכונית וכספים בבנק (סכומים קטנים), כיצד ניתן לממש את השלי, כששאר היורשים, למנעים מכל פעולה. כל אחד וטעמוהוא. שאלה שלישית: ישנם מניות באגודה, האם ניתן לתבוע את חלקי במניות (1/3 ) כשהאגודה מכריזה את המניות שייכות לנחלה, ומי שיקנה את הנחלה יקבל אותם.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:

my friend of mine is inquiring if a grandson of a person who passed away, and lived with him in a "dmei mafteyach" property, is eligible to become a dayar, even though the grandfather had children, but they did not live with him (the grandchild"s parents). the parents had a separate place to live, but there was no room for the grandchild. the grandchild lived with the grandfather in his place for more than 6 months prior to his passing away. basically, is there any takdim on something like that? is it feasible to fight this, and if so, what are the legal costs? /Thanks and Kind regards,

תשובה: תיאורטית התשובה כן אולם אין די בנתונים שסיפקת כדי לייעץ לגבי מקרה ספציפי.

שאלה: אישה שהתאלמנה לאחר שכ 40 שנה הייתה מסורבת גט\ עגונה ולזוג יש דירה אשר רשומה על שמם שווה בשווה. לנפטר 7 אחים אשר רוצים את חלקו בדירה ולא שמרו בקשר כל השנים. האם יש להם זכות? מהן זכויותיה של האלמנה? האם היא זכאית למזונות על העבר ועל ההווה? היא גידלה ילדה משותפת לבד מגיל 3 עד גיל 24 שנפטרה עקב מחלת הסרטן. הנפטר ברח ממשפחתו ומאשתו בשל בקשתה לגט לפני 40 שנה וחי שם עד שנפטר והשאיר אותה בחוסר כל חוץ מהדירה הזו. מהן זכויותיה?( לזוג אין ילדים נוספים !)

תשובה: תפורסם בהמשך

שאלה: סבא וסבתא שלי נפטרו הסבא לפני 22 שנה וסבתא לפני 3 שנים. יש לסבתא 6 ילדים שאחד מהם הוא אבא שלי שנפטר כמו בן נפטרו מכל ה6 ילדים 4 ילדים נשארו שתיים אח ואחות ה אח שהוא הכי קטן לקח את סבתא לעורך דין וכתב צוואה כביכול סבתא כותבת שהיא מורישה את בית הכנסת לאותו אח שלקח אותה . את הדירה שכרגע מושכרת וכל הכסף לוקח האח הזה ימכרו אחרי מותה והתמורה חצי ילך לרכוש בית הכנסת ו5% הנותרים יהיו בצד לתשלומים עבור אזכרות ואת הנותר יחלקו בין 6 הילדים או יורשיהם בצוואה חתום אדם נוסף שתירגם לפרסית לסבתא את תוכן הצוואה. הצוואה משנת 1999 בדיוק באותה שנה אחד הילדים של הסבתא היה מאושפז במצב קשה בבית חולים והסבתא כבר לא במיטבה חותמת בטביעת אצבע על הצוואה. לא ידענו על קיום הצוואה למרות שעברו 3 שנים מאז מות סבתא אנחנו יורשים את אבא שלנו פנינו לדוד ושאלנו מה קורה עם הדירה? והוא התחמק ואמר שהוא מעוניין למכור רק לבן משפחה לאחר לחץ טלפוני הוא שלף את הצוואה. כעת יש שאלות תמוהות בנושא? האם מותר לו לקחת את סבתא ולהיות נוכח בעשיית הצוואה? האם הסבתא מורישה את ה50% לבית הכנסת רק מה50% שלה כי החצי השני לא שייך לה כבר אלא לכל 6 הילדים? האם זה תופס לקחת את סבתא שהיא לא בכושר בריאותי ולהחתים אותה? אנחנו מבקשים ייעוץ תודה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:האם יש מיסים כלשהם על ירושה ? אם כן מהם ? האם בן שעובד במפעל /משק חקלאי של הוריו ויחשב לבין ממשיך נחשב כיורש הנכס או שהוא שלו בתוקף ההשקעת העבודה שהוא עבד . אני אשמח לקבל הפניות לחוקים הרלוונטים .

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: שלום לכם ראשית, מברכת על האתר . לא ידעתי על קיומו. ואכן, אני זקוקה מאוד לעצה משפטית. בעלי ואני עומדים להתגרש. יש ברשותינו שתי דירות. לאחר הגט, אנו עומדים להעביר את דירות בטאבו, ולהתחלק בהן על פי הסכם גירושין חתום על ידי בית משפט שברשותינו. דירה אחת עוברת להיות בבעלותי. דירה שנייה, בבעלותו. מכיון שלאחרונה החלטתי לוותר על סכום כסף מסויים, ולהעבירו לבעלי, התניתי זאת, בצוואה שיהיה עליו לכתוב, לערוך אצל עו"ד- שבה הוא מוריש את הדירה שברשותו (ועוברת להיות על שמו בלבד) לשתי בנותינו. זאת, כדי להגן על רכושו לטובת ילדותי. מפני בת זו ג עתידית "ידועה בציבור שעלולה לדרוש בבוא היום את חלקה בדירתו.נ האם הצווא ה אותה הסכים לכתוב- היא ברת שינוי? האם יש מסמך כלשהו שאינו בר שינוי? איך אני יכולה להבטיח כי הדירה שעוברת להיות על שמו בלבד- תעבור כירושה לילדינו..גם אם תהיה אז אשה אחרת שתדרוש את חלקה? האם הערת אזהרה בטאבו מבטיחה את זכויותיהן של בנותי לאחר פטירתו? מנגד, גם אני מעוניינת לעשות צוואה כזו- שבה, אני מורישה את הדירה שעוברת לבעלותי בבלעדית- לבנותי. תודה.

תשובה: צוואה לא תסייע שכן היא ניתנת לשינוי.

יש לבחון מספר חלופות שלכל אחת יתרונות וחסרונות בהתאם לרצונכם :

הערת אזהרה

שעבוד הדירה

יצירת הקדש

שאלה: חמי המנוח כתב צוואה בה הוא מוריש את כל נכסיו ניידי ולא ניידי שווה בשווה בין שני בניו ואשתו חמתי טוענת שהתמונות בדירה ,שהינם יקרי ערך הם חלק מתכולת הדירה ובעצם שייכים לה .האם מבחינה חוקית זה נכון והאם תוכל להוריש חצי מהתמונות לאחד מבניה בלבד.עברו 24שנים ממותו של חמי האם יש לכך משמעות במימוש הצוואה?

תשובה : במקרה של מחלוקת יש להוכיח למי התמונות שייכות. אם היו שייכות גם למנוח אזי חלקו בתמונות הוא חלק מעיזבונו.

שאלה: בעלי ואני נשואים כ-20 שנה .לכל אחד מאיתנו אלה נישואין שניים. בעלי חיבר צוואה בנוכחות עדים,בה הוא מייעד לכל אחד משלושת ילדיו ולי אשתו, חלק מסויים בירושה. איזו מתקונת מבטיחה העדר ערעורים ובעיות אחרות(עדים,נוטריון,שופט)? במידה ויש חשבון משותף ,האם יכולות להיות בחיות לפני פתיחת הצוואה,או אחרי? מה הן הבעיות האפשריות ,לגבי ירושת דירה,שמצווה להמכר,כדי שסכום המכירה יגיע אלי אשתו ? מה הם הנוהלים לגבי פתיחת הצוואה,ומימושה? נודה לך אם תוכל להדריך אותנו גם לגבי נקודות שלא חשבנו עליהן?

תשובה:  תפורסם בהמשך.

שאלה: המצב הנוכחי הוא כזה: אבי נפטר לפני 4 שנים , אמי מאושפזת בבית חולים במצב קשה. אמי מתגוררת בת"א יש בבעלותה דירה 3 חדרים. אחי  מתגורר איתה בבית. אמי לא רשמה צוואה וגם לא נעים לנו לאמר לה לרשום. מה קורה עם הדירה במקרה של אסון? האם הדירה עוברת לבעלותו של אחי שמתגורר איתה בבית? אשמח לקבל תשובה. תודה.

תשובה: כשאין צוואה מה שקובע זה הוראות חוק הירושה שלפיהן הירושה הולכת לילדים בחלוקה שווה ביניהם.

שאלה:שלום אני נשוי אבא שלי רכש אדמה ורשם אותה בטאבו על השם שלו שם שלי ושם של שניי אחי השאלה שנשאלת האם יש לאשתי שותפות בחלק שלי ואם היא מחליטה להתגרש אם יש לה חלק מהחלקה וגם ההפך אם היא קיבלה מהורים שלה נכס הוא קרקע אם אני יש לי זכויות למרות שזה רשום על שמה וגם אם יש החלטה להתגרש?

תשובה: קודם כל צריך לדעת מתי התחתנת ואם יש הסכם ממון.

שאלה: שלום שאלתי היא: לפני כשש עשרה שנה אבי נפטר אימי ואחי הלכנו לבית דין רבני והחלטנו שכל הרכוש שייך לאימי ולאחר מותה רכושה יתחלק שווה בין הילדים, לפני שנתיים נפטרה אימי ושוב הלכנו לבית דין רבני והחלטנו שהכל מתחלק שווה בין כל האחים. שאלתי היא האם בעלי (אנחנו נשואים כחמש עשרה שנה) שותף ואו זכאי לחלק ממה שאני יורשת, ואם כן לאיזה אחוז הוא זכאי . תודה על התיחסותכם. 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה:שלום רב, אני מעוניין לדעת מהו העזבון? הא אשר בןהזוג נפטר ופסק דין קבע כי יש לחלק את העזבון בין בת זוגתו לבין ילדיו. בת הזוג תקבל 1/2 מהעזבון והילדים יתחלקו בנותר שווה בשווה. האם העזבון שווה ל- 50% משווי הנכסים שהם החלק של בן הזוג או כול הנכסים הקיימים. כלומר האם בת הזוג תחזיק ב-50% משווי הכנסים שהם שלה עוד לפני הפ

תשובה: עקרונית בעיזבון נכלל רק החלק של בן הזוג בנכס/ים.

שאלה: לפני כ8שנים אבי קיבל בירושה בית למגורים .מיד לאחר מכן חויב לשלם 9000 שקלים עבור מס רכישה.האם הדבר חוקי למרות שמדובר בירושה ולא ברכישה?האם עבור שינוי הבעלות נדרש התשלום?מה ניתן לעשות כיום? תודה על התשובה המהירה.

תשובה: עקרונית העברה בירושה לא אמורה להתחייב במס רכישה ואין צורך באישור מס רכישה לצורך העברת הבעלות.

:שאלה: בס"ד תאור המקרה: דודה של בעלי , אשה ערירית הכינה צוואה בשנת 2004 אצל עו"ד ,החתומה בפני שני עדים. ובה היא מורישה את הנכס לשני אחייניה בעלי ואחיו לשני האחיינים הנותרים היא לא מוכנה להוריש . במאי 2007 נסעה הדודה עם גיסתי לעו"ד אחרת שהיא , אגב, חברה של הגיסה ת וחתמו על הסכם מתנה ובו רשומים האחיינים ונשותיהם כיורשים, כלומר, הפעם בנוסף לאחיינים גם נשותיהם רשומות כיורשות ( גיסתי ואנוכי) גיסתי בעלי ואני חתמנו אך גיסי סרב בתוקף שאשתו תרשם כיורשת ולכן לא חתם. שאלותי: 1. מה כוחה של הצוואה לעומת הסכם המתנה ? 2. האם אפשר לסיים את הסכם המתנה ללא חתימת האחיין הסרבן. ואם כן מהן ההשלכות בעתיד? תודה מראש ויישר כוח ! 

תשובה: עקרונית אדם שעשה צוואה רשאי לתת במתנה גם נכסים שכלולים בצוואה. העזבון כולל רק מה שיישאר בשעת הפטירה. להסכם מתנה דרושה חתימת שני הצדדים.

שאלה: חלפו כמה שנים ואבי הכיר בחורה צעירה שעם הזמן עברה לגור איתנו עם בנה שהיום בן 18 .אחרי כמה שנים נולד להם ילד משותף שהיום בן 7.עם הזמן אני התחתנתי ועזבתי את הבית ואחי שהיום בן 26 מתגורר עדיין בבית איתם . לפני כמה חודשים אבי וחברתו סיפרו לי שהיו אצל עו"ד ועשו צוואה ( זאת כנראה בעקבות ארוע מוחי שאבי עבר ) וחילקו את הבית בין כולם כשאני מקבלת לפי מה שזכור לי 20% ואחי 10% והשאר לה ולילד שלה ולילד המשותף . הם רשמו גם שאם קורה משהו הבית לא ימכר עד שהילד המשותף שלהם יהיה בן 21 שנים רק אז תהיה החלוקה . עד כאן הסיפור פחות או יותר השאלות עכשיו הם קודם כל האם זה בסדר כל הסיפור הזה שהוא יכול כך לחלק את הבית . או שחצי מהבית שייך לי ולאחי בגלל אימי ומה מומלץ לעשות אם בכלל אפשר לעשות משהו? 

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: יש לי חשבון משותף עם אמא שלי והיא נפטרה לפני שלושה חודשים בבנק מזרחי ויש שם חוב של 54000 השאלה שלי אם אני צריך לשלם את כל החוב ?

תשובה: אם החבות שלכם כלפי הבנק היתה בגדר "ביחד ולחוד" אזי התשובה, באופן עקרוני, חיובית. כמובן שאיני יכול לייעץ ספציפית בהעדר מסמכים רלבנטיים.

שאלה: שלום שמי הדס ואני בן 50 כשהייתי בן 6 שבועות אימי התאלמנה כאשר אבי ז"ל נהרג במבצע קדש אני הוכרתי כיתום צה"ל. כשהייתי בן 5 אימי הכירה את אבי החורג ונישאה לו במשך כל השנים לא אומצתי ע"י אבי החורג אני משער שבגלל הותמיכה הכלכלית של אגף השיקום המצב נשאר כמו שהוא לגבי במשך כל השנים הקשר ביני ובין אבי היו קרובים מאוד ואני קורא לו אבא עד היום. לפני כחודשיים אימי הלכה לעולמה ממחלה קשה והורישה בצואתהלי ולאחותי מאביהחורג 50% לכל אחד מחלקה בנכסים. נכון להיום איני יודע אם יש לי זכות בירושה הנותרת כבן בעזבון חלקו של אבי לכשיילך לעולמו אודה לך על תשובתך.

תשובה: בהנחה שאין צוואה, ילד שלא אומץ לא ייחשב יורש.

שאלה : אודה לכם מאוד באם תוכלו להתייחס לשאלותי הבאות: 1.מה הדין לגבי דירה בישראל שנרכשה לפני 40 ע"י אזרחית ותושבת מקסיקו, אשר הלכה לעולמה לפני כשנה (במקסיקו) והורישה את הדירה, בנוסף לכספים, לבני משפחתה במקסיקו?. 2. המנוחה הורישה את הנ"ל, בצוואתה, לשלושת אחיה שבמקסיקו. אלא שבינתיים נותר בחיים אח אחד בלבד. האם בני האחים האחרים נכנסים בנעלי הוריהם כיורשים??? בתודה גדולה מראש .

תשובה: ראשית יש לבחון את השאלה איזה דין חל על הירושה – דין ישראל או דין מקסיקו. רק אחר כך ניתן לראות מי היורשים.

שאלה: שלום רב סבי נפטר בשנת 1958 והותיר אחריו שטח של דונםהוא לא ערך צוואה. השטח רשום על שמו בטאבו. מכל בניו 4 במספר נותר רק אבי בחיים והוא בן 87 כיום האם לפי חוק הירושה אבי צריך להתחלק עם הנכדים והצאצאים בשטח {כל מי שנמצא בדרגה ראשונה} או שהוא היורש היחידי. בתודה מראש.

תשובה: עקרונית : אדם שנפטר ומגיע לו חלק בעזבון – יורשיו זכאים לקבלו.

שאלה: אמי נפטרה לפני כ-35 שנים , אבי נשוי פעם שלישית לאשה אחרת, הוא גר במושב בדרום וכעט הוא רוצה למכור את הבית. אני אחת מתוך 4 ילדים. הבית שאותו הוא רוצה למכור זה ביתנו מאז שהיינו ילדים קטנים וגרנו שם עוד כשאמי היתה בחיים. האם מגיע לנו חלק מערך הבית והמשק? 

תשובה: השאלה מי הוא הבעלים של הבית והמשק.

שאלה: האם לנכד בעסק בשכירות בהגנת הדייר שגם עובד בעסק יש זכויות לאחר פטירת הדור השני

תשובה: על מנת לענות יש צורך בפרטים נוספים.

שאלה: יש עזבון. למנוח יש אחים. כולם נפטרו לפניו חוץ מאח אחד. איך מחלקים את נעיזבון? תודה

תשובה: בהנחה שאין ילדים ואין בת זוג ואין הורים –  יורשים האחים כולם (כולל אלו שנפטרו).