שאלה: האם ניתן להעביר בעלות על מקרקעין בצורה פרטית בלי עזרת עורך דין?

תשובה: אפשר אך לא מומלץ.

שאלה: מה עלות של קריאת החוזה ומה כולל? האם זה כולל מעבר על הסעיפים ביחד , הע/ארות וכו?

תשובה: בדיקה של חוזה לרכישת דירה (מיד שניה) כוללת :

  1. בדיקת שעבודים עיקולים וזכויות צד שלישי.
  2. הסבר על השגת מידע תכנוני.
  3. קריאת החוזה ומתן הערות.
  4. ניהול מו"מ עם הצד השני עד הגעה לנוסח מוסכם.
  5. ביצוע דיווח לרשות המסים וקבלת שובר לתשלום מס רכישה.
  6. מעקב אחר ביצוע החוזה.
  7. השגת אישור לטאבו מהעירייה.
  8. העברת זכויות בטאבו/מנהל מקרקעי ישראל/חברה משכנת.
שאלה: שלום רב. לפני כשבוע התעניינו ברכישת דירה מאחד הקבלנים הגדולים (דירה שטרם יש לה היתר בנייה ועתידה להיות מוכנה בעוד כ 3 שנים). אשת המכירות הפעילה עלינו לחץ גדול באומרה שהמבצע שהיא מציעה לנו עומד להסתיים באותו יום ושאם נגיע מחר נקבל את הדירה בתנאים שונים. עשינו איתה חישובים לגבי מחיר הדירה וכו" ובסופו של דבר שילמנו צ"ק על סך 10000 ש"ח על מנת שתשמור לנו את הדירה.היא החתימה אותנו על מסמך שאם נבטל את העסקה הם יוכלו לפדות את הצ"ק ולמוכרה למישהו אחר. כאשר חזרנו הביתה הבנו ,שהעובדה שהדירה מוצמדת למדד תשומות הבנייה וכיון ש80 אחוז ישולם רק במסירת הדירה, הרי שזה עשוי להוסיף למחיר יותר ממאה אלף ש"ח ואין לנו את האפשרות לעמוד בזה. למחרת (פחות מ 24 שעות מהעסקה) פנינו לאשת המכירות ואמרנו שאנו רוצים לבטל את העסקה. מסתבר שהחברה לא מוכנה להחזיר את הכסף (על אף שברור שאף אחד לא התעניין דווקא בדירה שרצינו וכמעט כל הדירות בבניין עדיין פנויות). ניסינו לדבר איתם אך הם טוענים שזו המדיניות שלהם. מה עלינו לעשות? האם זה חוקי? האם ניתן לגשת לבית משפט לתביעות קטנות או שאין לנו קייס? המון תודה.  
תשובה:  עלי לעיין במסמך שנחתם.   
שאלה: שלום רב. מה המשמעות של רכישת דירה המוגדרת כדירת נופש? מה ההגבלות שחלים עליה, ? האם רכישת דירת נופש היא יקרה יותר מדירת מגורים, איזה סוגי מס לתשלום חלים עליה, האם הם יקרים יותר מדירת מגורים? אדם רכש בחוזה דירה בפרוייקט מסויים. הדירה בחוזה הוגדרה כדירת מגורים. בניית דירה זו (כחלק מפרוייקט) לא הושלמה בזמן ונמסרה לאחר שנים רבות (לאחר שהושלם הפרוייקט). החברה מעוניית לפצות את הקונה ולמסור לו דירה גדולה יותר אך היא מוגדרת כדירת נופש, הקונה מתעקש כי דירה זו תוגדר כדירת מגורים – האם ניתן לעשות זאת על פי החוק? 
תשובה: תפורסם בהמשך.
שאלה: שלום רב 1. לפני שנתיים רכשנו דירה במחיר מאד יקר. מיד אם הכנסנו לדירה נוצרו המון ליקויים, פנינו לקבלן גם בכתב וגם בע"פ, היו ליוקיי ם שהוא פשוט התנער וליקויים שהוא תיקן אבל בצורה מינורית. שלחתתי לו מספר מכתבים אך ללא מענה, ואם הוא כבר ענה לאחד המכתבים בצורה אגרסיבית. יש לנו בחוזה סעיף בוררות, האם ניתן לתבוע קבלן על ליקויי בניה אם יש סעיף בוררות. 2. כאשר נכנסנו לדירה המזגן שהקבלן התקין החל לעשות בעיות, פננו באמצעות הקבלן לאלקטרה, הם הגיעו אך ללא תוצאות, בימים החמים אי אפשר לחיות ללא מזגן, לא נותרה לי ברירה אלא להביא אדם פרטי ולתקן את המזגן בעלות 500 שקל, העברנו לו את הקבלה אםמכתב הוא ממאן לשלם האם ניתן לתבוע את הסכום בתביעות קטנות? אודה לך על תשובותיך .

תשובה: כן לשתי השאלות.

שאלה: ברשתונו דירה שרכשנו לפני כ- 17 שנה מחברת חפציבה בירושלים. דירת 4 חדרים בבניין משותף. ברצוננו למכור את הדירה , כיצד ניתן לוודא כי הדירה רשומה בטאבו? האם מידע זה ניתן לקבל ועל ידי איזה גורם? האם עשויה להתעורר בעי ה בתהליך המכירה ו /או לא להתבצע כלל? באיזה הליך מומלץ לפעול בכדי להמנע מעוגמת נפש בתהליך המכירה? אודה על תשובתך.

תשובה:  תפורסם בהמשך.

שאלה:שלום רב, רכשתי ביית מיזם.ע"פ החוזה מועד המסירה נקבע לדצמבר 2007.בהתחייבות שנתן לי בעל פה הבטיח היזם כי אוכל להכנס לביית כבר באוגוסט דהינו בימים אלה.לפני חודש קבלן המשנה איתו הוא עובד נעלם ליזם תוך שהוא משאיר אחריו בעיות בניה לא פשוטות והעבודה טרם הסתימה בבית(דוגמה – לא בוצע איטום חיצוני לבית ע"פ המפרט, דלת הכניסה נבנתה ברוחב של דלת אחת ולא דלת דו כנפית כמצוין במפרט). עד היום הבלגתי על ליקויים אלה, תוך שאני מעלה אותם על הכתב אל היזם כנקודות לשיפור והיזם מצידו אומר כי הליקויים יתוקנו במועדם במסגרת שנת הבדק .משנעלם קבלן המשנה, החליט היזם לחזור בו מההבטחה בע"פ לכניסה באוגוסט ובחר לחזור ולהצמד לחוזה הכתוב. לציין כי היו ביננו מספר לא מבוטל של הבנות בע"פ לגבי שינויים וליקויים שגרם הקבלן ובין השאר חריגה ממפרט, שוני מהותי בגודל חדרים שינוי נקודות אינסטלציה וחשמל על דעתו וכד". שאלתי נחלקת לשתיים: 1.האם התחייבות בע"פ שנתנה בנוכחות עדים מחייבת אותו? 2.האם לאחר שהחליט לחזור בו מההבטחה יכול אני לטעון כי כל הסיכומים שהיו איתי בע"פ בטלים ומרגע זה על היזם לסיים את הבית ע"פ המפרט החתום, לרבות שינוי קירות,דלתות וכו בתחום הזמן הנקוב בחוזה למסירה וללא עיכוב? 

תשובה: הסכמה בעל פה היא מחייבת רק שצריך להוכיח את קיומה בדרך באמצעות הקלטה או עדים או התנהגות שהיא בהתאם להסכמה בעל פה.

שאלה: שלום אני מבקש לרכוש דירה לבני הקטין ומבין שאני צריך לקבל אישור בית משפט לביצוע העסקה. שאלתי היא לגבי הערת אזהרה-האם ניתן לקבל הערת אזהרה לטובת בני או לטובתי -כאפוטרופוס טבעי על כסף שאני מעביר למוכר טרם קבלת האישור מבית המשפט. תודה!

תשובה: עקרונית איני רואה מניעה לרישום הערת אזהרה. ניתן גם לשקול אפשרות שהמקדמה תופקד בנאמנות ותועבר למוכר רק לאחר אישור בימ"ש ורישום ההערה.

שאלה: רכישת דירה יד שניה , שברישום בטאבו יש הערת אזהרה לטובת המוכר, הבעלים בנכס החברה הקבלנית בשלמות, 11/04/1995 מכר הבניין בעל 4 דירות, הערות אזהרה לרוכשים. בנסך רשום 000450 21/01/1962 הפקעת חלק מחלקה מדינת ישראל סעיף 19 השאלות: האם ניתן לרכוש דירה כזו וכיצד מבטיחים את זכויות הקונה,בהערת אזהרה לטובתו תוך הסרת הערת אזהרה של המוכר. ממי יש לקבל ייפוי כוח לביצוע שנויי הרישום בטאבו. הסרת הערת אזהרה של בנק משכתאות על הדירה מה הסיבה יכולה להיות שכעבור כ – 12 שנים עדיין אין רישום של בית משותף ורישום תת חלקות לבעלי הדירות. מה הסכנות והביטחונות הדרושים לביצוע עסקת רכישת דירה כזו? אודה לך באם תשיב לי ותאיר פני בתודה.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: רכשתי דירה מקבלן,עברו 24 חודשים מיום חתימת החוזה ועוד 90 יום שלקבלן מותר להתעכב עם הבניה. אני מנסה כבר כמעט חודש ליצור קשר עם מי שמטפל בנושא זה אך היא לא חוזרת להודעות ולא נמצאת אף פעם. כמו כן אין לחברה תשובה לגבי הטופס 4 וכל הזמן טוענים ששבוע הבא הם יקבלו,אך לא מציינים את העובדה שיש להם סטיות בבניה,מה עושים לגבי טופס 4 למי לפנות ולגבי התשלום הכספי שסוכם ונכתב בחוזה? לטיפולכם המהיר אודה.

תשובה: תפורסם בהמשך.