שאלה: השאלה שמעסיקה אותנו מאוד הינה האם לאמי יש זכות למכור את הדירה או לחיות בה בלבד עד 120 ?

תשובה: השאלה הנכונה היא האם אמך נחשבת דיירת מוגנת על פי חוק . אם כן – יש לה גם זכות לחיות עד 120 וגם למכור את הזכות, אם לא – אין לה זכויות כלל.

שאלה: נוצרו אצלי בכמה מקומות בתיקרה ובקירות כתמים גדולים של עובש בעיקבות נזילה אצל השכן מלמעלה. העובש ממשיך להתפשט. יצרנו קשר עם מנהל הנכס והוא מסרב לתקן. מה עלי לעשות? למי לפנות?

תשובה: יש לכתוב מכתב התראה לבעל הנכס. אם זה לא עוזר יש לשקול הגשת תביעה.

שאלה: סירובו של שוכר הדירה לשלם מיסי וועד בית. כאשר דמי השכירות ע"י השוכר מעוגנים בחוזה השכירות, מה אומר החוק ביחס לאחריותו של השוכר ושל משכיר הדירה שעליהם נמנים בעלי ואני?

תשובה: החובה של שוכר לשלם דמי ועד היא חובה כלפי המשכיר ולא כלפי ועד הבית, לכן אם השוכר לא שילם, הועד יכול לדרוש את התשלום מהמשכיר.

שאלה: אני דייר בדמי מפתח בחנות. לבעל הבית יש חנות לידי ששופצה והוחלפה צנרת הביוב ממצב עילי אל מתחת לרצפה, כתוצאה מכך נוצר הפרשי גבהים עם הביוב שבחצר שגבוהה יותר . לכן נאלץ בעל הבית להחליף את צנרת הביוב בחצר ולהנמיכו. כפועל יוצא מתיקונים אלה, החליף גם את הריצוף בחצר מעל הביוב שמשמש לחניה יחידה בבנין. הוא דורש ממני תשלום יחסי בגין שתי הוצאות אלה. מה אומר החוק – האם אני צריך להשתתף בתיקון למרות שהביוב היה ישן אך תקין, ולמרות שיש לו ביטוח? ושאלה חשובה נוספת האם יש לי זכות להחנות את רכבי בחניה זו?

תשובה: אם הביוב היה תקין, איני רואה סיבה לתיקון ולחיובך בתשלום. נושא הביטוח מצריך בדיקה מעמיקה יותר.

שאלה: אני גר בשכירות בדירה בראשון לציון. במידה ובעלת הבית אינה דואגת לתיקון נזקי איטום ורטיבות מהגשם, האם אני זכאי להוריד לה מהשכירות? האם זו עילה המהווה הפרת יסוד של החוזה עד לכדי מעבר דירה ללא מציאת מחליף (ע"פ המופיע בחוזה) ?

תשובה: אם המצב בדירה אינו מאפשר חיים תקינים יש להוציא מכתב רשום בדחיפות לבעלת הבית. בנוסף רצוי לקחת חוות דעת ממומחה וכן לתעד את מצב הדירה בתמונות ובוידאו. אם הנושא לא מטופל אפשר בהחלט לתכנן עזיבה ללא מציאת מחליף. לדעתי, לא כדאי להפחית את דמי השכירות מכיון שזה עלול להיחשב כהפרת חוזה מצדך. עדיף לקיים את החוזה מהצד שלך ואם יש צורך, לתבוע את בעלת הבית על ההפרה שלה.

שאלה: בעל הבית לא מטפל בליקויים (אינסטלציה בין היתר). נתן טלפון של בעל מקצוע שיטפל בליקויים אך האחרון כמעט ואינו נגיש – יומיים בשבוע באמצע היום, דבר שמכריח אותי להפסיד שעות עבודה. כמו כן, רק לאחרונה התקין בעל הבית מונה חשמל כי המונה הקודם לא עבד… האם כל הנ"ל מהווה הפרת חוזה ועילה לעזיבה ?

תשובה: ראשית מומלץ לשלוח מכתב התראה מעורך דין ולהמתין לתגובה.

שאלה: במקרה של נזילת מים לפני שעון המים של הדייר, על מי חלה אחריות התיקון?

תשובה: הצנרת והשעון הם חלק מתשתית המושכר ועל כן האחריות על הבעלים.

שאלה: לאבא שלי יש מזנון קטן בדרום ת"א מעל 30 שנה. הזרם בברז המים בצנרת מאוד חלש לאחרונה. פנינו לחברה שמנהלת את העסק (בדמי מפתח). החברה הביאה קבלן לתיקון התקלה כדי לבדוק את הבעיה. התברר שצריך החלפה לצנרת (כנראה חלודה). כעת החברה מבקשת הסכמה של אבא שלי להשתתפות של 50% בעלות השיפוץ. כרגע איננו יודעים מה לעשות. 1)מה החוק לגבי זה? 2) מבחינת שכ"ד לעסק בדיור מוגן, מה העידכון השנה 2010 ?

תשובה: ראשית לא ברור לי איזה חלק בצנרת צריך להחליף והאם הוא משמש דיירים נוספים מלבד אביך? לאחר קבלת פרטים אוכל להתייחס. שכר דירה לעסקים עלה השנה ב- 3.82%.

שאלה: אני ובן זוגי שכרנו דירה בנתניה, לפני כשנה, תקופת השכירות הייתה לשנה. החוזה נחתם ב7.11.08 ותאריך הכניסה לדירה היה מצויין ל10.11.08 . בזמן חתימת החוזה החלטנו אנו השוכרים ובעלת הבית המשכירה כי הראוי יהיה כי ניכנס לדירה ב20.11.08 ושינינו בכתב יד את התאריך. כמובן שבעלת הבית חתומה על כך. בפועל בעלת הבית העבירה לנו את המפתחות ב10.11.08 ואנו נכנסו ב23.11.08. שלושה חודשים לפני תום החוזה הודענו לבעלת הבית שאנו עוזבים את הדירה (למרות שבחוזה לא היה מצוין דבר על כך) וכנראה נעזוב לפני תום השכירות. דאגנו לאתר דייר חדש אשר ייכנס לדירה בעת עזיבתנו מיידית. החוזה עם הדייר החדש נחתם ב8.11.09. 12 יום לפני תום החוזה שלנו. וכעת בעלת הבית אינה מוכנה לתת החזר כספי עבור התקופה שלא שהיינו בדירה ונכנס כבר דייר חדש. האם יש באפשרותי להגיש תביעה לתביעות קטנות או מה עליי לעשות?

תשובה: אולי ניתן לתבוע, אך אם מדובר על 12 יום זה נראה לי ממש לא כדאי, מה גם שאני מבין שבחוזה היא לא התחייבה כלפיכם בענין זה.

שאלה: אני מעוניין לפנות דירה ששכרתי כחודש לפני מועד תום תקופת השכירות המצויין בחוזה (הודעתי למשכיר בהתראה הנדרשת). שכר הדירה עבור חודש זה שולם מראש. במידה וימצא שוכר חלופי לחודש המדובר, האם יש הבדל מבחינת זכאותי להחזר על התשלום שכה"ד עבור חודש זה בין מציאת הדייר החלופי על ידי לבין מציאתו ע"י המשכיר?

תשובה: בהנחה שנושא היציאה מהדירה כנגד הבאת שוכר חלופי מוסדר בחוזה, איני רואה סיבה שלא תקבל החזר בשני המקרים שציינת.

שאלה: האם בדירת דמי מפתח לפני שיפוץ הדירה ולאחר שנשלח מכתב לבעל הבית בבקשה להתיר את השיפוץ הנדרש ללא מענה מצידו, יש עלינו לבצע פעולה נוספת על מנת לשפץ?

תשובה: הנושא קצת רגיש ואני בספק אם אי מענה יכול להכשיר את ביצוע השיפוץ. ישנם מקרים שצריך לפנות לבית הדין לשכירות על מנת שיתיר את השיפוץ.

שאלה: אני גרה בשכירות מזה שנה שניה – הדלת הראשית של הבית היא דלת ישנה מאוד מלפני 30 שנה ולא רב בריח אלא עם צירים שבבעיטה אפשר לשבור את הדלת מה גם שהמפתח לא נסגר ולא ניתן לנעול את הדלת אלא בטריקה – הדלת נסגרת מבפנים, ומי שבחוץ לא יכול לפתוח אותה אי אפשר לנעול את הדלת מפנים וגם מבחוץ. היום שהמצב מסוכן בחוץ ולי יש שני ילדים קטנים בבית ביקשתי מבעל הדירה להחליף את הדלת לדלת טובה יותר ותגובתו היתה שהוא לא מוכן להחליף אלא אם אני אשתתף איתו בתשלום. חשוב לי לציין שהדלת הזו אינה בטיחותית בכלל ואין שום בעיה שפורץ יוכל להכנס לדירה גם בלי לפרוץ אותה אלא להרים את הדלת ולהוציא אותם מהצירים שלה. זה הרבה זמן שאני מפחדת לישון בלילה, אני גרה קומה ראשונה וכל רעש מקפיץ אותי מהמיטה. אני אם חד הורית ואין גבר שגר בבית כדי להגן עלי ועל הילדים במידה ותהיה בעיה. שאלתי היא האם אני צריכה לדרוש במקרה הזה שבעל הדירה יחליף את הדלת או לא ומה אני אמורה לעשות – האם יש חוק שמורה לבעל הדירה כן להחליף את הדלת או שלא ?

תשובה: זה מסוג הדברים שכדאי לסגור מול בעל הבית במעמד חתימת החוזה או כתנאי להארכת החוזה. מחוץ למועדים אלה זה קשה יותר כי אין חוק מפורש בענין הזה.

שאלה: אני מתגורר בבית שמשכיר לי הישוב, יש לי בעייה בדוד החשמלי (מקצר), לטענת היישוב -מכוון שמדובר בשכירות ציבורית ,ע"פ חוק, הם אינם חייבים בתיקון/תשלום בגין החשמל או הדוד החשמלי ואני חייב בנזק, האם נכון הדבר? והיכן אני יכול למצוא את נוסח החוק ו/או פירוט של הדברים שאותם חייב המשכיר/השוכר לשלם?

תשובה: לא ברור לי למה הם מתכוונים "שכירות ציבורית לפי חוק" ולאיזה חוק הם מתייחסים. שאל אותם.

שאלה: אני שוכרת דירה. קבלתי חשבון מים מופרז. לאחר בדיקה הסתבר שזה בגין נזילה בניאגרה, שהיה צריך להחליף את כולה כי הייתה ישנה מאוד ולא תקינה. (כמה חודשים אחרי שנכנסתי לדירה). בעל הבית שלם עבור התיקון. מי צריך לשלם את חשבונות המים המופרזים ואת היטל הבצורת עליהם? החשבונות כולל ההיטל הגיעו ל3100 ש"ח. לטענתו אני צריכה לשלם את הכל. האם יש חוק ברור בעניין? האם יש טעם להכנס להליכים נגדו?

תשובה: אין לי תשובה טובה בשבילך. בין השאר יש חשיבות לשאלה אם סביר שהיית אמורה להבחין בנזילה או לא, ואם יש לך מספיק זמן להתעסק עם זה ועם הביורוקרטיה מסביב.

שאלה: א: אימי בת 84, חולה מאוד, ונאלצנו להעביר אותה לבית אבות. בעל הבית סרב לפניתנו בבקשה לקנות את חלקה של אימי בדירה וטען שנביא דייר חילופי. כבר קרוב לשנתיים שאנו מחפשים דייר שיהיה מוכן לקנות את הדירה ואין הענות. בינתיים בעלי הדירה הודיעו לנו שמבחינתם אימי נטשה את הדירה ואיבדה את זכויותיה. האם אין אזו פיסקה בחוק שמגנה על דיירים קשישים שמגיעים לגיל שבו אינם יכולים יותר להיות בגפם בדירה?

ב: הדירה פורסמה ביד 2 והיה לקוח שהיה מעוניין בדירה, עו"ד שמטפל בעניין הזמין את אימי לחתום על תצהיר ואמר שאחרי שנחתום ידרוש גם מהלקוח תצהיר, כמובן שחייב אותנו בתשלום על החתמת אימי בתצהיר בינתיים חזר בו הלקוח ולא חתם על תצהיר , כרגע יש לקוח אחר שמעוניין בדירה וחתם כבר על תצהיר אצל העו"ד המטפל בעניין כעת הוזמנה אימי שוב ללכת לעו"ד ולחתום על תצהיר חדש האם על כל תצהיר שתחתום תידרש לשלם שוב?

זה ניראה לי מגוחך הרי זה יכול לחזור על עצמו כמה וכמה פעמים והכסף הולך לשוא.

תשובה:

1: יש הגנות בחוק למקרים כאלה.

2: איני מתערב בהסדרים כספיים בין עורכי דין אחרים ללקוחות.

שאלה: בדירה מושכרת בדמי מפתח התפוצץ צינור מים ברצפת המטבח. מי חייב לתקן?

תשובה: התשובה תפורסם בהמשך.

שאלה: נוצר אצלי בכמה מקומות בתיקרה ובקירות כתמים גדולים של עובש בעיקבות נזילה אצל השכן מלמעלה. העובש ממשיך להתפשט. יצרנו קשר עם מנהל הנכס והוא מסרב לתקן. מה עלי לעשות? למי לפנות?

תשובה: יש לכתוב מכתב התראה לבעל הנכס. אם זה לא עוזר יש לשקול הגשת תביעה.

שאלה: אמי גרה בחיפה בבית בדמי מפתח. לפני כחודש ימים נפלה התקרה בביתה והגיע מהנדס העירייה כדי לבדוק את העניין. מכתב נשלח אלינו וצויין בו שישנם מס' ליקויים שעלינו לסדר תוך חודש ימים ובגמר העבודה יש להגיש אישור של מהנדס רישוי מטעמנו המאשר על הסרת הסכנה. עוד מצויין שאם לא נטפל בליקויים תוך חודש ימים נהיה צפויים לנקיטת הליכים משפטיים פליליים נגדנו, לקנס בגובה של עד 3300 ש"ח. המכתב שנשלח ממוען לאימי ולבעל הבית של הבית. השאלה שלי – על מי חלה חובת התיקון של הבית? על בעל הבית או על אימי.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני שוכר דירה בבניין ישן, מערכת הביוב הישנה התפוצצה מתחת לאדמה, ועד שנתגלתה הנזילה עברו כשבועיים. עקב זרימת המים המוגברת חוייבנו אנו, כל הדיירים, בעלויות גבוהות פי עשר של חשבונות מים. חלקנו שילם את החשבונות לעירייה וחלקנו עומד לשלם לה, ואנו רוצים שבעל הבית יחזיר לנו את מה ששילמנו לעירייה, כיוון שהנזילה בביוב לא נגרמה בעטיינו, ולא באחריותנו אלא באחריותו. רציתי לדעת האם ישנו חוק המעגן את זכותנו, ואת חובתו של בעל הבית לשלם על הנזק. יתירה מזאת מופיע אצלנו בחוזי השכירות סעיף המחייב את בעל הבית לשאת בהוצאות על נזקים כגון זה:"המשכיר יתקן על חשבונו כל קלקול ונזק יסודיים שקרו בדירה בתקופת השכירות".

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני משכירה בית פרטי דו קומתי בחולון מזה 9 חודשים. במשך כל התקופה הזו, קרו תקלות בבית כמו בעיות בחשמל, ומלפני כשבוע המים נוזלים מהכיור ומהאמבטיה לקומה ראשונה, ולכן התקרה בקומה ראשונה נרקבת . מסתבר שהצינור עשוי לא טוב והצינור פשוט נפל. גילינו שאת הבית בנה אח של בעלת הדירה.. התקשרתי לבעלת הדירה, ביקשתי שיבוא מישהו לתקן כי אי אפשר להשתמש באמבטיה . הגיע מישהו, עשה חור בתיקרה והלך. יומיים אחרי זה הגיע מי שבנה את הבית, ואמר שיגיע לתקן ולא הגיע. התקשרתי אליו לשאול מתי הוא יגיע, והוא אמר לי שהוא לא חייב לי שום דבר. במשך שבוע אני מתקשרת לבעלת הדירה מבקשת לעזור ולסדר את זה, ואף אחד לא מגיע. מה לעשות? למי אפשר לפנות?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני מתגוררת מזה כמה שנים בשכירות בדירה בבניין ישן ומוזנח. ישנם דברים בסיסיים שאינם מטופלים ופוגעים באיכות החיים הבסיסית שלנו כמו תקרה דולפת בגשם, טיח הנופל על ראשינו והארקה לא תקינה. שאלתי היא האם כשוכרת יש לי זכוכיות בסיסיות המחייבות את בעל הבית לטפל בנכס או שהנושא פרוץ לחלוטין? ואם יש לי זכוכיות כאלה, במי עלי להיעזר כדי לממשן?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: לי דייר שסיים 5 שנות שכירות בבית, וכנראה שיחדש החוזה. הדייר נכנס לבית חדש שרק הסתיימה בנייתו. על מי חלה החובה להדביק כיור באמבטיה שנפל? נזילת ברז. נזילה מהגומי בשירותי האסלה, לתקן תריס חשמלי. להחליף חמם בדוד החשמלי לעיתים פעמיים בחורף אחד. כאמור הדיירים נכנסו לבית מיד עם סיום בניה והכל היה חדש ותקין.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: האם אדם שמחזיק נכס בדמי מפתח ובנוסף מחזיק דירה נוספת בבעלותו, האם יכול בעל הנכס של הדירה בדמי מפתח למנוע ממנו או ממשפחתו מלגור בדירה וכו"כ הדירה חייבת שיפוץ האם בעל הנכס צריך להשתתף בהוצאות השיפוץ?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: חובות חשמל לדייר. סבי נתן לבנו והאישה לגור בדירה שבנה מתחת לביתו לפניי מספר שנים. הבן אשתו וארבעת הילדים חיו להם באושר שנים לא מעטות ללא תשלום של מים וחשמל (הכל על חשבון הברון). סבתי נפטרה זה עתה וכל הליכלוך התחיל לצוף, כמו בדיקת חיובי החשמל שעשיתי לבית של סבא ולתדהמתי חשכו עיני הסכום לחיוב עמד על 3800 ₪. מסתבר שעוד בן שגר במקביל התחבר חיבורים פיראטים. הוא ניתק את החיבורים ומה שנישאר זה החיבור לבית שמתחת לביתו של סבא שלי , התקנתי מונה חשמל (רשמתי תאריך התקנה , שעה וכו') כאשר סימתי את ההתקנה יצאה הדיירת וצעקה כי לא תשלם את חשבון החשמל (הרי כמעט 30 שנה אני לא משלמת ,זה מה שהיא אמרה). מבקש אני לדעת מה עלי לעשות במידה ואכן הדיירת לא תשלם את חשבונות החשמל?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: 1. אמי גרה בדמי מפתח, ובעל הבית עושה בעיות לגבי תיקונים הקשורים למבנה עצמו, כמו צנרת ביוב או טיח שנופל מהתקרה. האם בחוק אכן על הדייר לשאת בהוצאות התיקונים הנ"ל? 2. במידה ואימי לא מוצאת מי שיקנה ממנה את הבית כיום ( מי יקנה בדמי מפתח? ) , האם ניתן לאלץ משפטית את בעל הבית לתת את שוויו ?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: לאבי יש עסק בדמי מפתח ברחוב המשביר תל אביב. הלוח חשמל שם לא עובד ואף מסכן את האנשים שנמצאים במחסן. אבי רוצה להחליף את הלוח לחדש (המחסן מאוד ישן). בעל הבית סרב להשתתף או לשלם על זה. ברצוני לדעת אם יש חוק שמגן עליי ואם אני יכול לחייבו לשלם את זה כמפגע בטיחותי שמאיים שם.

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: הנני מתנדבת במשמר אזרחי בפלורנטין. מתוקף התנדבותי הנני מחוייבת לדאוג לשלום האזרחים. אתמול בסיור שערכתי עם מפקד הבסיס הגעתי לגברת מאוד נחמדה, אישה מבוגרת וממורמרת לנוכח העניין של התגוררות בדמי מפתח. ברצוני לברך אותך על אתר זה ונתינת העזרה ללא כל תמורה "יישר כח". לשאלותיי: 1. לגברת הנ"ל יש בן, מה היא צריכה לעשות כדי שבנה ימשיך להתגורר בדירה באתם תנאי "דייר מוגן" – בנה גר איתה כבר הרבה שנים? 2.לגברת הנ"ל יש בעיות אינסטלציה בדירה – לא מגיע לה מים לברזים כתוצאה מרקבון בצנרת האם עליה לשלם זאת לבד? האם תיקון זה חל על בעל הנכס? האם הדיירת חייבת להשתתף בהוצאה הכספית שכן היא גבוהה?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: אני גרה ברחוב ברדיצ'בסקי 12 בת"א, כל הדיירים למעט שתי דירות הם דיירים בדמי מפתח. בעלי הבית באופן סיסטמטי לא ממלאים את חובותיהם כלפינו, ולאחרונה נפלה עלינו צרה נוספת, הבנין עצמו הוא בגיל די מתקדם (מעל 40 שנים). ידוע לי שכל תיקון במעטפת הבית מתחלק בין בעלי הבית לבין הדיירים, הבית הנ"ל מעולם לא חובר למערכת הביוב העירונית, לאחרונה בעקבות נזילות חוזרות ונשנות העירייה "התישבה" לבעלי הבית על הראש ודרשה מהם בשנת 2006 של המאה ה-21 להתחבר לרשת העירונית. מכיוון שאני לא חושבת שזה תיקון אלא הנחת תשתית חדשה שלא נעשתה עד עצם היום הזה שאלתי היא: האם אנחנו הדיירים בדמי מפתח צריכים לשאת בעלויות האלה??? בימים אלה החלו החפירות והנחת התשתית ואנחנו כבר כבר נדרשים לשלם, לכן אנא ממך השב לי הכי מהר שאתה יכול, ואם אתה חושב שיש לנו סיבה טובה להעזר ברשויות המשפט כדי להתגונן מה"גזלנים"האלה?

תשובה: תפורסם בהמשך.

שאלה: תשלום לועד בית לפי גודל הדירה. הנני בועד ורציתי לשאול – הדירים, 21 במספר, הם בעלי זכויות חכירה בדירות – עד לפני מס' חודשים כל דירה שילמה 250 שח לחודש כולן אותו סכום – פנה אחד הדירים בעל דירה קטנה יש גדלים שונים וטען שהחוק מחייב אותו לפי גודל הדירה ואינו חייב לשלם כמו הפנטהוז לדוגמא. בבנין גר גם עו"ד שאמר בגדול -בגלל שהבנין המשותף לא רשום (אני חושבת ) בטאבו אין אפשרות להחליט משהו -כי ממלא הדבר שירשם בטאבו יכול להשתנות , בגדול לא הבנתי כל כך, ואתה בטח מבין למה התכוון המשורר-כמו כן נאמר שגודל הדירה זה קירות פנימיים לא כולל בלה בלה בלה-שאלתי היות ואנחנו בבעיה האם צרכים —1-האם החוק נכון ומה משמעותו? 2-האם דרוש להביא מודד שיעלה כסף שימדוד דירה דירה מכיוון שחשבונות העיריה והמ"ר שלפיו אנחנו משלמים כוללים קירות חיצוניים ממד וכו'? אודה לך על תשובה ובמידה ואתה נותן יעוץ בתשלום כמה יעלה לועד להביא אותך לישיבת דירים על מנת לפתור סוגיה זו בברכה

תשובה: אנא צרי קשר טלפונית.

שאלה: שלום בבעלות חמותי דירה מאוכלסת בדיירי משנה, משנות ה-50, בשכירות רגילה (נמוכה מאד מאד) ובמעמד ללא דמי מפתח. ברצון הדיירים לעזוב הדירה . האם מגיע להם סכומים כלשהם ? אני חוזר ומדגיש , גרו בדירה ומעולם לא שילמו דמי מפתח . בשכר דירה נמוך מאד !!! בגלל מחדל עורך החוזה קיבלו מעמד של "דייר מוגן" . מצפה לתגובתכם המהירה

תשובה: עקרונית דייר מוגן זכאי לקבל תשלום גם אם לא שילם דמי מפתח. מצד שני אם יש פגם חוקי במעמדו ייתכן שניתן לפנותו ללא תשלום – הכל לפי נסיבות העניין.

שאלה:  יש לי דייר מוגן שהתגורר לבדו בדירה, אשר נפטר. האם אני יכול פשוט להיכנס לדירה ולתפוס בה חזקה או שאני צריך לקבל פסק דין של פינוי? הרי אין את מי לפנות מהדירה. מה אני עושה עם הציוד? מאחסן ושולח הודעה לקרוביו? תודה על שיתוף הפעולה.

תשובה: אין מניעה לפעול כאמור.

שאלה: דירה שבבעלותי, שרכשתי לפי כ 11 שנה. כלומר, לבעלים רוב אוטומטי בנושא ועד הבית. כמו כן הגג הוצמד אל הדירה העליונה שבבעלותו ואין לי זכויות על הג לרבות זכויות עתידיות. לאחרונה נוצר ביני לבינו סכסוך בנושא ועד הבית, מקווה שיפתר בקרוב ונראה לי שזה הטריגר למצב הבא: תוך כדי סכסוך זה הוא שלח מכתב אל ואל שאר דיירי הבננין (חלקם בדמי מפתח) שהבניין בסכנה ויש לערוך שיפוץ מאוד מקיף בעלויות מאוד גבוהות כולל שיפור הניקוז ובניית בור ניקוז בחצר האחורית משום שהבניין שוקע ולאחר מכן שיפוץ מעטפת הבניין בגלל סדקים מסוכנים. הוא ציין שועד הבית החליט (קרי הוא עצמו) לבצע מהלך זה וכולנו נישא בהוצאות, וצרף חוו"ד של מהנדס משנת 2005 התומכת חלקית בטענותיו. אני חושדת כי הוא מתכנן לבנות על הגג וזקוק לשיפוץ המעטפת לשם כך, כדי לקבל אישורי בניה ולא משום שהבית בסכנה, והחליט להטל זאת גם עלי ועל הדיירים בדמי מפתח. האם כוועד בית הוא יכול לדרוש ממני הוצאה כה עצומה במיוחד לנוכח העובדה שיש לו רוב אוטומטי? ולנוכח העובדה שהוא ירוויח רבות מבניה על הגג אך לא כך האחרים? מה עושים? תודה רבה.

תשובה: עקרונית ניתן לחייב בעל דירה לשאת בעלויות תחזוקה בלבד של הרכוש המשותף להבדיל משדרוג.