אלה: בן דודתי שהוא כיום בן 56 ננטש ע"י אימו כשהיה קטן, וגדל אצל סבתי עד עצם היום הזה. סבתי זכרונה לברכה נפטרה לפני כשנה לערך ולא הותירה צוואה. באופן טבעי, כל הילדים של הסבתא וביניהם אמי, רוצים למכור את הבית ולהתחלק בירושה. שאלתי היא, מה עושים עם הבן דוד שגר שם כל חייו? האם אפשר לפנותו? האם מגיע לו חלק בירושה? האם מגיעות לו זכויות כלשהן?

תשובה: עקרונית אין לבן הדוד זכויות בדירה ובירושה וניתן לפנותו.

הוא יוכל לטעון טענות שונות כמו דייר מוגן, רשות בלתי חוזרת למגורים וכו' אך על פניו  אך סיכוייו נמוכים.

שאלה: אחי רצח  את אמי ושנה לאחר מכן נפטרה סבתי. הבנתי שבמקרה כזה היורשים של סבתי הם "צאצאיה" של אימי ולא "יורשיה", כך שגם אחי נכלל ביורשים של סבתי. האם אכן אני אמורה להתחלק איתו בירושת הסבתא? כי למעשה לולא רצח את אימי היתה היא היורשת ולא הוא וכך בעצם הוא נהנה מתוצאות מעשיו.

תשובה: לפי הוראות חוק הירושה סעיף 5 :

(א)      אלה פסולים לרשת את המוריש:

(1)  מי שהורשע על שגרם במתכוון למותו של המוריש או שניסה לגרום למותו;

(2)  מי שהורשע על שהעלים או שהשמיד את צוואתו  האחרונה של המוריש, או שזייף אותה, או שתבע על פי צוואה מזוייפת.

           (ב)  מי שהורשע על שניסה לגרום למות המוריש והמוריש מחל לו, בכתב או על ידי עשיית צוואה לטובתו, חוזר ונעשה כשר לרשת את המוריש.

שאלה:שאלתי: לא ברור לי מהאתר שלכם: אם אב המשפחה נפטר, נשארים האם והילדים. מבינה שהאם יורשת 50% והילדים מתחלקים ב50% הנותרים. לא הבנתי את עניין האחים , וההורים של הנפטר. האם גם הם זכאים לדרוש חלק בירושה ? אודה לתשובתכם.

תשובה: כשהאם והילדים בחיים האחים וההורים לא זכאים לחלק מהירושה (כשאין צוואה).

שאלה: שלום אחותי ואני יושבים שבעה אחרי פטירת אבי (אימי נפטרה עוד קודם). שמתי לב שאחותי מעלימה תכשיטים וחפצים יקרי ערך. אשמח לקבל עצה תודה .

תשובה: יש אפשרות לבקש מינוי מנהל עזבון שידאג לחלקו בין היורשים.

שאלה:לפני כשנתיים נפטרה אישתי ובצוואה צותה לכל אחד מהילדים 1/12 מהדירתנו הרשומה על שם שנינו בחלקים שווים שני ילדים גרים בדירה אחד קטין בת 14 והשני בגיר בן 23 (הוא בנה מנישואים ראשונים) לאורך כל התקופה האחרונה דשנו בשאלה האם הוא צריך להשתתף בהוצאות השוטפות של הבית כגון: ארנונה, מים, חשמל וכ"ו בתודה .

תשובה: תפורסם בהמשך.

שא