מהי דיירות מוגנת ומי נחשב דייר מוגן - שאלות ותשובות

**דירות מוגנת-מי נחשב דייר מוגן** // שאלה: סבי נפטר לאחרונה. הוא גר בדירת דמי מפתח , שהפכו אותה ל-2 יחידות דיור. האחת שאני גרה בה, והשניה בשביל בן דודי (התגוררנו עם סבי שנה לפני מותו). כעת אני צפויה לצאת מהדירה, ובמקומי יכנס אחי. האם גם לו יש זכויות בנכס?

תשובה: במרבית המקרים לא ניתן להעביר זכות דיירות מוגנת לאח אלא אם עושים מכירה לפי תנאי החוק.

**דירות מוגנת-מי נחשב דייר מוגן** // שאלה: שלום וברכה עו"ד עקרבי. להלן בעיה בעניין דייר מוגן ואשמח לקבל פתרון: ישנו שוכר אשר חתם בשנת 1960 הסכם שכירות עם בעל הדירה. מיד לאחר שנחתם ההסכם עברה להתגורר בדירה האמורה אמו ללא שחתמה על הסכם כלשהו. בכל התקופה מאז ועד היום היא משלמת דמי שכירות בגין הנכס שבנדון לבעל הבית ובעל הבית מצידו לא הראה כל התנגדות לשהיית האם בנכס. עכשיו מדובר על מכירת הנכס והשאלה העיקרית היא כדלקמן: האם האמא יכולה להביא דייר מוצע כאמור בחוק, למלא את התצהירים הנדרשים ובכך לקבל את דמי המפתח עבור דייר יוצא כאמור בחוק או שמא לא היה לה כל זכות לשהות שם ואין היא רשאית לקבל תמורה עבור היותה שם מעל 40 שנה? שאלה נוספת: במקרה ולאם אין כל זכויות שאלתי היא האם הבן כן רשאי לקבל את התמורה ולמלא דייר יוצא על שמו? כמו כן אשמח אם תוכל לציין את סעיפי החוק המאשרים את תשובתך וכן אם ישנם פס"ד בעניין. בכבוד רב ותודה מראש .

תשובה: קיים סיכוי טוב שהאם תוכל למכור את הזכויות.

**עסקים מוגנים-מי נחשב דייר מוגן** // שאלה: בבעלותי נכס, אשר כיום יושבת בו חברת אמישראגז כדיירת מוגנת (כבר הרבה שנים). האם חברת גז יכולה להיות דיירת מוגנת?

תשובה: חברה יכולה להיות דייר מוגן.

**דירות מוגנת-מי נחשב דייר מוגן** // שאלה: לעו"ד שי עקרבי שלום, סיפורי הוא זה ואשמח אם תוכל לייעץ לי: לפני כ-45 שנים קיבל אבי דירה בבניין שהיה שייך לאחותו. דירה נוספת בבניין קיבל אח נוסף וברצוני לציין שמעולם לא נחתמו ביניהם מסמכים על כך. אני נולדתי בדירה זו לפני 42 שנים ומאז אני גרה בה. דודתי ואבי נפטרו מזמן והבניין כולו עבר בירושה לבת דודתי. זו לא חפצה להחזיק בנכס ונתנה אותו לבת דודה אחרת. בימים אלו ממש נמכר כל הנכס לבעל בית חדש, ומכיון שהפעם אין מדובר בקרוב/רחוק משפחה הייתי רוצה לדעת מה הן זכויותי בתור דיירת מוגנת. ברצוני לציין שמעולם לא נדרש ממני לשלם לבעל הבית דהיינו לבת דודתי את התשלום החדשי המשולם ע"י שאר הדיירים בבניין הגרים בדמי מפתח. אני נולדתי וגרה בדירה משנת 1965 אודה לך מאד אם תוכל לעזור לי .

תשובה: ככל שיש לך מעמד של דיירת מוגנת – מעמד זה לא ישתנה כתוצאה מהמכירה.

**דירות מוגנת-מי נחשב דייר מוגן** // שאלה: שלום בבעלות חמותי דירה מאוכלסת בדיירי משנה, משנות ה-50, בשכירות רגילה (נמוכה מאד מאד) ובמעמד ללא דמי מפתח. ברצון הדיירים לעזוב הדירה . האם מגיע להם סכומים כלשהם ? אני חוזר ומדגיש , גרו בדירה ומעולם לא שילמו דמי מפתח . בשכר דירה נמוך מאד !!! בגלל מחדל עורך החוזה קיבלו מעמד של "דייר מוגן" . מצפה לתגובתכם המהירה

תשובה: תיתכן זכות דייר מוגן גם ללא תשלום דמי מפתח. לא ניתן לחייב את הבעלים לשלם פיצוי לדייר מוגן שמעוניין לעזוב.

**דירות מוגנת-מי נחשב דייר מוגן** // שאלה: האם אדם שמחזיק נכס בדמי מפתח ובנוסף מחזיק דירה נוספת בבעלותו, האם יכול בעל הנכס של הדירה בדמי מפתח למנוע ממנו או ממשפחתו מלגור בדירה ?

תשובה: אין מניעה מדייר מוגן להיות בעלים של נכס אחר.