מכירת זכויות ודמי מפתח - שאלות ותשובות

**עסקים מוגנים-מכירת זכויות** // שאלה: אני בעל עסק בשוק של פ"ת, החנות עצמה שייכת לדודה של אבי והיא על תקן "דמי מפתח". על פי מיטב הבנתי ברגע שהדודה הולכת לעולמה החנות עוברת לעירייה ולא לילדיה של הדודה. מה שרציתי לדעת כיצד אני יכול להעביר את החנות על שמי ולמי אני אצטרך לשלם (עירייה ולדודה) וכיצד התחלק הכסף ביניהם.

תשובה: יש לך אפשרות לקנות את הזכויות מהדודה ולשלם דמי מפתח שבהם יחלקו הדודה (כ- 60%) והעיריה (כ – 40%).

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: אנחנו גרים בדירת דמי מפתח בנורדאו בת"א. ברצוננו למכור את הזכויות בנכס. בעל הנכס הביא שמאי שהעריך את הנכס, כמה מהמחיר שהבית שווה אנחנו יכולים לקבל?

תשובה: החישוב העקרוני הוא כזה – מתוך שווי הבעלות של הדירה כפנויה לוקחים בין 50-60%. לתוצאה קוראים שווי דמי מפתח. מתוך דמי המפתח, מגיע לדייר בין 60-66% ולבעל הבית את היתרה.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: אבי היה גר בדמי מפתח. שבוע לפני פטירתו, סוכם עם בעל הבית על מכירת הדירה. הוא קיבל מידי יפוי כוח נוטריוני להכין את החוזה, אך לצערי אבי נפטר לפני הכנת החוזה. האם ברגע שניתן לבעל הבית יפוי כוח זה מחייב? עלי לציין שלא נערך שום דבר בכתב.

תשובה: אין חובה שיהיה הסכם בכתב. השאלה האם הסיכום היה מספיק מפורט והאם ניתן להוכיח הסכמה סופית.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: הורי גרים בדמי מפתח משנת 1962 לערך, הדירה הינה בקומה גבוהה יחסית לגילם, דבר המקשה על אימי לעלות. מצד אחד אין אנו רוצים להפסיד את זכויותיהם של ההורים לחלקם בנכס, אך מצד שני אנו מאוד רוצים להקל עליהם ולשכנם בדירה אחרת נמוכה יותר. אילו ברירות קיימות על מנת שיהא ניתן להעביר את ההורים למקום אחר ללא הפסד זכויותיהם בנכס? והאם קיים דבר כזה "בן ממשיך" או דבר הדומה לכך? ואם כן מהן הדרישות הנחוצות לקיום תנאים אלו? לפרטים נוספים להם הינכם נדרשים אשמח לעמוד לעזר. לתשובתכם אודה.

תשובה: קיימת אפשרות למכור את זכות הדיירות המוגנת לדייר חדש. לגבי "בן ממשיך" – קיימת אפשרות כזו אולם יש לבדוק את הקריטריונים שבחוק הגנת הדייר.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: שלום רב, אבקש מידע כללי לגבי רכישת בית אשר אני מתגורר בו כ-40 שנה במסגרת דמי מפתח. כאשר רכשתי את הבית שילמתי סכום השווה ל25% מערכו באותם ימים, ועד היום משלם סכום חודשי של עשרות שקלים. בעל הבית מעוניין למכור לי את הנכס, אך איננו יודעים איזה חלק ,איזה % מערכו של הבית היום, אנו אמורים לשלם?

תשובה: מומלץ לפנות לשמאי שיבצע הערכה של שווי זכות הבעלים.

**עסקים מוגנים-מכירת זכויות** // שאלה: שלום לך, ברשותי עסק מסחרי בדמי מפתח שמשמש כיום לייצור ומכירה של בגדי נשים. החוזה שנחתם רשום כיום על שם 4 בני משפחה, אבא ושלושה בנים "כולם ביחד ולחוד". אחי, שרשום כאחד השוכרים מעונין להעביר את זכויותיו במקום לאח אחר. מה ההשלכות? תודה רבה .

תשובה: יש לבדוק בחוזה השכירות האם קיים איסור על העברת זכויות בעסק.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: שלום רב, להורי דירה ששילמו עבורה דמי מפתח בשנת 1961. בהנחה שאני מעוניין לרכוש מבעל הדירה את הדירה, ובעל הדירה מעוניין למכור לי את זכויותיו: אם מחיר הדירה בשוק החופשי (ללא דייר מוגן) הוא 100,000 ש"ח, מהם האחוזים מהמחיר בשוק שעלי להציע לו? תודה על תשובתכם.

תשובה: אין נוסחה לקביעת השווי והנושא פתוח למשא ומתן. בין היתר המחיר מושפע מאורך הזמן בו צפויה הדירה להמשיך להיות תפוסה על ידי הדייר המוגן.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: מה החישוב הכספי לגבי קנית הדירה מבעל הבית, או לחילופין רכישת הדירה ממני. אנחנו גרים בדירה הנ"ל 45 שנים והבנין קיים כ-80 שנה.

תשובה: מומלץ לפנות לשמאי לקבלת הערכת שווי לקניה או למכירה.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: שלום רב, להוריי דירה בדמי מפתח בת שלושה חדרים. הדירה רשומה על שם אמי בלבד. אמי נמצאת בבית אבות מזה כשנתיים וחצי, ואבי נפטר לאחרונה. האם אני יכולה לקבל כסף עבור הדירה, ואם כן באיזו דרך?

תשובה: ניתן למכור את זכות הדיירות המוגנת אם כי במקרה שבו הדייר אינו מתגורר במושכר – זה עלול להיות קשה.

**דירות מוגנות-מכירת זכויות** // שאלה: להורי יש דירה בדמי מפתח ברחוב דיזינגוף, שהם מבקשים למכור. אנחנו לא יודעים איך להתחיל את התהליך והאם אפשר להסתמך ולהיעזר במתווך בלבד, או שחיוני להיעזר גם בעו"ד?

תשובה: מומלץ להסתייע בעורך דין לעריכת הסכם המכר.